با شماری از معروف ترین مقاصد گردشگری هنری دنیا آشنا شویم

به گزارش لیسون، فرهنگ و هنر، بخشی جدایی ناپذیر از زندگی انسانها بوده و به دنیا هستی معنی و مفهوم می بخشند. زمانیکه در سفر هستیم، بهترین فرصت را داریم تا با آثار فرهنگی و هنری مقاصد گردشگری مختلف آشنا شویم؛ آثاری که آن نقطه از دنیا را از سایر نقاط این کره خاکی متمایز می کنند. بهترین مقاصد گردشگری هنری دنیا، بخشهای متفاوتی از فرهنگ و تاریخ را در بر گرفته و زوایای جالبی از افکار و عقاید خالقان خود و دوره زمانی خود را به نمایش می گذارند. اگر دوستدار فرهنگ و هنر هستید و علاقه دارید تا با معروف ترین مقاصد گردشگری هنری دنیا آشنا شوید، با این مطلب همراه باشید.

با شماری از معروف ترین مقاصد گردشگری هنری دنیا آشنا شویم

فهرست مطالب

موزه لوورفواره در پارک هزارهموزه فضای باز ژورمموزه متروپولیتن نیویورکموزه های واتیکان Vaticanموزه ملی آمسترداممرکز هنر سوفیاسانتا ماریا دل گراتزیهمرکز هنری استورم کینگگالری اوفیتزیگالری ملی هنر National Gallery of Art واشنگتنموزه هنر مدرن Museum of Modern Art یا موما MoMA در نیویورکمعبد لاکشمانا Lakshmana هندوستانموزه ملی آنتروپولوجیا مکزیکاسکله حلزونی در یوتا

موزه لوور

موزه لوور جایگاه مونالیزا، شناخته شده ترین اثر هنری در دنیا هست. این نقاشی مشهور لئوناردو داوینچی برای بیش از 200 سال در موزه لوور مستقر شده است؛ موزه ای که گنجینه حاوی بیش از 35 هزار قطعه اثر هنری از ماقبل تاریخ تا قرن نوزدهم میلادی هست. محوطه بیرونی این مورد از بهترین مقاصد گردشگری هنری دنیا نیز در نوع خود بسیار تماشایی به نظر می رسد.

بیشتر بخوانیدموزه لوور | بزرگ ترین و پربازدیدترین موزه دنیا در پاریس

فواره در پارک هزاره

فواره در پارک هزاره شیکاگو واقعا ارزش بازدید را دارد. این بنای جالب که به یکی از معروف ترین مقاصد گردشگری هنری دنیا تبدیل شده، با ارتفاع 50 پا، زاییده افکار هنرمند و مجسمه ساز کاتالان اسپانیایی، ژامه پلنزا بوده و یکی از دو برجی بشمار می رود که ویدیوهای دیجیتال بر روی آن به نمایش در می آیند. آبی که از سرفواره روی نمای هر یک از دو برج به بیرون می پاشد، از ماه می تا ماه اکتبر فعال است.

موزه فضای باز ژورم

قرنها پیش، انجمن های مذهبی بیش از 30 کلیسا و نیایشگاه غاری را درون این صخره های مرتفع ترکیه تراشیدند و این تازه شروع ماجرا بود: درون تمامی این کلیساها، نقاشی های دیواری مربوط به دوره بیزانس کشیده شده اند. امروزه، این آثار هنری امپراطوری روم شرقی که بین قرنهای نهم و یازدهم میلادی نقاشی شده اند، یک دستاورد منحصر بفرد هنری بشمار می فرایند.

موزه متروپولیتن نیویورک

دنیای مصر باستان در مجموعه آثار موزه متروپولیتن می درخشد. اصلی ترین جاذبه این موزه، معبد دندور Temple of Dendur هست؛ معبدی که توسط حاکم رومی مصر، پترونیوس Petronius در حدود 15 سال قبل از میلاد مسیح ساخته شد. سایر مجموعه های موزه متروپولیتن Metropolitan آثار اساتید اروپایی و همچنین آثاری از شرق باستان، یونان باستان، دوران روم باستان و دنیا اسلام را به نمایش گذاشته اند.

موزه های واتیکان Vatican

میکل آنژ همیشه مجسمه سازی را به نقاشی ترجیح می داد و با این وجود، این هنرمند که علاقه ای به نقاشی کردن نداشت، یکی از تاثیرگذارترین آثار در هنر نقاشی دیواری در تاریخ هنر غرب را از خود به یادگار گذاشته است: سقف نقاشی شده نیایشگاه سیستین؛ یکی از بهترین مقاصد گردشگری هنری دنیا که بخشی از موزه های واتیکان بشمار می رود.

موزه ملی آمستردام

هلندی ها در قرن هفدهم میلادی، در میان پیشروان تجارت، علوم، قدرت نظامی و هنر در دنیا بشمار می رفتند. این دوره که با عنوان عصر طلایی هلندی ها شناخته می گردد، در موزه ملی آمستردام به نمایش گذاشته شده است. این مورد از معروف ترین مقاصد گردشگری هنری دنیا مجموعه بزرگی از نقاشی های این دوره از جمله نقاشی گشت شبانه یا نگهبان شب The Night Watch از رامبراند Rembrandt را به نمایش گذاشت؛ نقاشی هایی که دلیل پیشرو بودن هلندی ها در هنر دنیا را به درستی شرح می دهند.

مرکز هنر سوفیا

در سال 1937 میلادی، شهر گورنیکا Guernica مورد یک حمله هوایی قرار گرفت و طی آن، صدها تن از مردم عادی و افراد غیر نظامی جان باختند. کمی بعد از آن، به درخواست دولت اسپانیا، هنرمند مشهور پابلو پیکاسو در پاسخ به حمله هوایی و برای نشان دادن تراژدی جنگ، شروع به خلق اثر گورنیکا در سایز دیواری کرد. این اثر خیره کننده را در موزه رینا سوفیا که به هنر قرن بیستم اختصاص یافته، می توانید ببینید.

سانتا ماریا دل گراتزیه

کلیسای سانتا ماریا دل گراتزیه، جایگاه یک گنجینه ارزشمند و نفیس هنری بوده که تقریبا در معرض از دست رفتن بود هست. در طول جنگ دنیای دوم، بمبهای هوایی با این کلیسای قرن پانزدهمی برخورد کردند و بسیاری از دیوار های آن را از بین بردند. خوشبختانه، یکی از دیوارهای سالن غذاخوری صومعه و همچنین نقاشی دیواری بزرگی که این دیوار را پوشانده بود، سالم ماند؛ نقاشی بی نظیر شام آخر، اثر لئوناردو داوینچی.

مرکز هنری استورم کینگ

طبیعت و هنر در مرکز هنری استورم کینگ در آرامش و هارمونی با هم ترکیب شده اند. این مکان 500 هکتاری که در فاصله یک ساعته از شمال شهر نیویورک واقع شده، جایگاه بیش از 100 مجسمه فوق العاده بوده که بسیار با دقت جایگزاری شده اند. طراحی محوطه این مرکز توسط یک تاجر بازنشسته به نام رالف اوگدن که این مرکز را در سال 1960 تاسیس کرد، اجرا شده است. در همان حال که در زمینهای دره هادسون قدم می زنید، آثار مجسمه سازی بزرگی مانند اثر تعیین شده در تصویر زیر را می بینید؛ جشن تولد موتزارت، اثر مجسمه ساز مارک دی سووه رو.

گالری اوفیتزی

گالری اوفیتزی ایتالیا یکی از قدیمی ترین موزه های دنیا در حوزه هنر در دنیای غرب بشمار می رود. ساخت این بنا در سال 1560 شروع شد. سپس، در سال 1756 درب این مکان به عنوان یک موزه به روی عموم باز شد. در میان گنجینه هایی که درون این موزه خواهید دید، نقاشی های سقفی تولد ونوس اثر بوتیچلی و مجسمه های باستانی رومی از جمله مجسمه مشهور کشتی گیرها، برترین آثار این موزه محسوب می شوند.

گالری ملی هنر National Gallery of Art واشنگتن

گالری ملی هنر National Gallery of Art واشنگتن، جایگاه یک اثر بسیار برجسته هست؛ جایگاه تنها پرتره لئوناردو داوینچی در آمریکا و پرتره اشراف زاده ایتالیایی در قرن پانزدهم به نام ژینروا دی بنچی که در گالری ششم طبقه اصلی ساختمان غربی این گالری نگهداری می گردد.

موزه هنر مدرن Museum of Modern Art یا موما MoMA در نیویورک

موزه هنر مدرن Museum of Modern Art نیویورک که برای راحتی، با نام آسان موما MoMA نیز خوانده می گردد، جایگاه یکی از عالی ترین مجموعه های هنر مدرن در دنیا غرب هست. یکی از آثار برجسته در میان 150 هزار گنجینه هنری این موزه، شب پر ستاره The Starry Night اثر مشهور هنرمند هلندی ونسان ونگوگ Vincent van Gogh از سال 1889 بوده که نمایی از جنوب فرانسه از پنجره اتاق ونگوگ در آسایشگاه را به نمایش گذاشته است.

معبد لاکشمانا Lakshmana هندوستان

معبد لاکشمانا Lakshmana هندوستان به خدای هندو ویشنو Vishnu اختصاص یافته است. کنده کاری هایی در نمای جنوبی این معبد هندو وجود دارند که صحنه هایی غیر روحانی مربوط به ویشنو Vishnu را به نمایش گذاشته اند. با این وجود، این کنده کاری ها تنها بخش کوچکی از تصاویر پر جزئیات و ظریف بیش از 600 الهه هندو که درون و بیرون این معبد سنگی را تزئین کرده اند، نمایش می دهند.

موزه ملی آنتروپولوجیا مکزیک

قبل از اینکه کریستوف کلمب قدم به قاره آمریکا بگذارد، تمدنی غنی در مکزیک شکوفا شد. دوره قبل از کریستوف کلمب در موزه ملی آنتروپولوجیا در مکزیک به نمایش گذاشته شده است. درون این موزه می توانید بزرگترین مجموعه آثار هنری دوره قبل از کریستوف کلمب را ببینید؛ آثاری چون مجسمه بزرگ یکپارچه ای که در سال 1790 کشف شد.

اسکله حلزونی در یوتا

این مجسمه زمینی که در یک دوره زمانی 6 روزه در سال 1970 ساخته شد، تماما از گل، سنگ بازالت، کریستال نمک، خاک و آب است. این اثر در واقع، جاده ای سنگی است که از کنار ساحل تپه ای حرکت و در کرانه برکه بزرگ نمک در خلیج یوتا به صورت مارپیچ یک حلزون شکل می گیرد، به نحوی که شکل اسپیرال بطور کامل از ارتفاع بالای زمین قابل رویت است. نکته جالب توجه در این پروژه، این هست که مکان آن تدریجا در حال حرکت است، چون سطح آب برکه بالا آمده و جاده را در بر می گیرد. بنابراین، کل اثر در حال حاضر تنها به مدد عکسها قابل شناسایی بوده و چهره امروزیش به کلی نسبت به چهره اولیه دگرگون شده است. این کار خلاقیت هنرمند آمریکایی، رابرت اسمیتسون بوده که باعث ابداع اصطلاح هنر زمینی شده است.

منبع: همگردی
انتشار: 9 بهمن 1399 بروزرسانی: 9 بهمن 1399 گردآورنده: lison.ir شناسه مطلب: 1376

به "با شماری از معروف ترین مقاصد گردشگری هنری دنیا آشنا شویم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با شماری از معروف ترین مقاصد گردشگری هنری دنیا آشنا شویم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید