جزئیات ورود و توزیع نخستین محموله واکسن روسی کرونا

به گزارش لیسون، تهران (پانا) - کمتر از یک هفته بعد از انتشار اطلاعات علمی درباره واکسن اسپوتنیک وی روسی در مجله معتبر پزشکی لنست، ایران اولین محموله واکسن کرونا ساخت روسیه را روز پنجشنبه از شهر مسکو به مقصد تهران بارگیری کرد.

جزئیات ورود و توزیع نخستین محموله واکسن روسی کرونا

به گزارش ایران، این در حالی است که با مخابره اخبار مثبت درباره واکسنی که پیش از آن به دلیل بعضی حاشیه سازی ها کمتر کسی نسبت به آن خوشبین بود، حتی کشورهای اروپایی، آمریکای جنوبی و حاشیه خلیج فارس از جمله مجارستان، آرژانتین، مکزیک، امارات و... نیز به واکسن اسپوتنیک وی روی خوش نشان دادند. در حالی که تنها چند روز به یک سالگی شیوع ویروس کرونا در ایران باقی مانده است خاتمه واکسن روسی کرونا با پشت سر گذاشتن فاز سه مطالعات بالینی و دریافت مجوز مصرف اضطراری به آزمایشگاه مرجع سازمان غذا و داروی ایران ارسال شد تا طبق مصوبه کمیته اخلاق پزشکی و سند ملی واکسیناسیون، بزودی در اختیار کادر درمان و گروه های در معرض خطر قرار بگیرد.

آن طور که خبرگزاری های خارجی گزارش نموده اند؛ نکته مهم واکسن اسپوتنیک وی روسی اثر بخشی بالای آن برای سالمندان بالای 65 سال است. در حالی که نمونه های اروپایی واکسن کرونا مانند آسترازنکا کارآیی مثبتی روی سالمندان نداشته است. برای مثال دیروز مقامات کشور هلند اعلام کردند که واکسن کروناویروس آسترازنکا تنها برای افراد کمتر از 65 سال تزریق می گردد و تزریق این واکسن برای سالمندان ممنوع است. اطلاعات علمی منتشر شده در مجله پزشکی لنست نشان می دهد، قیمت پایین تر، حمل و نقل آسان تر و ایجاد واکنش طولانی مدت موجب فزونی اسپوتنیک وی روسی نسبت به واکسن های دیگر شده است. در بخشی از این مقاله آمده است؛ از 14هزارو 964 داوطلب که واکسن واقعی اسپوتنیک وی تزریق کردند، 1.3 تا 1.5 برابر آنتی بادی بیشتر در مقابل ویروس کرونا در بدنشان شکل گرفت؛ نسبت به کسانی که بیماری کووید 19 آنها بهبود یافته است.

آن طور که پیش از این نیز مدیران وزارت بهداشت اعلام نموده اند؛ قرارداد خرید دو میلیون عدد واکسن کرونا از روس ها در دستور کار ایران واقع شده است با این حال رئیس سازمان غذا و دارو به ایران می گوید: محموله ای که روز پنجشنبه وارد ایران شد شامل 20 هزار دوز واکسن کرونا است که برای 10 هزار نفر است و باید در دو دوز در یک فاصله تعیین برای هر نفر تزریق گردد. همچنین محموله های بعدی هم طی یکی - دو ماه آینده از بقیه سبد منابع وارداتی دریافت خواهد شد.

به گفته محمدرضا شانه ساز، اولین محموله وارداتی واکسن اسپوتنیک وی روسی کرونا پس از ترخیص از گمرک ایران جهت نمونه برداری و انجام آنالیز های نهایی به محل نگهداری منتقل شده است. مابقی محموله های این واکسن به تدریج و تا آخر اسفندماه وارد می شوند و واکسیناسیون بر اساس سند ملی و گروه های در اولویت آغاز می گردد.

رئیس سازمان غذا و دارو در ادامه می افزاید: نخستین محموله واکسن روسی کرونا جهت نمونه برداری به آزمایشگاه های مرجع سازمان غذا و دارو منتقل شده اند و در حال سپری کردن مراحل نهایی شان هستند به محض اینکه واکسن به میزان کافی وارد گردد به ترتیب سند ملی، واکسیناسیون آغاز خواهد شد. هنوز کمیته واکسیناسیون زمان دقیق توزیع و تزریق واکسن را اعلام ننموده است. او درباره زمان دقیق واکسیناسیون کرونا به گروه های در اولویت دریافت واکسن نیز می گوید: کره جنوبی 20 میلیون واکسن فایزر و مدرنا وارد نموده ولی هنوز واکسیناسیون را آغاز ننموده است. وزارت بهداشت نیز در حال انطباق اسناد و تأیید نمونه برداری های آزمایشگاه مرجع است و منتظریم محموله های اصلی واکسن اسپوتنیک وی وارد گردد تا بر اساس طبقه بندی سند ملی واکسیناسیون که در شورای عالی اخلاق پزشکی تصویب شده واکسیناسیون را آغاز کنیم.

به گفته این مقام مسئول در وزارت بهداشت، کادر درمان یعنی کسانی که در خط مقدم مقابله با کرونا قرار دارند جزو گروه های اول دریافت واکسن هستند البته واکسیناسیون برای این گروه ها در محل خدمت شان انجام می گردد. گروه دوم شامل سالمندان آسایشگاه ها و جانبازان شیمیایی هستند. البته سالمندان بالای 65 سال به ترتیب سن و به فاصله 5 سال از هم اولویت بندی شده اند. واکسیناسیون سالمندان آسایشگاه ها نیز در محل مراقبت و نگهداری از آنها انجام خواهد شد. گروه سوم هم بیماران پر خطر هستند یعنی کسانی که به یکی از بیماری های زمینه ای مبتلا باشند. این گروه در شبکه بهداشت واکسینه می شوند به این ترتیب که اعضای شبکه های بهداشت بر اساس گروه سنی و کد ملی افراد با سالمندان و افراد دارای بیماری های زمینه ای و پرخطر تماس می گیرند و اعلام می نمایند که به پایگاه های بهداشت منطقه شان برای واکسیناسیون مراجعه نمایند.

به گفته رئیس سازمان غذا و دارو، سازمان غذا و دارو تنها به واکسن اسپوتنیک وی روسی که فاز سه آزمایش بالینی اش را پشت سر گذاشته، مجوز مصرف اضطراری داده است اگرچه به وسیله سبد کواکس از هند و چین هم واکسن خریداری نموده ایم اما بجز واکسن روسی هیچ واکسنی در ایران مجوز مصرف اضطراری دریافت ننموده است. البته این واکسن ها نیز چنانچه پرونده کلینیکال ترایال شان تکمیل گردد و از سوی سازمان غذا و دارو مجوز مصرف اضطراری بگیرند، جهت نمونه برداری و تأیید نهایی به آزمایشگاه مرجع سازمان غذا و دارو ارسال خواهند شد و در صورت اخد مجوز، مصرف اضطراری شان بلامانع خواهد بود.

شانه ساز درباره حاشیه های ایجاد شده پیرامون کارآیی و اثر بخشی واکسن روسی نسبت به واکسن های فایزر و مدرنا هم بیان می نماید: واکسن فایزر نخستین واکسنی است که شرکت داروسازی فایزر ساخته است در حالی که واکسن اسپوتنیک وی ساخت شرکت گامالیای روسیه نوزدهمین واکسنی است که توسط گامالیا ساخته می گردد. اطلاعات منتشر شده در لنست نشان می دهد؛ اسپوتنیک وی در کنار واکسن های فایزر و مدرنا در میان واکسن های اثربخش کروناویروس قرار می گیرد که اثربخشی آنها بیش از 90 درصد است. این مسئول درباره حاشیه های خریداری واکسن کرونا از روسیه هم اظهار می دارد: تمام مراحل مطالعات و تحقیقات واکسن روسی آنالیز شده و با اطمینان خاطر از اثر بخشی، این واکسن ها خریدار شده اند. اخیراً مجله علمی لنست که از معتفزونین مجلات علمی جهان محسوب می گردد در مقاله خود میزان اثربخشی واکسن روسی را 91.6 درصد اعلام نموده است. پلتفرم واکسن روسی شبیه به آسترازنکا است و به وسیله آدنوویروس است به طوری که انگلیسی ها نیز دنبال مذاکره با روسیه هستند تا تکنولوژی ساخت این واکسن را ادغام نمایند و یک واکسن مشترک فراوری نمایند.

به گفته وی، ما در چند مرحله واکسن ها را وارد می کنیم یعنی اینطور نیست که همه واکسن خریداری شده یکجا وارد گردد . وی درخصوص اعتراض کاربران فضای مجازی مبنی بر خرید و واردات دیر هنگام واکسن کرونا از سوی ایران می افزاید: با توجه به اینکه ویروس کرونا مرگ و میر زیادی را در جهان رقم زده است سازمان بهداشت جهانی اعلام نموده واکسن هایی که فاز سه آزمایش بالینی را با موفقیت پشت سر گذاشته اند، سازمان غذا و دارو که صلاحیت تأیید واکسن را از سوی این سازمان دارد، مجوز اضطراری دهد. بنابراین هیچ واکسنی در جهان وجود ندارد که فاز چهارم را گذرانده باشد یعنی همه واکسن ها که فاز سه بالینی شان تأیید شده بعد از آنالیز های نهایی و استانداردهای لازم به آنها مجوز مصرف اضطراری داده شده است. فاز سه مطالعات بالینی یک واکسن آخرین مرحله ای است که در جهان برای واکسن کرونا طی شده است. طبق دستور رئیس ستاد ملی مقابله با کرونا و وزیر بهداشت واکسن های ساخته شده در جهان حتماً باید فاز سه بالینی شان تمام شده باشد تا بتوانند اجازه مصرف اضطراری و واردات به کشور را اخذ نمایند. اینکه می بینیم در بعضی کشورهای همسایه مانند ترکیه یا کشورهای اطراف خلیج فارس واکسن را زودتر دریافت کردند به این دلیل بود که آنها پیش از تمام شدن فاز سه بالینی واردات واکسن را آغاز نموده اند و در فاز سه آزمایش بالینی شرکت داشتند در حالی که مسئولان در ایران نظرشان بر این بود که فاز سه آزمایش بالینی واکسن های کرونا تمام گردد و بعد از آن که اثربخشی و ایمنی این واکسن ها تأیید شد واردات را آغاز کنیم.

شانه ساز با اشاره به معیارهای سازمان غذا و دارو برای واردات واکسن کرونا به کشور نیز بیان می نماید: واکسن روسی همه مراحل لازم را پشت سر گذاشته از جمله اینکه در روسیه مصرف شده است، فاز سه کلینیکال ترایال اش تمام شده و در حوزه رگولاتوری نیز کشورهای دارای قوانین سختگیرانه نیز مجوز مصرف اضطراری این واکسن را صادر نموده اند. ایران شانزدهمین کشوری است که اسپوتنیک وی را سفارش داده است. به هر حال این واکسن ایمنی بالایی دارد و عوارضش بسیار ناچیز است و تا به امروز عارضه نگران نماینده ای از آن گزارش نشده است. لازم به ذکر است مطابق آنچه مدیر کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو اعلام نموده است؛ تزریق واکسن کرونای اسپوتنیک هفته های آینده آغاز می گردد. به گفته دکتر محمدی دو میلیون دوز این واکسن به تدریج وارد و به یک میلیون نفر تزریق می گردد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 16 اسفند 1399 بروزرسانی: 16 اسفند 1399 گردآورنده: lison.ir شناسه مطلب: 1446

به "جزئیات ورود و توزیع نخستین محموله واکسن روسی کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات ورود و توزیع نخستین محموله واکسن روسی کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید