هدف گذاری فراوری یک میلیون تن آبزی در خوزستان

به گزارش لیسون، خبرنگاران/خوزستان مدیرکل شیلات خوزستان در راستای تحقق شعار سال فراوری، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها از سوی رهبر معظم انقلاب، از هدفگذاری شیلات استان برای فراوری یک میلیون تن آبزیان در خوزستان در بازه زمانی 7-5 ساله اطلاع داد.

هدف گذاری فراوری یک میلیون تن آبزی در خوزستان

فتح الله ابوعلی با بیان اینکه استان خوزستان با بهره مندی از صنایع، نفت، گاز و پتروشیمی، محصولات کشاورزی، موتور فراوری واقعی ثروت ایران است، اظهار کرد: شیلات خوزستان آیینه تمام نمای شیلات کشوراست و خوزستان تنها استانی است که تمامی ظرفیت های شیلاتی را در اقصی نقاط شهرستان ها به کار گرفته است.

به گزارش خبرنگاران، وی با اشاره به سهم قابل توجه خوزستان در اقتصاد کشور، ظرفیت ها و پتانسیل های شیلاتی استان را از شمالی ترین تا جنوبی ترین نقطه استان در زیربخش های آبزی پروری و صید و صیادی برشمرد و گفت: فراوریات شیلاتی کل کشور یک میلیون و 260 هزار تن است و خوزستان هم اکنون با فراوری 141 هزار تن فراوریات شیلاتی اعم از آبزی پروری و صید و صیادی رتبه سوم کشوری را دارد.

ابوعلی در ادامه به آخرین جایگاه شیلات استان در رتبه بندی کشوری اشاره و گفت: در حال حاضر خوزستان از رتبه نخست آبزی پروری در کشور برخوردار است و در حوزه صید و صیادی با بیش از 51 هزار تن مقدار صید، بعد از استان های هرمزگان، سیستان و بلوچستان و بوشهر رتبه چهارم را از آن خود نموده است و با توجه به محدودیت منابع دریایی ناچار به حفظ و بازسازی ذخایرهستیم.

به گفته وی، خوزستان در حوزه فراوریات منابع آب های داخلی (برداشت ماهیان از تالاب ها، رودخانه ها و دریاچه پشت سدها) نیز رتبه دوم را دارد.

مدیر کل شیلات خوزستان به تاریخچه پرورش میگو در مجتمع پرورش میگوی چوئبده آبادان از دهه 70 اشاره نمود و گفت: شیوع بیماری لکه سفید این صنعت پر سود و ارزآور را در آستانه رکود قرار داده بود و طی چند سال اخیر با اقدامات کارشناسی و بهره مندی از دانش تخصصی، این بیماری کنترل شده است.

ابوعلی طرح نرسری را راهکاری جهت کنترل و فراوری پیروز در کنار بیماری لکه سفید مطرح نمود و اضافه کرد: تعداد مراکز نرسری فعال در سال گذشته یک واحد بوده و امسال به 3 واحد افزایش پیدا نموده است و با تداوم همکاری و مشارکت از سوی بهره برداران، افزایش راه اندازی مراکز نرسری در سال آینده به 10 مرکز نیز پیش بینی می گردد.

این مقام مسئول ادامه داد: بعد از چند سال تعطیلی و رکود، یک مرکز تکثیر میگو در مجتمع پرورش میگوی چوئبده آبادان فعال شد و سال آینده به 3 مرکز افزایش می یابد و احتیاج عمده پست لارو میگوی منطقه را در این مجتمع تامین خواهیم کرد.

برداشت 110 تن میگو از آب های نامتعارف در خوزستان

وی که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می کرد، با بیان اینکه در امسال برای نخستین بار 110 تن میگو از آب های نامتعارف در استان برداشت شده است، یادآور شد: استان خوزستان در حال حاضر که از مقام نخست آبزی پروری کشور برخوردار است، یک میلیارد و 100 میلیون مترمکعب آب مصرف می نماید؛ در حالی که زه آب موجود در استان بالغ بر 3 میلیارد متر مکعب است. در صورتی که از این ظرفیت به درستی استفاده گردد 3 برابر مقدار فراوریات فعلی رشد خواهیم داشت.

مدیر کل شیلات خوزستان در پاسخ به این پرسش که چرا تا به امروز پروژه های ملی ناتمام استان شامل بنادر صیادی در شهرستان های هندیجان، شادگان و آبادان بعد از چندین سال به بهره برداری نرسیده اند؟ گفت: کمبود اعتبار دلیل اصلی عدم تحقق این امر بوده است و امیدواریم تا سرانجام سال فاز اول این طرح ها تکمیل گردد.

ابوعلی، بعلاوه در راستای تحقق شعار سال فراوری، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها از سوی رهبر معظم انقلاب، از هدفگذاری شیلات استان برای فراوری یک میلیون تن آبزیان در خوزستان در برنامه زمانی 7-5 ساله اطلاع داد و گفت: علیرغم وجود تحریم های مالی و مسائل فراوان، احتیاجمند همدلی و همراهی همه مسئولان و دستگاه های ذیربط هستیم تا با حمایت از فراوری بتوانیم توسعه پایدار و اشتغالزایی را بیشتر از گذشته در استان فراهم کنیم.

وی، در سرانجام با اشاره به گستردگی و تنوع فعالیت های شیلاتی در خوزستان و نقش این اقدامات در محرومیت زدایی از نقاط کمتر پیشرفته یادآور شد: در جریان بازدیدهای به عمل آمده از منطقه ها محروم زلزله زده شهرستان اندیکا، طبق اظهارات مسئولان کشوری، اداره کل شیلات خوزستان تنها سازمانی است که با احداث مجتمع پرورش ماهیان سردابی در راستای محرومیت زدایی و ایجاد اشتغال برای اهالی منطقه گام های موثری برداشته است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 اسفند 1400 بروزرسانی: 6 اسفند 1400 گردآورنده: lison.ir شناسه مطلب: 1945

به "هدف گذاری فراوری یک میلیون تن آبزی در خوزستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هدف گذاری فراوری یک میلیون تن آبزی در خوزستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید