تلاش کمیسیون اروپایی برای نجات منطقه شنگن از چنگال کرونا

به گزارش لیسون، از آنجایی که در دوران کرونا بسیاری کشورهای عضو منطقه شنگن به صورت مستقل اقدام به بستن مرزها برای مهار این بحران کردند، حالا کمیسیون اروپایی در نظر دارد با مدرن سازی، این منطقه را در برابر چالش های آینده مقاوم تر کند.

تلاش کمیسیون اروپایی برای نجات منطقه شنگن از چنگال کرونا

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از آر ان دی آلمان، در شروع بحران کرونا برخی کشورهای اروپایی برای مهار این بیماری به صورت مستقل اقدام به بستن و تشدید کنترل های مرزی کردند و به این ترتیبب آزادی تردد بین کشورها محدود شد.

حالا کمیسیون اروپایی تلاش می کند با یک استراتژی جدید اعتماد به آزادی تردد در منطقه شنگن را دوباره ایجاد کند. برای این منظور کمیسیون اروپایی کنترل بهتر در مرزهای خارجی و همکاری تنگاتنگ تر بین کشورهای عضو این اتحادیه را برای حل این بحران مد نظر قرار داده است.

کمیسیون اروپا می خواهد منطقه شنگن را مدرنیزه کرده و آن را برای چالش های آینده آماده کند.

کمیسیون اروپایی روز چهارشنبه گفت که از جمله پیشنهادات برای مدرنیزه کردن این منطقه کنترل های بهتر در مرزهای خارجی اروپا و همکاری تنگاتنگ تر کشورهای عضو این اتحادیه است.

این نهاد اروپایی بر این باور است که اعتماد متقابل به استفاده از قوانین شنگن باید تقویت شود و در این صورت کشورها تمایل زیادی به محدود کردن ترددهای آزادانه نخواهند داشت.

یلوا یوهانسون، کمیسر امور داخلی اتحادیه اروپا هنگام اعلام طرح و برنامه های اروپا برای این منظور گفت: تروریسم انتها نخواهد یافت. ما به احتمال زیاد شاهد پاندمی های جدیدی خواهیم بود و با چالش های مختلفی روبرو خواهیم شد.

وی اضافه کرد: منطقه شنگن باید در موقعیتی قرار گیرد تا بتواند از پس این چالش ها برآید، از شهفرایندان ما حفاظت کند و در عین حال آزادی تردد را برای آن ها تضمین کند.

در کنار مدیریت موثر مرزهای خارجی اتحادیه اروپا و تقویت منطقه شنگن در داخل، برنامه هایی برای گسترش این منطقه بدون کنترل های مرزی در مرزهای داخلی هم وجود دارد و بر اساس درخواست کمیسیون اروپایی کشورهای بلغارستان، رومانی، کرواسی و قبرس هم باید به این منطقه وارد شوند.

در حال حاضر 26 کشور به منطقه شنگن تعلق دارند، 22 عضو اتحادیه اروپا بعلاوه ایسلند، لیختن اشتاین، نروژ و سوئیس جزو منطقه شنگن هستند. در این منطقه افراد و کالاها می تواند آزادانه و بدون کنترل های مرزی تردد کنند.

البته این شرایط در منطقه شنگن در فوریه سال 2020 تغییر کرد وقتی که به دنبال شیوع کرونا در ایتالیا برخی کشورهای منطقه شنگن بدون هماهنگی با کشورهای همسایه خود برای مهار این بیماری مرزهای خود را بستند. کنترل های مرزی مجدد در این منطقه منجر به صف های انتظار طولانی مدت در مرزها و قطع زنجیره تامین شده و کارمندان دیگر نمی توانستند به محل کارهای خود در خارج از کشورشان بفرایند.

کمیسیون اروپا به شدت نگران این مسئله است که محدودیت های سفر به دلیل بحران کرونا بتواند در دراز مدت به منطقه شنگن آسیب های جدی وارد کند.

کمیسیون اروپایی همچنین برای مقابله با مهاجرت های غیر قانونی می خواهد با کمک فرانتکس(آژانس حفاظت از مرزهای خارجی اتحادیه اروپا) از مرزهای خارجی بهترحمایت کند و از جمله فرایند درخواست ویزا را دیجیتالی کند.

کمیسیون اروپایی همچنین خواستار غربالگری هایی در هنگام ورود و خروج ها از این منطقه شده است. در منطقه شنگن در حال حاضر حدود 420 میلیون نفر زندگی می کنند. تقریبا 1.7 میلیون نفر در یک کشور این منطقه زندگی می کنند و در کشور دیگر کار می کنند و بر اساس ارزیابی ها حدود 3.5 میلیون نفر در اروپا روزانه باید از یک مرز عبور کنند.

در حداقل 8 کشور این منطقه در حال حاضر همچنان محدودیت های سفر از جمله برای حفاظت در برابر بحران کرونا و یا از دلایل امنیتی برقرار است. به طور معمول چنین محدودیت هایی نباید بیشتر از 6 ماه به طول بیانجامد، اما برخی کشورها از جمله اتریش، فرانسه و دانمارک سال هاست که مرتبا این محدودیت ها را تمدید می کنند.

کمیسیون اروپایی تخمین می زند که هزینه محدودیت های سفر و بسته شدن مرزها در منطقه شنگن می تواند سالانه 5 تا 18 میلیارد یورو باشد.

رئیس کمیسیون اروپایی مرتبا در دوران بحران کرونا درباره خطر از بین رفتن انسجام اروپایی با بستن مرزها ابراز نگرانی کرده و درباره متزلزل شدن منطقه شنگن هشدار می داد.

اما کشورها بی توجه به این هشدارها همچنان سیاست های مستقل خود را برای مهار کرونا دنبال می کردند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 1 تیر 1400 بروزرسانی: 1 تیر 1400 گردآورنده: lison.ir شناسه مطلب: 1638

به "تلاش کمیسیون اروپایی برای نجات منطقه شنگن از چنگال کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تلاش کمیسیون اروپایی برای نجات منطقه شنگن از چنگال کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید