تشکیل صندوق 30 هزار میلیارد تومانی معدنی

به گزارش لیسون، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار از تشکیل صندوق سرمایه گذاری مشترک 30 هزار میلیارد تومانی شرکت های بزرگ معدنی خبر داد.

تشکیل صندوق 30 هزار میلیارد تومانی معدنی

به گزارش گروه مالی خبرنگاران به نقل از سنا، در نشست هم اندیشی رییس سازمان بورس، رییس کمیسیون مالی مجلس و رییس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) با مدیران شرکت های معدنی اعلام شد.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در این جلسه، ورود سرمایه گذاران به بازار سرمایه طی یکسال اخیر را فرصتی مهم برای اقتصاد ملی و تامین مالی بخش مولد اقتصاد دانست و با اشاره به تصمیمات اتخاذ شده برای توسعه بازار گفت: امکان انتشار اوراق تامین مالی بدون ضامن و از طریق رتبه بندی، یکی از تصمیماتی است که در سازمان بورس اتخاذ شده و شرکت فولاد مبارکه به عنوان نخستین شرکت به حجم 10هزار میلیارد تومان از این امکان بهره برداری کرد. این روش برای تامین مالیِ شرکت های فلزی و معدنی به خصوص شرکت های مجموعه ایمیدرو که بنیه مالی خوبی دارند، پتانسیل مناسبی است.

وی به دیگر اقدامات اجرا شده در سازمان بورس و اوراق بهادار اشاره کرد و گفت: زمان صدور مجوز افزایش سرمایه ها به 5 روز کاهش یافت؛ به این ترتیب شرکت ها بیش از این زمان برای دریافت مجوز خود معطل نخواهند شد.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار به مصوبه مجلس در خصوص افزایش سرمایه از محل صرف سهام اشاره کرد و اضافه کرد: این مصوبه امکان می دهد تا شرکت ها بر اساس قیمت روز و ارزش بازار، افزایش سرمایه بدهند و علاوه بر آن مشمول 20 درصد مزیت مالیاتی شوند.

معافیت مالیاتی صندوق های بازارگردان

حسن قالیباف اصل مصوبه شورای عالی بورس مبنی بر الزام شرکت ها به استفاده از بازارگردان را ضمانتی بر اجرای بازارگردانی در بورس دانست و گفت: موضوع بازارگردانی یکی از چالش های بازار در سال های اخیر بود که با این مصوبه ضمانت اجرایی پیدا خواهد کرد؛ براین اساس، انتظار می رود همه شرکت ها به خصوص 50 شرکت بزرگ این رویه را طی روز های آینده آغاز کنند. بازارگردانی به معنای ایجاد تعادل در بازار با کنترل عرضه و تقاضای سهام است.

تشکیل صندوق بازارگردانی مشترک شرکت های ایمیدرو با هدف حمایت از سهام

وی از تشکیل صندوق بازارگردانی مشترک شرکت های ایمیدرو با هدف حمایت از سهام این شرکت ها تقدیر کرد و گفت: این صندوق ها می توانند در کنار بازارگردانی، اوراق تبعیِ مصوب شده در شورای عالی بورس را نیز به جای صرف نقدینگی منتشر کنند.

قالیباف اصل اظهار داشت: امروز با ابلاغ نامه ای به شرکت بورس، الزامی بودن بازارگردانی اعلام شد تا آن ها نیز این موضوع را به اطلاع شرکت ها و سهامداران عمده برسانند.

حمایت مجلس از بازارسرمایه ادامه دارد

در ادامه این جلسه محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون مالی مجلس نیز با اشاره به خلق روزانه 1500 میلیارد تومان نقدینگی در کشور، بازار سرمایه را برخوردار از ظرفیت های کافی برای جذب این میزان نقدینگی دانست.

این کننده مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر لزوم مدیریت این نقدینگی گفت: در حال حاضر بازار سرمایه در شرایط استثنایی قرار گرفته است و باید از این فرصت تاریخی استفاده کند.

وی شرح داد: ایمیدرو در یک اقدام بسیار خوب یک صندوق مشترک با هدف حمایت از شرکت های معدنی و صنایع مرتبط با آن که در بازار سرمایه حضور دارند تشکیل داد و امید می رود دیگر سهامداران عمده و نهاد های حاضر در بورس نیز از این روش استفاده کنند.

وی اضافه کرد: فردا نیز با حضور رییس کل بانک مرکزی، وزیر اقتصاد و مدیران بازارسرمایه و به دنبال جلسه غیرعلنی امروز، روش های عملیاتی حمایت از بازار سرمایه بررسی و سرفصل ها اعلام می شود.

پورابراهیمی ادامه داد: بازارسرمایه، بازاری توانمند و موثر در اقتصاد است و مجلس در راستای استفاده حداکثری از ظرفیت های این بازار تمام تلاش خود را به کار می برد و از بازار سرمایه حمایت می کند.

شناوری20 درصدی سهام شرکت ها در صندوق

در پایان این جلسه مقرر شد تا صندوق سبدگردانی با هدف حمایت از شرکت های زیرمجموعه ایمیدرو تشکیل شود. شرکت ها هر یک معادل 20 درصد سهام شناور خود را به این صندوق بازارگردانی اختصاص می دهند؛ همچنین مصوب شد تا در کمیته ای با حضور علی صحرایی مدیرعامل بورس تهران و ایمیدرو سازوکار دقیقی برای اجرای این صندوق طراحی شود.

همچنین رئیس کمیسیون مالی مجلس، در پایان این جلسه خبر از آن داد که فردا با حضور رییس کل بانک مرکزی، وزیر امور مالی و دارایی و مدیران بازارسرمایه و پیرو جلسه غیرعلنی مجلس روش های عملیاتی حمایت از بازار سرمایه بررسی و سرفصل ها اعلام می شود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 8 آبان 1399 بروزرسانی: 8 آبان 1399 گردآورنده: lison.ir شناسه مطلب: 1191

به "تشکیل صندوق 30 هزار میلیارد تومانی معدنی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشکیل صندوق 30 هزار میلیارد تومانی معدنی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید