حراج اطلاعات شخصی انگلیسی ها به بهانه مبارزه با کرونا

به گزارش لیسون، یک روزنامه انگلیسی با استناد به اسنادی که به دستش رسیده است عنوان نمود اطلاعات فردی شهروندان این کشور برای ایجاد پایگاه داده شیوع ویروس کرونا در اختیار شرکت های خصوصی قرار گرفته است.

حراج اطلاعات شخصی انگلیسی ها به بهانه مبارزه با کرونا

به گزارش گروه بین الملل لیسون، شرکت های تکنولوژی در انگلیس برای ایجاد پایگاه داده ای برای شیوع ویروس کرونا اجازه دسترسی به حجم بالایی از اطلاعات شخصی شهروندان را دریافت نموده اند.

طبق اسنادی که به دست روزنامه گاردین رسیده است، شرکت آمریکایی پالانتیر که موسس آن یک سرمایه دار راست گرای آمریکایی است در همکاری با استارت آپی انگلیسی به نام فکالتی که در زمینه هوش مصنوعی فعالیت دارد، در حال تجمیع پایگاه های داده دولت این کشور برای تحلیل شیوع ویروس کرونا هستند.

از این اطلاعات برای ایجاد مدل های کامپیوتری پیش بینی شیوع بیماری کووید-19 استفاده شده است. علاوه بر این طبق اسناد خدمات ملی سلامت انگلیس، دو هفته پیش شرکت فکالتی یک شبیه سازی کامپیوتری را برای ارزیابی های مربوط به اعمال سیاست ایمنی جمعی هدفمند در نظر گرفته است.

با این حال وکلای شرکت فکالتی می گویند شبیه سازی ایمنی جمعی را هرگز اجرایی ننموده اند. سخنگوی بخش تبادلات دیجیتال خدمات ملی سلامت انگلیس می گوید این اطلاعات به مقامات دولت این اجازه را می دهد که اطلاعات لحظه ای درباره خدمات سلامت، نقاط روبرو با افزایش تقاضا و مکان هایی که احتیاج به دریافت تجهیزات حیاتی را دارند در اختیار داشته باشند و بتوانند بهترین پاسخ را به شیوع ویروس کرونا داشته باشند.

به گفته این سخنگو، شرکت های دخیل کنترلی بر اطلاعات ندارند و اجازه استفاده یا انتشار آن برای مقاصد شخصی را ندارند.

با این حال گاردین معتقد است این اطلاعات که در سطح فردی و به صورت جامع گرد آوری شده اند، بر ماهیت حساس آن ها دلالت دارند. همچنین حجم بالایی از اطلاعات فردی شامل اطلاعات سلامت، نتایج تست کووید-19، محتوای تماس های گرفته شده با خدمات ملی سلامت و اطلاعات کلینیکی افرادی که تحت مراقبت های ویژه قرار می گیرند، در این اسناد قرار دارند.

به گفته یکی از مقامات نهاد سلطنتی انگلیس مقادیر بی سابقه ای از اطلاعات محرمانه سلامت با سرعت بالایی در این پروژه سرازیر شده اند که عدم توجه کافی به حریم شخصی افراد، اخلاقیات و محافظت از اطلاعات در آن دیده می گردد.

این مقام انگلیسی دسترسی باز به اسنادی که در اختیار شرکت ها قرار گرفته اند را درز شوکه کننده داده ها توصیف کرد.

با این که اطلاعات تماس های گرفته شده با خدمات ملی سلامت به صورت ناشناس ثبت شده اند، جنسیت فرد، کد پستی، علائم بیماری و حتی مدت زمان دقیق مکالمه را در بر دارند. با این حال خدمات ملی سلامت از پاسخ به این سوال که کدام شرکت ها اطلاعات مربوط به موقعیت مکانی تماس ها را دریافت نموده اند، خودداری کرد.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 16 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lison.ir شناسه مطلب: 933

به "حراج اطلاعات شخصی انگلیسی ها به بهانه مبارزه با کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حراج اطلاعات شخصی انگلیسی ها به بهانه مبارزه با کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید