درباره خواص برگ درخت گردو چه می دانید؟

به گزارش لیسون، برگ گردو در طب سنتی ایران دارویی پر فایده بوده و از دفع حشرات گرفته تا پوست و مو کاربرد داشته است. در علم پزشکی امروز نیز بعضی از خواص آن با یاری مطالعات و آنالیز های محققان به اثبات رسیده است. در ادامه با خواص برگ درخت گردو و نحوه استفاده آن آشنا خواهید شد.

درباره خواص برگ درخت گردو چه می دانید؟

خواص برگ درخت گردو

1. ضد قندمبارزه و پیشگیری از دیابت یکی از اصلی ترین خواص برگ درخت گردو است. برگ های درخت گردو از جمله دارو هایی است که در طب سنتی به بیماران مبتلا به دیابت توصیه می شود. آزمایشات نشان داده که اثرات عصاره هیدروالکلی برگ های گردو در کاهش سطح گلوکز خون مؤثر است. به احتمال زیاد ژوگلون عامل مؤثر در کاهش سطح گلوکز خون است. ژوگلون این کار به وسیله تحریک سیستم فراوری نماینده انسولین و یا افزایش واکنش سلول ها به انسولین انجام می دهد. بعلاوه فلاونوئید هایی مانند کوئرستین باعث افزایش ترشح انسولین می شوند و مهارنماینده قوی تجمع سوربیتول در بافت های بدن هستند. برای کاهش قند می توانید تا سه نوبت از جوشانده یا دم نموده برگ گردو بهره ببرید. (5 گرم برگ گردو به همراه یک لیوان آب)

2. ضد فشار خونیکی از مهمترین خواص برگ درخت گردو کم کردن فشار است. عصاره برگ گردو به علت داشتن ترکیبات مختلف فلاونوئید ها در کاهش سطح فشار خون موثر است.

3. ضد سرطانبرگ های گردو منبع اصلی فلاونوئید ها هستند. فلاونوئید ها خاصیت آنتی اکسیدانی دارند که در تنظیم عملکرد سیستم ایمنی و افزایش فعالیت ضد سرطانی بدن نقش دارند. عصاره هگزانی برگ های گردو مهارنماینده قوی در مقابل سلول های سرطانی پروستات است که می تواند به عنوان یک مکمل بالقوه در برابر این بیماری مورد استفاده قرار بگیرد.

4. ضد کم خونیمحققان نشان دادند که ژوگلون موجود در برگ گردو مانع از رشد سلول های داسی شکل انسان می شود. کم خونی داسی شکل یک نوع اختلال خونی ژنتیکی است که در آن هموگلوبین شکل طبیعی نداشته و نمی تواند از دیواره سلول ها عبور نمایند. این امر موجب کم خونی و مسائلی چون سرگیجه و خستگی در فرد می شود.

5. ضد آکنهباکتری پروپیونی باکتریوم آکنه مهمترین عامل باکتریایی در ایجاد جوش جوانی است. برگ درخت گردو دارای اثر ضد میکروبی بر روی پروپیونی باکتریوم آکنه بوده و می تواند به عنوان یک داروی جایگزین برای درمان این بیماری مطرح شود. برگ گردو بعلاوه اثر آنتی اکسیدانی داشته که در سلامت پوست تأثیر بسزایی دارد. پس نباید از خوا برگ درحت گردو برای درمان جوش و آکنه غافل شد. شما می توانید از جوشانده 5 گرم برگ خرد شده به همراه 1 لیوان آب (به مدت 5 دقیقه) برای بهبود مسائل پوستی به صورت موضعی بهره ببرید.

6. ضد درد و التهابعصاره برگ گردو اثر ضد دردی دارد و تجویز این عصاره در مرحله حاد درد می تواند منجر به کاهش درد شود. براساس مطالعات، ممکن است گردو به علت داشتن ترکیبات فلاونوئیدی از جمله کوئرستین، با اثرات ضد درد و ضد التهاب همراه باشد.

7. ضد میکروب و ضد قارچبرگ های گردو به علت داشتن ترکیباتی مانند ژوگلون و فنولیک ها، که اثرات ضدباکتریایی دارند میتواند به عنوان یک عامل ضدمیکروبی در برابر باکتری هایی که مسئول عفونت های باکتریایی دستگاه گوارش انسان هستند، مفید باشد.

8. ضد حشراتدفع حشرات یکی از خواص برگ درخت گردوست که در طب سنتی نیز به آن اشاره شده است. بررسی شیمیایی ترکیب عصاره الکلی برگ های گردو نشان داده است که جز اصلی آن به نام ژوگلون، با فعالیت حشره کشی مرتبط است. برای خلاصی از حشرات در هنگام خواب با گذاشتن چند عدد برگ گردو در زیر رختخواب خود شاهد از بین رفتن کک ، بید و ساس خواهید بود.

9. حفاظت از کبد و کلیهعصاره هیدروالکلی برگ های گردو می تواند کبد را در برابر آسیب های اکسیداتیو حفظ کند. بعلاوه موجب مهار آسیب کبدی ناشی از دیابت می شود. برای درمان آسیب های کبدی می توانید از جوشانده برگ گردو به اندازه 5 گرم در 200 سی سی آب قبل از غذا بهره ببرید. بعلاوه در درمان نارسایی کلیه نیز مؤثر است.

10. سایر خواص برگ درخت گردوبرگ گردو دارای فواید دیگری نیز هست که بیشتر در بین عموم مردم رواج داشته یا در طب سنتی به آن اشاره شده است.

مفید برای درمان ورم مفاصل، نقرس و رماتیسم (ضماد و دمنوش)

خاصیت تصفیه نمایندگی خون (مصرف خوراکی)

جلوگیری از اسهال (مصرف جوشانده)

کاهش سطح چربی (مصرف دمنوش)

برطرف خستگی بدن (حمام وان برگ گردو)

استفاده برای تقویت و رنگ مو (شستشو با جوشانده برگ گردو)

برای بند آوردن ترشح شیر (استفاده موضعی روی پستان)

ورم لوزه و لثه (غرغره جوشانده برگ به اندازه 30 گرم در 1 لیتر)

تسکین التهاب نیش زنبور (مالیدن برگ به محل نیش)

گل مژه یا چشمان قرمز (شستشو با جوشانده برگ گردو)

تسکین درد دندان (له شده برگ گردو بر روی دندان)

از بین برنده کرم روده (مصرف جوشانده)

عرق برگ گردواین عرق گیاهی از برگ های گردو بدست می آید که خواصی مانند برگ گردو دارد. در کاهش قند، فشار و کلسترول مفید بوده و در بهبود التهابات ورم مفاصل نیز مؤثر است. این عرق را از عطاری ها می توانید تهیه کنید.

نحوه استفادهموضعی: به خاطر خاصیت ضد التهاب و ضد میکروبی آن می توان برای التیام زخم و عفونت های پوستی مانند اگزما به صورت ضماد یا کمپرس استفاده کرد.

خوراکی: به صورت جوشانده یا دمنوش می توان استفاده کرد. اندازه استفاده از برگ گردو و آب بسته به نوع بیماری فرق دارد.

نکته 1: برای مصرف خوراکی، قبل از خوردن چای یا دمنوش را صاف کنید.

نکته 2: در صورت استفاده موضعی اجازه دهید جوشانده سرد شود.

احتیاط در مصرفبرگ درخت گردو خاصیت کاهندگی فشار و قند را دارد و افرادی با فشار و قند پایین باید با احتیاط آن را مصرف نمایند.

با وجود کارایی خواص برگ درخت گردو برای بدن، ممکن است بعضی افراد نسبت به آن حساس باشند و دچار حالت تهوع و یا درد شکم شوند.

اگر سطح زخم پوست وسیع باشد نفتالن موجود در برگ کردو به وسیله کبد جذب شده و باعث تخریب آن می شود.

در صورت مصرف بیش از حد احتمال آسیب به کبد وجود دارد.

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون
انتشار: 17 آبان 1400 بروزرسانی: 17 آبان 1400 گردآورنده: lison.ir شناسه مطلب: 1827

به "درباره خواص برگ درخت گردو چه می دانید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درباره خواص برگ درخت گردو چه می دانید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید