لذت هم جواری با مدافعان حرم در سفرنامه جاده یوتیوب

به گزارش لیسون، محمدعلی جعفری نویسنده کتاب جاده یوتیوب از چگونگی نگارش این کتاب و لحظات ناب سفرش به سوریه گفت.

لذت هم جواری با مدافعان حرم در سفرنامه جاده یوتیوب

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرنگاران ، محمد علی جعفری نویسنده، درباره دلایل نامگذاری کتاب جاده یوتیوب گفت: مزه این کتاب به همین است که خواننده در خلال خواندنش متوجه دلیل نامگذاری آن می شود.

او درباره چگونگی نوشتن کتاب جاده یوتیوب اظهار کرد: سال 96 در همان درگیری ها و جنگی که در سوریه بود، به آنجا رفتم. ماحصل آن سفر، نگارش سفرنامه جاده یوتیوب شد که نشر معارف زحمت چاپ آن را کشیده است.

وی در خصوص دلیل سفر خود به سوریه گفت: من به عنوان نویسنده به سوریه رفتم، ولی در مقر مدافعان حرم بودم؛ یعنی همراه آنان خوابیدم، همراه آنان تا نزدیکی خط مقدم رفتم و توانستم تصویری از مدافعان حرم و مناطقی را که جنگ و درگیری است در کتاب جاده یوتیوب نشان دادم.

جعفری ادامه داد: وقتی کتاب عمار حلب را می نوشتم، شهید محمد خانی، فرماندهی در سوریه بود که نیرو های زیادی از جمله نیرو های غیر ایرانی در زیر دست او کار می کردند. هنگام نوشتن عمار حلب خیلی درخواست دادم که به منطقه بروم و از نیروهایش مصاحبه بگیرم، ولی نتوانستم. حدود 6-7 ماه صبر کردم که دیدم راهی وجود ندارد و کتاب عمار حلب را چاپ کردم. بعد از چاپ عمار حلب با من تماس گرفتند و گفتند الان شرایط سفر به سوریه میسر شده است. من هم خیلی دوست داشتم که بروم و آن فضا را ببینم و به این ترتیب راهی سوریه شدم.

نویسنده کتاب عمار حلب بیان کرد: به خود گفتم بهتر است این سفر را بروم. گرچه کتابم چاپ شده بود، ولی سفرم می توانست موجبات نگارش کتابی دیگر را فراهم کند. در این سفر اتفاقات غیر قابل پیش بینی زیادی برای من افتاد. از همان روز اول تصمیم گرفتم همه جزئیات را به شکل حاشیه بنویسم و روزانه اتفاقات را یادداشت می کردم و بعد از سفر با مصاحبه هایی که گرفته بودم، جمع بندی نهایی کردم و سفرنامه جاده یوتیوب شکل گرفت.

جعفری درباره جالب ترین بخش کتاب جاده یوتیوب گفت: غیر قابل پیش بینی بودن همه لحظات در سوریه جالب بود. یعنی همه چیز در هاله ای از ابهام اتفاق می افتاد. من از هیچ مکانی در آنجا تصویر ذهنی نداشتم. تنها چیزی که از سوریه می دانستم گفته های دیگران بود، اما وقتی به سوریه رسیدم چیز دیگری دیدم.

او ادامه داد: من تصویر دیگری از مدافعان حرم بر اساس خاطرات و مستند های پخش شده از تلویزیون داشتم؛ ولی وقتی از نزدیک همراه آنان شدم، دیدم که مدافعان حرم سوری، فاطمیون، زینبیون و ... با تصاویر ذهنی من متفاوت هستند. وقتی چهره مدافعان حرم از تمام ملیت ها برای من که چند کتاب درباره آن ها نوشته ام جدید باشد، در نظر بگیرید که این برای مخاطبان چه قدر جدید و جذاب است.

وی درباره استقبال مخاطبان از کتاب جاده یوتیوب گفت: همین جذابیت و جدید بودن موضوعات کتاب باعث شد تا کم تر از سه ماه چاپ اول آن که دو هزار نسخه بوده تمام شود و به چاپ دوم برسد. اگر جذاب نبود در اوضاع کرونا و تعطیلی های به وجود آمده به چاپ دوم نمی رسید.

گفتنی است سفرنامه جاده یوتیوب در 200 صفحه به همت نشر معارف چاپ شده است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 18 دی 1399 بروزرسانی: 18 دی 1399 گردآورنده: lison.ir شناسه مطلب: 1342

به "لذت هم جواری با مدافعان حرم در سفرنامه جاده یوتیوب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لذت هم جواری با مدافعان حرم در سفرنامه جاده یوتیوب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید