تولید تجهیزات آزمایشگاهی نانو با قیمت پایین

به گزارش لیسون، یک شرکت دانش بنیان تجهیزات آزمایشگاهی نانو را با قیمت پایین به تولید می رساند و به بازار عرضه می کند.

تولید تجهیزات آزمایشگاهی نانو با قیمت پایین

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران،نانوفناوری یکی از حوزه های علمی است که چند سالی است با اتکا به توان داخلی روندی رو به رشد دارد. اما توسعه این حوزه فناورانه بدون تامین زیرساخت های آزمایشگاهی ممکن نیست. با یک تلاش دانش بنیانی این نیازها با یک چهارم قیمت خارجی تامین شد.

یک شرکت دانش بنیان، 8 سالی است که در زمینه ساخت تجهیزات مرتبط با آزمایشگاه های میکرو و نانو فناوری فعالیت می کند. این شرکت، مجموعه کاملی از زنجیره تجهیزات مورد نیاز برای راه اندازی آزمایشگاه های ساخت حسگرهای میکرو و نانو، کیت های میکروفلویدیک، لیتوگرافی و لایه نشانی را تولید می کند.

بنا به گفته علی اکبر وکیلی مدیرعامل این شرکت دانش بنیان، از جمله مهم ترین تجهیزات این شرکت می توان به اسپین کوتر، لیتوگرافی مسک الاینر، سلول های اچینگ، سیستم های لایه نشانی اسپاترینگ، پلاسما کلینر، گلاوباکس، کوره خلا و پمپ سرنگ اشاره کرد.

دیگر محصولات این شرکت شامل تجهیزات ایزولاسیون اتمسفری (گلاوباکس های مورد نیاز در صنعت باتری لیتیومی و سلول خورشیدی) و سیستم های تزریق اتوماتیکی نانولیتری (پمپ های سرنگی) می شود.

پوشش دهی دورانی روشی رایج، در علوم و مهندسی، برای نشاندن لایه های نازک و یکنواخت مواد بر روی یک زیرساخت مسطح است. در این روش معمولا از یک ماده محلول مانند لاک نوری برای لایه زنی استفاده می شود.

لیتوگرافی هم یکی از بهترین روش ها برای انتقال الگو از ماسک به سطح زیرلایه است. در ساخت ادوات میکرو و یا نانو در برخی مواقع نیاز است که چندین لایه بر روی یک زیرلایه اضافه و یا حذف شود. سیستم لیتوگرافی با ماژول حرکتی 5 درجه آزادی زیرلایه و دوربین نسبت به ماسک این امکان را فراهم می آورد. در این سیستم پس از همتراز کردن ماسک نسبت به زیرلایه توسط ماژول، نوردهی کنترل شده بر روی ماده حساس به نور صورت می گیرد.

پمپ سرنگ از جمله تجهیزاتی است که در یک آزمایشگاه برای تزریق مواد با نرخ معین به کار گرفته می شود، با قرارگیری سرنگ حاوی ماده مورد نظر در داخل دستگاه امکان تزریق اتوماتیک مایع با نرخ معین و کنترل شده وجود خواهد داشت.

این فعال دانش بنیان گفت:محصولات تولیدی این شرکت با یک چهارم قیمت های جهانی به بازار عرضه می شود که در صورت حمایت از خریداران و تامین بودجه می تواند مانع خروج میزان زیادی از منابع ارزی کشور شود.

این شرکت دانش بنیان از سال 92 گواهی دانش بنیانی خود در زمینه ساخت ماشین آلات و تجهیزات پیشرفته را دریافت و تا به امروز 35 محصول دانش بنیانی طراحی و تولید کرده است.

به گفته وی، تجهیزات پوشش دهی دورانی (اسپین کوتر) این شرکت، به دو کشور خارجی صادر شده است که در صورت رفع مسائل صادراتی و تداوم فروش این محصولات به بازارهای جهانی، ارز زیادی به کشور تزریق می شود.

منبع: اقتصاد ایران
انتشار: 30 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lison.ir شناسه مطلب: 1113

به "تولید تجهیزات آزمایشگاهی نانو با قیمت پایین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تولید تجهیزات آزمایشگاهی نانو با قیمت پایین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید