خبرنگاران تداوم آلودگی هوا در تهران و چند توصیه به تهرانی ها

به گزارش لیسون، تهران- خبرنگاران- شرکت کنترل کیفیت هوای تهران از شهروندان خواست که از ترددهای غیرضروری با خودروهای شخصی خودداری نمایند و درصورت استفاده از خودروها یا موتورسیکلت های شخصی در این ایام، از سالم بودن آن و داشتن معاینه فنی اطمینان حاصل نمایند.

خبرنگاران تداوم آلودگی هوا در تهران و چند توصیه به تهرانی ها

به گزارش خبرنگاران بر اساس اعلام روز دوشنبه اعلام روابط عمومی شرکت کنترل کیفیت هوا، کیفیت هوای پایتخت طی 24 ساعت گذشته منتهی به 11 صبح امروز با شاخص میانگین 134 در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار داشت.

بر اساس پیش بینی های انجام شده در شرکت کنترل کیفیت هوا طی صبح امروز (24 آذر 99) عدم وزش باد مؤثر و انباشت آلاینده ها همراه با شروع تردد خودروها و افزایش غلظت ذرات معلق سبب می گردد که در بیشتر مناطق کیفیت هوا در محدوده ناسالم و ناسالم برای گروه های حساس قرار گیرد.

بر این اساس در طول روز نیز با جوی پایدار و آرام روبرو خواهیم بود و شرایط مناسب برای پراکندگی آلاینده ها فراهم نمی گردد. از این رو کیفیت هوا در شرایط نامطلوب باقی خواهد ماند.

با استمرار پایداری جو تا شامگاه دوشنبه همراه با افزایش ترافیک و در نتیجه تجمع ذرات معلق، انتظار می رود که کیفیت هوا در مناطق پرتردد در شرایط ناسالم برای گروه های حساس باقی بماند. با تداوم این شرایط جوی تا نخستین ساعات فردا (25 آذر 99) احتمال می رود که در بیشتر مناطق تهران آلودگی هوا ادامه داشته باشد.

بر این اساس به تدریج با رشد ناپایداری جوی طی فردا پیش بینی می گردد که تا حدودی از غلظت آلاینده ها کاسته گردد همچنین در اواخر وقت سه شنبه با افزایش غلظت ذرات معلق ناشی از ترافیک شبانگاهی و کاهش کیفیت هوا در بعضی مناطق پرتردد روبرو خواهیم بود اما این آلودگی نسبت به دوشنبه شب شدت کمتری خواهد داشت.

باتوجه به آلودگی هوا در تهران و احتمال افزایش غلظت ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون توصیه می گردد که افراد از ترددهای غیرضروری خودداری نمایند همچنین ضروری است که افراد مبتلا به بیماری های قلبی یا ریوی، سالمندان، بچه ها و زنان باردار فعالیت های طولانی یا سنگین خارج از منزل خود را کاهش دهند.

بر اساس این گزارش به دلیل جلوگیری از شیوع ویروس کرونا و ایجاد تغییراتی در ساعت اجرای طرح ترافیک، افزایش تردد خودروها در محدوده های طرح ترافیک و سکون نسبی هوا طی روزهای اخیر، افزایش غلظت آلاینده های جوی قابل پیش بینی بود اما به دلیل جلوگیری از شیوع بیماری و افزایش احتمال ابتلا به آن درصورت استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی، نمی توان جلوی تردد خودروهای شخصی را گرفت و یا طرح ترافیک را سختگیرانه تر اجرایی کرد.

از این رو به شهروندان اکیدا توصیه می گردد که از ترددهای غیرضروری با خودروهای شخصی خودداری نمایند و درصورت استفاده از خودروها یا موتورسیکلت های شخصی در این ایام، از سالم بودن آن و داشتن معاینه فنی اطمینان حاصل نمایند.

از سوی دیگر احتیاج است که عموم افراد از انجام هرگونه فعالیتی که منجر به تشدید آلودگی هوا می گردد خودداری نمایند. ازجمله این فعالیت ها می توان به روشن کردن آتش در معابر، سوزاندن لاستیک، عملیات قیرکاری و عمرانی و ... اشاره نمود.

لازم به ذکر است که کیفیت هوای تهران از ابتدای آذرماه تا به امروز 10 روز در شرایط قابل قبول و 14 روز در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار داشته است.

منبع: ایرنا
انتشار: 4 بهمن 1399 بروزرسانی: 4 بهمن 1399 گردآورنده: lison.ir شناسه مطلب: 1363

به "خبرنگاران تداوم آلودگی هوا در تهران و چند توصیه به تهرانی ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران تداوم آلودگی هوا در تهران و چند توصیه به تهرانی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید