نمایش خطرناک ترامپ با ایران

به گزارش لیسون، یک روزنامه اتریشی معتقد است که رئیس جمهور ایالات متحده بازی خطرناکی را درباره ایران در شورای امنیت به راه انداخته است.

نمایش خطرناک ترامپ با ایران

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، وب سایت روزنامه در استاندر در گزارشی با عنوان نمایش خطرناک ترامپ با موضوع ایران در شورای امنیت سازمان ملل نوشت:

اگر پیش نویس قطعنامه ای در شورای امنیت سازمان ملل شانس تصویب را نداشته باشد، اغلب پس گرفته می گردد. اگر همچنان اصرار بر ارائه باشد، معمولا علل سیاسی خاصی در پشت آن وجود دارد.

روز آدینه، آمریکا پیش نویسی را برای تمدید تحریم تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران ارائه داد. فقط آمریکا و جمهوری دومینیکن بدان رای مثبت دادند. روسیه و چین آن را وتو کردند - امری که ضروری نبود، زیرا حتی بدون وتو، تصویب هر قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل به 9 رای مثبت احتیاج دارد.

پس چرا دولت ترامپ کاری کرد که نیمی از دنیا فریاد بزنند آمریکا از همواره منزوی تر است؟ طرح قطعنامه غیرمنتظره در روز آدینه پیش درآمد اقدامی بود که دونالد ترامپ روز شنبه گفت: آمریکا مکانیزم ماشه را فعال خواهد نمود. اما بیشتر اعضای شورای امنیت بر این عقیده اند که آمریکا نمی تواند به طور قانونی این کار را انجام دهد.

جالب توجه است که بولتن در وال استریت ژورنال علیه این اقدام استدلال می نماید و آن را تاییدی بر حقانیت توافق هسته ای می خواند. برای بولتن که از چند جانبه گرایی متنفر است، مهم ترین نکته این است که بدین ترتیب حق وتو در شورای امنیت سازمان ملل متحد آسیب می بیند.

بولتن همچنین در یادداشت خود یکی از علل احتمالی این اقدام ترامپ را شرح می دهد: جلوگیری از تجدید حیات توافق هسته ای در صورت ریاست جمهوری جو بایدن.

در هر صورت، تحریم تسلیحاتی ایران تا سال 2023 در اتحادیه اروپا ادامه دارد: این بدان معنی است که بریتانیا، فرانسه و آلمان با خواسته آمریکا همدردی می نمایند. با این حال، روز آدینه آنها پیش نویس قطعنامه را تصویب نکردند، زیرا در آن هیچ محدودیت زمانی ذکر نشده بود.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 16 مهر 1399 بروزرسانی: 16 مهر 1399 گردآورنده: lison.ir شناسه مطلب: 1146

به "نمایش خطرناک ترامپ با ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمایش خطرناک ترامپ با ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید