غریب آبادی: یاری ها در حوزه ایمنی هسته ای نباید مشروط شده و یا ذیل هرگونه محدودیت قرار گیرد

به گزارش لیسون، نماینده دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت که نیروگاه بوشهر دارای بالاترین استانداردهای ایمنی هسته ای است و اضافه کرد: یاری ها در حوزه ایمنی هسته ای نباید مشروط شده و یا ذیل هرگونه محدودیت قرار گیرد.

غریب آبادی: یاری ها در حوزه ایمنی هسته ای نباید مشروط شده و یا ذیل هرگونه محدودیت قرار گیرد

به گزارش گروه سیاست خارجی لیسون، کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان های بین المللی در وین و همچنین نماینده دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی طی سخنرانی در جلسه شورای حکام در رابطه با ایمنی هسته ای، گفت: مسئولیت ایمنی هسته ای بر عهده دولت عضو است. همچنین، آژانس نقش محوری در هماهنگی کوشش های بین المللی و ارائه تجربه و تخصص خود و نیز ارائه مشورت جهت ارتقا و تقویت ایمنی هسته ای در سطح دنیای دارد.

وی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران، به عنوان یک دولت دریافت کننده یاری های فنی آژانس، اهمیت یاری های ارائه شده از سوی آژانس به دولت های عضو را در تقویت زیرساخت های ایمنی هسته ای ملی آنها به رسمیت شناخته و از این بابت تشکر می نماید، اضافه نمود: در همین رابطه، توسعه منابع انسانی و تقویت ظرفیت ها بایستی به عنوان یک نکته کلیدی در ایمنی، بهره وری، و ثبات هرگونه برنامه هسته ای تلقی گردد. در همین رابطه، چنین یاریی نبایستی مشروط شده و یا ذیل هرگونه محدودیت از جمله در رابطه با دسترسی همگان به اطلاعات و منابع لازم برای عملکرد ایمن تاسیسات مرتبط هسته ای قرار گیرد.

سفیر و نماینده دائم کشورمان در ادامه به تشریح شرایط ایمنی نیروگاه بوشهر پرداخت و با اشاره به اینکه نیروگاه بوشهر اولین نیروگاه هسته ای عملیاتی در ایران می باشد که توسط یکی از معروف ترین شرکت های دنیا یعنی اتم استروی اکسپورت روسیه ساخته شد، اضافه نمود: در این نیروگاه، امن ترین رآکتورهای تحت فشار در نوع خود استفاده می گردد و به خاطر اینکه ترکیب هماهنگی از برنامه های روسی و آلمانی دارد، ایمنی آن در دنیا شاخص می باشد. از منظر معیارهای ایمنی هسته ای، سه سطح نظارت در نیروگاه برق بوشهر برقرار می باشد: نخست، نظارت مستقیم که توسط پیمانکار اصلی اجرا می گردد و شامل یکی از بالاترین سطح ملزومات ایمنی در نوع خود است؛ دوم، نظارت سازمان نظارت ایمنی هسته ای ایران، و سوم، استفاده از یاری فنی آژانس در چارچوب پروژه های گسترده همکاری فنی.

تشریح ماموریت های مختلف نظارتی آژانس از نیروگاه برق هسته ای بوشهر، بخش دیگری از صحبت های نماینده دائم کشورمان بود که در این رابطه گفت: در فوریه و مارس 2010، آژانس یک ماموریت سرویس بازبینی مقرراتی یکپارچه را انجام داد که راضی کننده ارزیابی شد. اعضای هیات اعزامی به این جمع بندی رسیدند که نظام ایمنی هسته ای ایران صلاحیت، ظرفیت و توانایی کافی را برای نظارت بر فعالیت های برق هسته ای دارد. همچنین قابل ذکر است که از سال 2011، ایران عضو اتحادیه دنیای بهره برداران برق هسته ای بوده که از آن موقع تا به امروز، نیروگاه برق هسته ای بوشهر و شرکت بهره بردار را برای چندین بار در موقعیت های مختلف از جمله قبل و بعد از راه اندازی، ارزیابی نموده است.

وی در ادامه اضافه نمود: آژانس یک ماموریت رضایت بخش بازبینی ایمنی عملیاتی را نیز در سال 2018 از نیروگاه بوشهر انجام داد. این ماموریت، عملنمودهای خوب نیروگاه را در چندین حوزه شناسایی کرد. همکاری بین آژانس و ایران، یک فرآیند جاری بوده و ماموریت پیگیری نیز قرار است در نوامبر امسال جهت ارزیابی اجرای توصیه های ارائه شده، انجام گیرد. این نیز، نشان دهنده سطح دیگری از نهایت شفافیت و تعهد ایران جهت تضمین ایمنی هسته ای نیروگاه می باشد.

غریب آبادی در ادامه با اشاره به اینکه ایران متعهد به بهره گیری از درس ها و تجربیات کشورهای دیگر می باشد، اضافه نمود: ایران و اتحادیه اروپا در حال همکاری بر اساس پیوست سوم برجام برای ایجاد یک مرکز ایمنی هسته ای در ایران هستند. بعلاوه، از سال 2017 و با همکاری اتحادیه اروپا، نظام ایمنی هسته ای ایران همراه با شرکت بهره بردار در حال اجرا یک تست فشار دیگر در نیروگاه می باشند. از طرف دیگر، نظام ایمنی ایران همچنین در حال به روز رسانی مقررات ایمنی هسته ای با پشتیبانی دپارتمان همکاری های فنی آژانس و اتحادیه اروپا است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 8 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lison.ir شناسه مطلب: 842

به "غریب آبادی: یاری ها در حوزه ایمنی هسته ای نباید مشروط شده و یا ذیل هرگونه محدودیت قرار گیرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غریب آبادی: یاری ها در حوزه ایمنی هسته ای نباید مشروط شده و یا ذیل هرگونه محدودیت قرار گیرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید