ناخن ها راز های سلامتی را فاش می نمایند

به گزارش لیسون، ناخن های شما می توانند راز هایی از سلامتی شما را فاش نمایند. یک لکه سفید، قرمزی گوشه یا فرورفتگی و برآمدگی روی ناخن می توانند علامت بیماری در بدن باشند.

ناخن ها راز های سلامتی را فاش می نمایند

به گزارش باشگاه خبرنگاران، بی رنگی ناخن ها که به آن لوکونیکیا می گویند عارضه ای است که در آن ناخن ها تا حدودی یا به طور کامل رنگ پریده می شوند.

رنگ پریدگی ناخن می تواند نتیجه چند عامل مانند ضربه، کم خونی، کمبود مواد مغذی، بیماری کلیوی و قلبی یا حتی مسمومیت باشد.

سفیدی ناخن

اگر ناخن ها بیشتر سفیدند و کناره های تیره تر دارند، می تواند علامت مسائل کبدی مانند هپاتیت باشد. در این شرایط انگشت ها ممکن است به زردی هم بزنند که علامت دیگری از مشکل کبد است.

زردی ناخن

یکی از معمول ترین علت های زردی ناخن ها، عفونت قارچی است. با تشدید عفونت، بستر ناخن ممکن است جمع گردد و ناخن ها ممکن است ضخیم و تکه شوند. در مواردی نادر، زردی ناخن می تواند نشان دهنده یک عارضه جدی تر مانند بیماری تیروئید، بیماری ریه، دیابت یا پسوریازیس باشد.

کبودی ناخن

ناخن هایی که به کبودی یا بنفش می زنند به این معنی هستند که بدن اکسیژن کافی دریافت نمی نماید. این علامت نشانگر مشکل ریه مانند امفیزم است. بعضی از مسائل قلبی هم می توانند با کبودی ناخن مرتبط باشند.

چروک خوردن ناخن

اگر سطح ناخن چروک بخورد یا گود بیفتد، می تواند علامت پسوریازیس یا آرتریت التهابی باشد. بدرنگ شدن ناخن نیز در این شرایط شایع است. پوست زیر ناخن می تواند قرمز یا قهوه ای به نظر برسد.

ترک خوردن یا خورد شدن ناخن

ناخن های خشک و شکننده که همیشه ترک می خورند یا خُرد می شوند با بیماری تیروئید ارتباط دارند. ترک خوردن و خُرد شدن ناخن همراه با زردی به احتمال زیاد ناشی از یک عفونت قارچی است.

تورم پوست پایین ناخن

پارونیشیای مزمن عارضه ای است که باعث التهاب، قرمزی، حساسیت و تورم پوست پایین ناخن و بافت های اطراف آن می گردد. این عارضه به طور معمول حاصل محرک ها یا آلرژن ها است؛ اما می تواند ناشی از قارچ کاندیدا آلبیکانز، دیگر عفونت ها یا پسوریازیس هم باشد. برای درمان به طور معمول از استروئید های موضعی استفاده می گردد.

خطوط تیره زیر ناخن

این تغییر رنگ ناخن ملانونیشیا نام دارد و در اثر رنگدانه ملانین ایجاد می گردد. این عارضه چند علت از جمله سرطان پوست، عفونت و یا آسیب می تواند داشته باشد.

تحلیل رفتگی ناخن

جویدن ناخن ممکن است چیزی بیشتر از یک عادت کهنه نباشد؛ اما در بعضی موارد علامت اضطراب مداوم است که احتیاج به درمان دارد. جویدن ناخن یا کندن آن نیز با اختلال وسواس مرتبط است. اگر نمی توانید این عادت را متوقف کنید، با پزشک مشورت کنید.

قاشقی شدن ناخن

ناخن های نرمی که در قسمت وسط فرورفتگی دارند و شبیه قاشق شده اند می توانند علامت مسئله ای در مقدار آهن بدن باشند، حالا یا بدنتان آهن کافی دریافت نمی نماید یا آهن زیادی ذخیره می نماید، عارضه ای که به آن هموکروماتوز می گویند.

خطوط افقی روی ناخن

اگر خطوط افقی روی ناخن ظاهر شوند می تواند نشانه این باشند که یک بیماری جدی دارید یا آسیبی دیده اید و یا شوکی به سیستمتان وارد شده که باعث شده است رشد ناخن به طور موقت متوقف گردد.

این خطوط خطوط بیو نام دارند و می تواند علامت دیابت کنترل نشده یا نتیجه درمان سرطان یا قرار گرفتن در معرض دمای سرد در افرادی که بیماری رینود دارند نیز باشد.

هرچند تغییر ناخن با خیلی از بیماری ها مرتبط است؛ اما این تغییرات به ندرت نخستین علامت هستند. خیلی از ناهنجاری های ناخن خطری ندارند. به عنوان نمونه هر کسی که سفیدی ناخن دارد، هپاتیت ندارد. اگر تردیدی مربوط به ظاهر ناخن خود دارید با پزشک مشورت کنید.

منبع: فرارو
انتشار: 11 آبان 1401 بروزرسانی: 11 آبان 1401 گردآورنده: lison.ir شناسه مطلب: 2136

به "ناخن ها راز های سلامتی را فاش می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناخن ها راز های سلامتی را فاش می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید