دلیل ناکارآمدی ابتکار پاریس چیست؟

به گزارش لیسون، ایرنا نوشت: سفیر جمهوری اسلامی ایران در فرانسه با اشاره به ناتوانی اروپا در تاثیرگذاری بر مواضع آمریکا، نبود صدای واحد از جانب اروپا را دلیل ناکارآمدی ابتکار پاریس برای کاهش تنش میان تهران و واشنگتن مطرح نمود.

دلیل ناکارآمدی ابتکار پاریس چیست؟

شهریور ماه امسال و پیش از برگزاری اجلاس سران مجمع عمومی سازمان ملل، امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه در تماس هایی با تهران و واشنگتن با هدف میانجیگری، تلاش کرد از تنش های موجود میان طرفین بکاهد اما این تلاش ها در عمل، نتیجه ملموسی نداشت. اوج تلاش های مکرون، در جریان اجلاس پیشین سران گروه 7 در شهر بیاریتز فرانسه بود که در حاشیه این اجلاس، نشستی با حضور وزیر امور خارجه ایران، رئیس جمهوری و وزیر امرور خارجه فرانسه و نمایندگان شرکای اروپایی برجام برگزار گشت.

بهرام قاسمی در گفت و گویی کوتاه با روزنامه لو موند فرانسه، تلاش های دولت پاریس برای میانجیگری را خیرخواهانه و با نگاهی مثبت و سازنده توصیف کرده و در عین حال، نبود صدای واحد از جانب اروپا را دلیل به نتیجه نرسیدن تلاش های مکرون دانسته است.

لوموند به نقل از قاسمی می نویسد: ایران تلاش کرد نشان دهد که به امانوئل مکرون رئیس جمهوری اعتماد دارد، هر چند طرح وی هنوز به نتایج لازم و ملموسی نرسیده است. البته برخی نیز گمان دارند که این طرح ناکارآمد است.

این روزنامه فرانسوی در مقاله ای با عنوان شکست فرانسه در میانجیگری میان ایران و آمریکا، بخش هایی از گفت و گوی کوتاه خود با بهرام قاسمی را منتشر کرد و به نقل از این دیپلمات ایرانی نوشت: تهران تلاش های خیرخواهانه فرانسه را با نگاهی مثبت و سازنده مورد استقبال قرار داد و در این چارچوب در چندین ماه گذشته مذاکراتی فشرده و طولانی میان تهران و پاریس به انجام رسید، هر چند که ایران می دانست با توجه به تمامی شرایط موجود نمی توان کاملاً به نتایج مورد نظر در این طرح امید بست.

لو موند نوشت: این دیپلمات عالی رتبه ایرانی اعتقاد دارد دلیل این مشکل، نبود یک صدای واحد رسا و قدرتمند از جانب اروپاست.

سفیر ایران در فرانسه افزود: آمریکا به فشار حداکثری و زیاده خواهی های خود ادامه می دهد و اروپا نیز به نظر می رسد چندان کاری در خور ظرفیت های خود نمی تواند انجام دهد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا اردیبهشت ماه سال گذشته با اعلام خروج کشورش از برجام، تحریم ها رفع شده به واسطه این توافق را علیه ملت ایران بازگرداند.

ایران که همواره بر حفظ برجام و غیرقابل مذاکره بودن آن تأکید کرده است؛ یک سال پس از خروج آمریکا از این توافق، پایبندی کامل خود به آن را حفظ کرد اما پس از مشاهده بدعهدی اروپایی ها در اجرای تعهداتِ برجامی آنها به ویژه بهره مندی ایران از منافع اقتصادی این توافق، از اردیبهشت ماه امسال گام هایی را با هدف کاهش تعهدات خود، طبق برجام آغاز کرد.

ایران تا به امروز در چهار گام از تعهدات برجامی خود شامل عبور از سقف 300 کیلوگرمی ذخایر اورانیوم غنی شده 3.67 درصد، عدم فروش آب سنگین و مازاد اورانیوم غنی شده، افزایش سطح غنی سازی به 4.5 درصد و برداشتن محدودیت ها روی فعالیت های تحقیق و توسعه (R & D) کاسته است. گام چهارم کاهش تعهدات برجامی ایران از نیمه آبان ماه گذشته آغاز شد و درصورتی که ایران بخواهد گام بعدی را بردارد، کمتر از دو هفته دیگر برای گام بعدی زمان باقی است.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 20 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lison.ir شناسه مطلب: 677

به "دلیل ناکارآمدی ابتکار پاریس چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل ناکارآمدی ابتکار پاریس چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید