هوش شگفت انگیز گرگ ها، یک کشف باورنکردنی

به گزارش لیسون، دیجیاتو نوشت: براساس مطالعه جدیدی که از طریق دانشمندان اجرا شده است، ماننگ سگ ها، گرگ ها نیز صدای انسان های آشنا را تشخیص داده و به آن پاسخ می دهند.

هوش شگفت انگیز گرگ ها، یک کشف باورنکردنی

هالی رات-گاتریج از دانشگاه لن انگلستان که یکی از نویسندگان این مقاله است، می گوید براساس یک نظریه قدیمی، توانایی سگ ها در تشخیص صدای انسان، در پی چندین نسل پرورش انتخابی شکل گرفته است. با توجه به این موضوع، رات-گاتریج و تیمش تلاش کردند تا توانایی گرگ ها در تشخیص صدای انسان را نیز آزمایش کنند.

او به همراه همکاران خود، آزمایش هایی را در پنج باغ وحش و پارک حیات وحش اسپانیا انجام دادند که درمجموع، 24 گرگ خاکستری نر و ماده بین یک تا 13 سال در آن شرکت داشتند.

آزمایش قابلیت تشخیص صدای انسان از طریق گرگ

برای انجام آزمایش، محققان اسپیکرهایی در اطراف محوطه گرگ ها قرار دادند و سپس صدای تعدادی افراد غریبه را برای حیوانات پخش کردند. سپس صدای نگهبان های گرگ ها برای آن ها پخش شد که به زبان اسپانیایی جملات آشنایی را بیان می کردند. هنگام شنیدن صدای نگهبان ها، گرگ ها سر خود را بلند کرده، گوش هایشان را تیز کردند و به سمت صدا چرخیدند.

برای آزمایش اینکه این موضوع اتفاقی نیست، محققان یک بار دیگر صدای ضبط شده افراد ناآشنا را برای گرگ ها پخش کردند و متوجه شدند که آن ها همچنان هیچ علاقه ای از خود نشان نمی دهند.

درنهایت، برای تعیین شدن این موضوع که گرگ ها واقعاً صدای نگهبانان را تشخیص می دهند و درواقع واکنش آن ها به جملاتی که هر روز می شنوند، نبوده است، از نگهبانان خواستند تا جملات جدیدی را بیان کنند. یک بار دیگر، گرگ ها مانند قبل به صدای نگهبانان خود واکنش نشان دادند.

به گفته رات-گاتریج، این موضوع بسیار مهم است که گرگ ها می توانند صدای انسان ها را به درستی تشخیص دهند؛ حتی با وجود این واقعیت که نسل ما ده ها میلیون سال پیش مسیر تکاملی جداگانه ای را طی کرده است. او با توجه به نتایج به دست آمده، می گوید که احتمال زیادی وجود دارد که گونه های حیوانی دیگری نیز بتوانند صدای انسان ها را به درستی تشخیص دهند.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 8 تیر 1402 بروزرسانی: 8 تیر 1402 گردآورنده: lison.ir شناسه مطلب: 2239

به "هوش شگفت انگیز گرگ ها، یک کشف باورنکردنی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هوش شگفت انگیز گرگ ها، یک کشف باورنکردنی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید