میراث فرهنگی ایران روی کارت پستال

به گزارش لیسون، نمایشگاه میراث فرهنگی ایران از دریچه کارت پستال در موزه ارتباطات افتتاح شد. بعضی از این کارت پستال ها برای نخستین بار رونمایی می گردد.

میراث فرهنگی ایران روی کارت پستال

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، این نمایشگاه گزیده ای از تصاویر مربوط به ایران قدیم در کارت پستال های موزه پست و فیلاتلیک شهر یزد است که از میان کارت پستال های پست شده به کشورهای مختلف اروپایی برگزار شده است.

در نمایشگاه میراث فرهنگی ایران از دریچه کارت پستال، موضوعات مختلفی از ایران قدیم در دوره قاجار و در رابطه با میراث فرهنگی در قالب 30 تصویر به نمایش عایدیه که تعدادی از آن ها پیش از این در معرض دید همگان قرار نداشته اند.

این نمایشگاه از دوم تا نهم آذر1400، از ساعت 9 صبح تا 13 در محل موزه ملی ارتباطات برپا است.

در شرح این نمایشگاه آمده است: با اختراع و توسعه فنون عکاسی در نیمه دوم قرن نوزدهم میلادی وسیله ای تازه برای ثبت وقایع و لحظات و مستندنگاری به وجود آمد و عکس به دیگر اسناد و مدارک در دسترس انسان ها افزوده شد. عکس های نخستین به دلیل ابتدایی بودن فنون ظهور، چاپ و ناپایداری مواد استفاده شده در آن ها، بعلاوه تاثیر عوامل محیطی از میان رفتند و یا کیفیت خود را از دست دادند. با پیشرفت صنعت چاپ و ارتباطات در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم میلادی کارت پستال های تصویری به وجود آمدند که ماندگاری بسیار طولانی مدتی داشتند و به زودی استفاده از آن ها به عنوان بخش مهمی از زندگی مردمان دنیا عایدی کمی پس از رواج کارت های پستی تصویری در اروپا در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم میلادی، ورقه های پستی تصویری از عکس های هنرمندان مشهور به وسیله مستشاران بلژیکی پست و گمرکات در ایران در جریان پستی قرار گرفتند و به زودی انواع بسیار متنوعی از آن ها نیز به وسیله تجار بازار به کشورهای اروپایی سفارش داده شدند.

این کارت پستال ها از زمان سلطنت مظفرالدین شاه قاجار منتشر و تعداد زیادی از آن ها به وسیله اروپاییان و یا اتباع دیگر کشورهای خارجی از ایران به اروپا و دورترین نقاط دنیا پست و درنتیجه پراکنده شدند. این ورقه های پستی تصویری از موضوعات مختلفی تهیه شده بودند که بیشترین آن ها در محدوده موضوعات مرتبط با میراث فرهنگی ایران طبقه بندی می شوند.

با جمع آوری تدریجی این ورقه های پستی از کشورهای مختلف در سال های اخیر، علاوه بر توسعه جنبه های مختلف مجموعه داری مدارک مستند بی نظیری از بافت های تاریخی و بناها و تاسیسات شهری و روستایی و بعلاوه آثار باستانی و قدیمی بعلاوه زندگی و سنت های مردم ایران فراهم شده است که ارزش های بی شماری در زمینه پژوهش های باستان شناسی شهری و تاریخی، آنالیز بافت ها و ابنیه ها و آثار معماری، مردم شناسی، بازسازی و احیای آثار تاریخی و سایر رشته های مرتبط با میراث فرهنگی کشور دارند.

برگزاری این گونه نمایشگاه ها گامی در راستای ارائه و شناسایی منابع تازه برای علاقه مندان و پژوهشگران عرصه های گوناگون میراث فرهنگی و سایر مخاطبین موزه ها فراهم می آورد.

این نمایشگاه به همت روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با همکاری موزه ملی ارتباطات امروز، سه شنبه دوم آذرماه افتتاح شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 بهمن 1400 بروزرسانی: 17 بهمن 1400 گردآورنده: lison.ir شناسه مطلب: 1924

به "میراث فرهنگی ایران روی کارت پستال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میراث فرهنگی ایران روی کارت پستال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید