نحوه جلوگیری از بروز خفقان سر

به گزارش لیسون، خفقان سر می تواند یک بیماری تحریک کننده و دردناک باشد. این بیماری می تواند حتی انجام کارهای آسان را هم برای بیمار مشکل سازد. روش های درمانی مختلف خانگی به منظور تسکین خفقان سر در چنین مواقعی مفید می باشد.

نحوه جلوگیری از بروز خفقان سر

مترجم: سهیلا حاجی زاده

منبع:راسخون

خفقان سر می تواند یک بیماری تحریک کننده و دردناک باشد. این بیماری می تواند حتی انجام کارهای آسان را هم برای بیمار مشکل سازد. روش های درمانی مختلف خانگی به منظور تسکین خفقان سر در چنین مواقعی مفید می باشد.

خفقان سر می تواند به دلایل مختلفی بروز کند. آغاز این بیماری با بروز علائمی سرما خوردگی یا حمله سینوسی و یا بعضی مواقع آلرژی همراه می باشد. سرما خوردگی سر می تواند بسیار تحریک کننده باشد، اما روش های زیادی وجود دارد که می تواند بروز این عارضه را کاهش دهد. در زیر چهار روش موثر به منطور پیشگیری از بروز خفقان سر ارائه شده است. قبل از این که شرایط بیماری بدتر گردد، شما می توانید برای از اقدامات پیشگیرانه مطرح شده در زیر را انجام دهید. مصرف اندازه زیادی ویتامین C، چای زنجبیلی، نوشیدن اندازه فراوانی مایعات و استراحت کافی بعضی از روش های مقابله با این بیماری می باشد.

برترین روش های جلوگیری از خفقان سر

استنشاق بخار

این روش یکی از روش های درمانی کلاسیک به منظور رهایی از علائم خفقان بینی و سر می باشد. روش های زیادی جهت استنشاق بخار وجود دارد. شما می توانید از بخار آب ساده استفاده نموده و یا بعضی از روغن ها را به منظور ارائه یک روش درمانی موثر در بخار آب حل کنید. برای این روش، یک پیمانه میانه را پر از آب کنید. درپوش پیمانه را گذاشته و اجازه دهید تا برای مدت چند دقیقه به جوش آید. سپس آب را از روی اجاق برداشته و بر روی میز قرار دهید. از یک حوله استفاده نموده و آن را به دقت بر روی ظرف قرار دهید و سر خود را در زیر حوله قرار داده و بخار را استنشاق کنید. در صورتی که بخواهید نتیجه بهتری را از این روش درمانی بگیرید، چند قطره روغن اکالیپتوس یا اسانس درخت چای را به آب موجود اضافه کنید.

ظرف نتی

یک روش درمانی قدیمی بوده که به رهایی سریع از خفقان سر یاری می نماید. ظرف نتی دارای مزایای بسیاری مانند حذف همه مخاط ها از سینوس بوده و به تنفس هم یاری می نماید. این روش باعث کاهش وقوع و طول مدت سرما خوردگی هم می گردد. تیمارها منظم ظرف نتی می تواند به رهایی شما از خفقان سر و بینی هم یاری کند. شما می توانید کیت ظرف نتی را از هر داروخانه ای بخرید. یک کیت آب پاشی بینی دستورالعمل های نحوه استفاده از آن را به خوبی برای شما شرح می دهد. این کار عموما با مخلوط کردن 6 اونس آب آشامیدنی و 1 قاشق ایخوری نمک انجام می گردد. این ترکیب در ظرف نتی پر شده و سر خود را با زاویه 45 درجه درون ظرف قرار دهید. دهانه ظرف را در قسمت بالای بینی خود قرار داده و محلول نمک را به آرامی وارد حفره بینی کنید. این مایع حفره بینی را صاف و شفاف می سازد. در صورتی که محلول به اشتباه وارد گلو گردد، بلافاصله باید آن را از گلو خارج سازید. دستورالعمل های ایمنی ارائه شده بر روی کیت را به منظور جلوگیری از بروز هر گونه خطر احتمالی به دقت دنبال کنید.

استنشاق داروی ضد خفقان

بسیاری از داروهای ضد خفقان وجود داشته که کارهای بزرگی انجام می دهند. انواع مختلفی از داروهای ضد خفقان طبیعی وجود دارد. تنها چند قطره از روغن اکالیپتوس، نعناع و یا روغن درخت چای را بر روی یک چوب پنبه ریخته و سپس آن ها نزدیک به بینی خود قرار داده و عمیقا استنشاق کنید. انجام این کار برای مدت چند دقیقه به کاهش درد خفقان سر یاری می نماید.

اسپری سالین بینی

استفاده از اسپری نمک بینی یک روش بسیار موثر جهت کاهش خفقان سر می باشد. شما می توانید این اسپری را به راحتی در خانه تهیه نموده و یا این که آن را از داروخانه ها تهیه کنید. به منظور ساخت اسپری بینی در خانه، نصف قاشق چای خوری نمک دریا را با آب ولرم مخلوط کنید. این مخلوط را به خوبی با هم ترکیب نموده و چند قطره از آن را با استفاده از قطره چکان در هر سوراخ بینی قرار دهید. اسپری سالین بینی به تسکین فوری خفقان سر یاری می نماید اما استفاده مداوم از آن هم می تواند منجر به عادت کردن بدن به استفاده از آن گردد، بنابراین سعی کنید استفاده از این اسپری را به حداقل برسانید و بیشتر به استفاده از شیوه های دیگر جهت پیشگیری از خفقان سر اکتفا کنید.

در صورتی که هنگام ابتلا به خفقان سر، علائم شدیدی مانند تب بالا را هم تجربه کردید، بهتر است در پی یاری گرفتن از شیوه های پزشکی باشید. بعلاوه در صورتی که این بیماری طی 2 تا 3 روز استفاده از روش های درمان خانگی بالا بهبود نیافت، با پزشک در این رابطه مشورت کنید.

منبع: راسخون
انتشار: 11 آبان 1400 بروزرسانی: 11 آبان 1400 گردآورنده: lison.ir شناسه مطلب: 1819

به "نحوه جلوگیری از بروز خفقان سر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نحوه جلوگیری از بروز خفقان سر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید