دکوراسیون به سبک باهاوس چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

به گزارش لیسون، طراحی و دکوراسیون به سبک باهاوس اصطلاحی است که به مبلمان، اشیاء، آثار هنری گرافیکی و فضاهای داخلی گفته می گردد که در نتیجه جنبش طراحی و معماری تأثیرگذار اوایل قرن بیستم به نام مکتب آلمانی که به وسیله معمار والتر گروپیوس تأسیس شده بود، ایجاد شد. باهاوس روشی برای طراحی داخلی و معماری خانه ها با الگوهای فرم بر اساس کاربرد و کمتر-بیشتر است که هنوز پس از سال ها هواداران خاص خود را دارد. در این مقاله، با این روش طراحی و چیدمان داخلی و اصول و روش های آن آشنا می شوید.

دکوراسیون به سبک باهاوس چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

منظور از سبک باهاوس چیست؟

باهاوس یک جنبش طراحی منطقی و کاربردی آلمانی بود که از سال های 1917 تا 1933 میلادی ادامه داشت. این سبک با استفاده از تکنیک های هنر و صنایع دستی در دنیای صنعتی و فراوری انبوه برای طراحی مبلمان، اشیاء خانگی، تایپوگرافی، هنر گرافیک و ساختمان، مرزهای میان این رشته ها را محو کرد.

تاریخچه سبک باهاوس

باهاوس که شش ماه پس از انتها جنگ، در سال 1919 تأسیس شد، در پی ایجاد شکل تازهی از طراحی و معماری برای یاری به بازسازی دنیا پس از جنگ دنیای اول بود. گروپیوس در شعار تأسیس مکتب باهاوس نوشت که هدف نهایی باهاوس ایجاد اثر هنری یکپارچه است. این سبک بسیاری از هنرها را با هم ترکیب می نماید تا یکی شوند.

مدرسه باهاوس در سال 1933 به وسیله نازی ها و در زمان مدیریت معمار و طراح مشهور میس ون در روهه تعطیل شد. اما حمله نازی ها روح باهاوس را نابود نکرد. گروپیوس و دیگر طراحان برجسته باهاوس آلمان را ترک کردند و ایده های باهاوس را از اروپای غربی به آمریکا، کانادا و سایر نقاط دنیا توسعه دادند و آن را به یک جنبش بین المللی تبدیل کردند و میراث خود را به عنوان تأثیرگذارترین مدرسه هنر و طراحی در تاریخ دنیا تثبیت کردند.

زمانی که گروپیوس، ون در روهه و سایر اعضای برجسته باهاوس در دهه 1930 به آمریکا مهاجرت کردند و بر توسعه مدرنیسم در دهه های 1950 و 1960 تأثیر گذاشتند، باهاوس به یک سبک بین المللی تبدیل شد. با اینکه خود جنبش باهاوس تنها 14 سال به طول انجامید، معماری و طراحی باهاوس تأثیر پایداری بر نسل های طراحان داشته است. یکی از نمونه های قابل توجه آن استیو جابز است که اغلب ت

تأثیر سادگی باهاوس بر ظاهر محصولات اپل را اذعان می دارد.

تأثیر سبک باهاوس بر طراحی مدرن

سبک باهاوس تأثیر عمیقی بر طراحی مدرن داشته و طرز تفکر طراحان داخلی درباره فرم، عملکرد و زیبایی شناسی طراحی داخلی و چیدمان را شکل داده است. در ادامه، چند نمونه از تأثیر سبک باهاوس بر دیگر سبک های مدرن را می خوانید.

مینیمالیسم

تاکید سبک باهاوس بر سادگی و مینیمالیسم بر بسیاری از سبک های طراحی معاصر از اسکاندیناوی گرفته تا ژاپنی تأثیر گذاشته است. استفاده از خطوط صاف و تمیز، رنگ های خنثی و مواد کاربردی در همه چیز از مبلمان گرفته تا معماری این سبک ها قابل مشاهده است.

مدرنیسم

سبک باهاوس نقش کلیدی در توسعه سبک مدرنیسم ایفا کرد. این سبک در پی جدا شدن از سبک های سنتی و پذیرش فرم ها و مواد تازه بود. استفاده از مواد صنعتی مانند بتن و فولاد و تمرکز بر عملکرد بیش از تزیینات جزو ویژگی های اصلی هر دو سبک مدرنیسم و باهاوس بود.

سبک بین المللی

سبک بین المللی که در دهه های 1920 و 1930 ظهور کرد، به شدت تحت تأثیر سبک باهاوس بود. هر دو جنبش بر کارکرد، سادگی و استفاده از مواد صنعتی تأکید داشتند و بسیاری از چهره های اصلی سبک بین المللی مانند والتر گروپیوس و میس ون در روهه، با مکتب باهاوس ارتباط داشتند.

معماری و طراحی گرافیک

سبک باهاوس بر معماری و طراحی گرافیک معاصر هم تأثیری ماندگار داشته است. بسیاری از اصول آن مانند استفاده از خطوط صاف و یک مقدار، فرم های ساده و مواد کاربردی، جزء اصلی طراحی مدرن شده اند. از آسمان خراش های شیک گرفته تا مبلمان مینیمالیستی و هنر دیجیتال، تأثیر سبک باهاوس را می توان در بسیاری از طرح های معاصر مشاهده کرد.

سبک باهاوس در خانه ها و دفاتر کاری

در نهایت، زیبایی سبک باهاوس در تطبیق پذیری و متعلق به زمان خاصی نبودن است. چه در پی افزودن رنگی از مدرنیسم به خانه خود باشید یا ساده تر از آن، سادگی و ظرافت طراحی باهاوس را بپسندید، از این حرکت نمادین می توان چیزی به دست آورد. البته، برای اینکه اصول این سبک را در طراحی داخلی خانه یا محل کار خود بگنجانید، مجبور نیستید از زیبایی شناسی باهاوس به طور کامل بهره ببرید، بلکه می توانید ترکیب سبک ها و طرح های دوره های مختلف برای ایجاد ظاهری که منحصر به فرد به نظر می رسد را امتحان کنید.

ویژگی های اصلی طراحی باهاوس

سبک طراحی داخلی باهاوس با چندین عنصر کلیدی تعیین می گردد که آن را به سبکی تأثیرگذار و ماندگار در طراحی مدرن تبدیل نموده است. این ویژگی ها عبارت اند از:

  • طراحی به سبک باهاوس منطقی، ساده و کاربردی است.
  • اصول کلیدی طراحی باهاوس شامل فرم بر اساس کاربرد و کمتر-بیشتر است می شوند.
  • ویژگی این سبک فقدان تزئینات و تمرکز بر خطوط تمیز است که اشکال و فرم ها را به عناصر اصلی خود محدود می نماید.
  • طراحی، هنر و معماری باهاوس اغلب دارای اشکال هندسی ساده مانند دایره، مربع و مثلث است.
  • استفاده از طرح رنگ هایی از رنگ های اصلی قرمز، زرد و آبی.
  • یکی از اصول اساسی طراحی باهاوس مفهوم واقعیت مواد سازنده است که در آن مواد سازنده دکوراسیون و مبلمان در طبیعی ترین حالت خود و بدون روکش استفاده می شوند.
  • در طرح های باهاوس از موادی مانند شیشه، فولاد، سلفون و تخته سه لا در اوایل قرن بیستم استفاده شد.
  • طرح ها و مواد ساده به کار رفته در طرح های باهاوس باعث می شوند تا این طرح ها به راحتی فراوری انبوه شوند و برای تعداد زیادی از مردم در دسترس باشند.

نحوه ترکیب سبک طراحی داخلی باهاوس در خانه

سبک باهاوس را می توان در فضاهای داخلی مختلف خانه ترکیب کرد. برای اینکه این کار را انجام بدهید باید ایده هایی داشته باشید. در ادامه، با روش هایی برای ترکیب سبک باهاوس در طراحی فضاهای داخلی یک خانه آشنا می شوید.

سبک باهاوس در اتاق خواب

برای طراحی یک اتاق خواب به سبک باهاوس، روی خطوط تمیز و صاف، رنگ های خنثی و مبلمان کاربردی مانند تخت خواب های پلت فرم و انباری توکار تمرکز کنید. از اشکال هندسی و رنگ های اصلی، مانند فرش های پررنگ، گرافیکی یا یک اثر هنری بهره ببرید.

حمام به سبک باهاوس

مواد صنعتی مانند بتن، فولاد و شیشه را برای طراحی حمام باهاوس به کار ببرید. شکل ها و رنگ ها را به وسیله طرح های کاغذ دیواری حمام مانند طرح های چاپی پررنگ، گرافیکی یا طرح ظریف و بافت دار ترکیب کنید. وسایل براق و کاربردی مانند محفظه دوش شیشه ای بدون قاب و سینک مدرن و دیواری را به این حمام اضافه کنید.

آشپزخانه به سبک باهاوس

از مواد صنعتی برای میزهای آشپزخانه، بک اسپلش ها و کابینت ها بهره ببرید. پالت رنگی آشپزخانه را تا حد امکان ساده و خنثی نگه دارید و به وسیله آثار هنری یا لوازم جانبی، رنگ های دیگر را به آن اضافه کنید. به علاوه، اشکال هندسی را به وسیله یک چراغ ثابت یا طرح بک اسپلش ها به طراحی آشپزخانه اضافه کنید.

دفتر کار خانگی به سبک باهاوس

یک دفتر کار به سبک باهاوس باید برای افزایش بهره وری به ساده ترین حالت طراحی شده باشد. از یک پالت رنگی ساده و خنثی با رنگ های اصلی به کار رفته در آثار هنری یا لوازم جانبی بهره ببرید. اشکال هندسی را به وسیله یک فرش یا یک میز کار منحصر به فرد و زاویه دار به دفتر کار اضافه کنید. قفسه های داخلی یا فایل های نگهداری اسناد و مدارک را هم ساده و کاربردی نگه دارید.

نکاتی برای طراحی داخلی به روش باهاوس

با توجه به ایده های کاربردی و نکات ظریفی که در ادامه می خوانید، جوهره اصلی طراحی داخلی باهاوس را کشف کنید و به کار ببرید. از مبلمان شیک گرفته تا استفاده از بیشترین مقدار نور طبیعی، توجه به این نکات و ایده ها زیبایی باهاوس را به خانه شما می آورد.

1. از روش طراحی مینیمالیستی بهره ببرید

از شر شلوغی ها خلاص شوید و بر خطوط براق، اشکال هندسی اصلی و محیطی ساده تمرکز کنید. با حذف تمام تزئینات یا تزئینات غیر ضروری، یک خانه با طراحی ساده و کاربردی باهاوس خواهید داشت. این ترفند باعث ایجاد احساس آرامش و نظم در خانه می گردد و اطمینان می دهد که هر یک از عناصر طراحی داخلی به تنهایی اهمیت دارند. به این ترتیب، می توانید واقعا بر آنچه در محیط داخلی خود اهمیت دارد تمرکز کنید.

2. طرح پلان باز خلق کنید

پلان طبقه باز یکی از ویژگی های اساسی طراحی داخلی باهاوس اصیل است که وحدت و عملکرد اجزای به کار رفته در طراحی را ارتقا می دهد. با پذیرش یک جریان بدون مرز و حاشیه، نور طبیعی اتاق را پر می نماید و خطوط صاف و اشکال زاویه دار را برجسته می نماید. این روش تعامل و انعطاف پذیری اجزای طراحی داخلی را افزایش می دهد و در عین حال، زیبایی مبلمان مینیمالیستی را به نمایش می گذارد.

3. از اشکال هندسی بهره ببرید

اشکال هندسی در ایجاد یک سبک داخلی باهاوس اصیل نقش اساسی دارند. با ادغام مربع ها، مثلث ها یا دایره ها، ساختار و مجذوب نمایندهیت بصری این سبک را به طراحی خود وارد خواهید کرد. اشکال هندسی چه به وسیله مبلمان، چه به وسیله دکور یا عناصر معماری، می توانند محیطی یکپارچه و از نظر بصری مجذوب نماینده ایجاد نمایند.

4. از رنگ های شاد بهره ببرید

طراحان داخلی باهاوس به خاطر امتحان کردن پالت های رنگی شاد و سرزنده شناخته می شوند. آن ها از این پالت ها به شکلی هدفمند برای ایجاد نقاط کانونی در یک اتاق استفاده می نمایند. بنابراین، رنگ های اصلی مانند قرمز، زرد و آبی را برای تأثیر بصری و افزایش انرژی اتاق انتخاب کنید. تعادل دقیق رنگ های پررنگ، پویایی و شخصیتی پر جنب و جوش را به اتاق ها اضافه می نماید و باعث افزایش زیبایی آن ها می گردد.

5. خلاقیت طرح های صنعتی را اضافه کنید

زیبایی شناسی صنعتی را برای تقلید از ظاهر و احساس طراحی داخلی باهاوس اصیل در فضاهای داخلی خود ادغام کنید. شما می توانید با استفاده از موادی مانند بتن و فولاد در کنار ویژگی های کاربردی مانند کانال کشی باز و روشنایی صنعتی، فضایی مجذوب نماینده ایجاد کنید. ادغام طرح های صنعتی در سبک باهاوس به این روش قطعا فراموش نشدنی است.

6. بر فرم و کاربرد اجزای دکوراسیون تمرکز کنید

سبک مدرن باهاوس حول محور اصل یهماهنگ کردن فرم و کاربرد اجزای دکوراسیون می چرخد. هر عنصر، از مبلمان گرفته تا چیدمان، هدفی کاربردی دارد و در عین حال، ظاهر کلی دکوراسیون را ارتقا می دهند. هنگام انتخاب اقلام برای فضای داخلی خود، اطمینان حاصل کنید که این اقلام نیازهای شما را برآورده می سازند و در عین حال به طور یکپارچه با ظاهر و احساس اتاق ادغام می شوند. به یاد داشته باشید، کمتر، بیشتر است. بنابراین، طرح های خود را با دقت انتخاب کنید.

7. اجزای دکوری و آثار هنری ساخته دست را انتخاب کنید

اکسسوری های دکوراسیون خود را هماهنگ با هم انتخاب کنید تا طراحی داخلی مدرن باهاوس ایجاد گردد. هنر انتزاعی یا مینیمالیستی را انتخاب کنید که بر سادگی و تعادل بصری تأکید دارد. ترکیب رنگ های اصلی یا تضادهای جسورانه را برای افزودن شادابی و تاثیر بصری در نظر بگیرید. مطمئن شوید که آثار هنری را به صورت هدفمند هم نمایش می دهید. اجازه دهید قطعات مبلمان و لوازم جانبی مورد علاقه تان به ویژگی ای تبدیل شوند که فضای اتاق را زیباتر می نمایند.

8. از مواد متضاد بهره ببرید

با کنار هم قرار دادن مواد متضاد، عمق بصری و مجذوب نمایندهیت را در طراحی باهاوس خود ایجاد کنید. به عنوان مثال، می توانید یک فرش پشمی را با یک میز قهوه خوری شیشه ای شیک ست کنید. تضاد سطوح صاف و بافت دار، فضای داخلی از نظر بصری مجذوب نمایندهی با جنبه حسی منحصر به فرد ایجاد می نماید.

9. از اشکال ارگانیک بهره ببرید

گنجاندن اشکال ارگانیک در فضای داخلی ظرافت و لطافت طبیعی را به این فضا می بخشد. هر چند طراحی باهاوس بر استفاده از اشکال هندسی تأکید دارد، برای تعادل و هماهنگی بصری حتما از اشکال ارگانیک هم بهره ببرید. این بازی با فرم های زاویه دار و ارگانیک فضایی مجذوب نماینده و متفاوت ایجاد می نماید.

10. سطوح شفاف را بیشتر کنید

استفاده از پنجره ها، نورگیرها و درهای شیشه ای را به حداکثر برسانید تا نور روز را به داخل خانه خود جذب کنید. پنجره ها را به حداقل برسانید یا پرده هایی شفاف انتخاب کنید تا نور آزادانه در فضای داخلی جریان یابد. با استفاده از نور طبیعی، فضای داخلی باهاوس باز، مطبوع و دلنشین تر به نظر می رسد.

کلام آخر

زیبایی سبک باهاوس را می توانید برای طراحی یک فضای ساده و کاربردی به کار ببرید. این سبک طراحی داخلی با رنگ های اصلی، نور بیشتر و اشکال هندسی به داشتن خانه ای مدرن با چیدمان راحت و کاربردی یاری می نماید. شما می توانید از این سبک به تنهایی یا در کنار سایر سبک های مدرن مانند مینیمالیسم بهره ببرید.

منبع: thespruce

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 13 تیر 1403 بروزرسانی: 13 تیر 1403 گردآورنده: lison.ir شناسه مطلب: 2289

به "دکوراسیون به سبک باهاوس چیست و چه ویژگی هایی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دکوراسیون به سبک باهاوس چیست و چه ویژگی هایی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید