کاربرد تیپ های مختلف سیمان پرتلند

به گزارش لیسون، در سال 1824 محصولی با ترکیبات آهک هیدرولیک و خاک رس به نام سیمان پرتلند توسط فردی به نام اسپین تولید شد. علت نام گذاری این نوع محصول به نام سیمان پرتلند، تشابه آن با رنگ سنگ های آهکی موجود در جزیره پرتلند انگلستان می باشد. در این نوشته از ما قصد داریم به بررسی تیپ های مختلف سیمان پرتلند و خصوصیات این محصول بپردازیم پس با ما همراه باشید.

کاربرد تیپ های مختلف سیمان پرتلند

ترکیبات شیمیایی سیمان پرتلند

سیمان پرتلند از چهار ترکیب اصلی کلسیم سیلیکات، آلومینو فریت تترا کلسیم، دی کلسیم سیلیکات و تری کلسیم آلومینیت تشکیل شده است. مهم ترین ساختار هیدرولکیی آن کلسیم سیلیکات است. با مخلوط کردن این ماده با آب، کلسیم سیلیکات با مولکول های آب واکنش می دهد و کلسیم سیلیکات هیدراته و کلسیم هیدروکسید تشکیل می شود که واکنش آن به شرح زیر است.

2C3S + 6H = C3S2H3 + 3CH

2C2S + 4H = C3S2H3 + CH

خواص ساختاری

استحکام حاصل از سیمان پرتلند به ترکیب و ظرافت آن در زمین بستگی دارد. تری کلسیم سیلیکات عمدتاً مسئول مقاومت در هفته اول سخت شدن و دی کلسیم سیلیکات برای افزایش قدرت هفته های بعدی است. ترکیبات آلومینا و آهن که در مقادیر کمتر وجود دارند، نقش کمتری نیز در تقویت دارند.

انواع سیمان پرتلند

سیمان های پرتلند از نظر خواص فیزیکی و شیمیایی و با توجه به درجه هیدراتاسیون و توانایی مقاومت در برابر حمله سولفات ها به انواع زیر دسته بندی می شوند.

 • سیمان پرتلند معمولی یا تیپ 1

این نوع سیمان برای ساخت و سازهای عمومی که نیازی به استفاده از دیگر خواص سیمان نیست کاربرد دارد. سیمان پرتلند نوع 1 در ساخت پل ها، پیاده روها، واحدهای پیش ساخته، ساختمان ها، مخازن و روسازی جاده ها مورد استفاده قرار می گیرد.

 • سیمان پرتلند اصلاح شده یا تیپ 2

سیمان پرتلند تیپ 2 در ساخت سازه هایی استفاده می شود که در معرض خاک یا آب شامل یون های سولفات قرار دارند. این نوع سیمان در معرض حمله سولفات ها مقاومت متوسطی از خود نشان می دهد و سرعت هیدراتاسیون آن پایین است.

به دلیل همین سرعت پایین هیدراتاسیون سرعت گیرش سیمان پرتلند تیپ 2 کندتر از سیمان تیپ 1 می باشد. از این سیمان می توان در بتن ریزی در هوای گرم استفاده کرد، زیرا ساختار این سیمان به نحوی است که در زمان گیرش، حرارت کمی تولید می کند.

 • سیمان پرتلند زودگیر یا تیپ 3

سرعت هیدراتاسیون سیمان تیپ 3 بسیار بالا است و این سیمان بعد از گذشت مدت زمان کوتاهی، مقاومت زیادی از خود نشان می دهد. سرعت گیرش سیمان تیپ 3 بسیار بالا می باشد و در ساخت و سازهایی که قرار است در مدت محدود انجام شوند کاربرد دارد. سیمان پرتلند تیپ 3 در هنگام گیرش حرارت بالایی تولید می کند، بنابراین از این سیمان می توان برای بتن ریزی در مناطق سردسیر استفاده نمود.

 • سیمان پرتلند کم حرارت یا تیپ 4

از این نوع سیمان در بتن ریزی های بسیار حجیم مانند ساخت سدها استفاده می شود. سرعت هیدراتاسیون این سیمان بسیار پایین است و گیرش آن به کندی انجام می شود. میزان حرارتی که در حین استفاده از سیمان تیپ 4 تولید می شود پایین است، به همین دلیل در بتن ریزی های حجیم که حرارت بالا خطرناک می باشد، کاربرد دارد.

 • سیمان پرتلند ضد سولفات یا تیپ 5

سیمان تیپ 5 پرتلند در برابر حمله سولفات ها بسیار مقاوم است و به آن نام سیمان ضد سولفات داده اند. به همین دلیل در ساخت سازه هایی که در معرض محیط های آبی و خاکی سولفاتی قرار دارند مورد استفاده قرار می گیرد. مقاومت این سیمان در مقایسه با مقاومت سایر سیمان های پرتلند پایین تر می باشد.

انواع مختلف دیگری از سیمان پرتلند نیز وجود دارد که از مخلوط این محصول با مواد دیگر تشکیل شده است. در ذیل به معرفی این محصولات می پردازیم.

 • سیمان پرتلند رنگی که با سنگ زنی 5 تا 10 درصد رنگدانه های مناسب با سیمان پرتلند خاکستری سفید یا معمولی ساخته می شود.
 • سیمان پرتلند کم قلیایی که با انواع خاصی از سنگدانه های حاوی سیلیس ساخته می شوند.
 • سیمان سنگ تراشی که از مخلوط سیمان پرتلند و سنگ آهک زمینی تشکیل می شود.
 • سیمان پرتلند پوزولانی که از جنس سیلیکات است و حداکثر 15 درصد سیمان پرتلند را ماده پوزولانی تشکیل می دهد.
 • سیمان سرباره که مخلوطی از سیمان پرتلند و سرباره گرانول می باشد.

آزمایش و نمونه برداری از سیمان پرتلند

سنجش کیفیت سیمان از جمله مواردی است که باید به صورت دائمی انجام شود. نمونه برداری ها باید طبق اصول و استاندارد صورت بگیرد. نحوه نمونه برداری از سیمان پرتلند به شرح ذیل می باشد.

 • نمونه برداری ازمحل تسمه نقاله یا لوله انتقال سیمان به سیلو
 • نمونه برداری از محل تخلیه سیمان از سیلو
 • نمونه برداری از انبار سیمان فله
 • نمونه برداری از انبارکیسه های سیمان
 • نمونه برداری از محموله کامیون

شرایط پذیرش کیفیت سیمان پرتلند

 • اگر ویژگی نمونه های آزمایش شده هر محموله با قوانین استاندارد مطابق نباشد، آن محموله مردود اعلام می شود.
 • در صورتی که هر محموله سیمان پرتلند قبل از بارگیری بیش از شش ماه در سیلوی کارخانه مانده باشد باید قبل از مصرف دوباره آزمایش شود.
 • اگر پس از انجام آزمایشات، سیمان به صورت کیسه ای بیشتر از سه ماه نزد فروشنده باشد، باید قبل از مصرف دوباره آزمایش شود و مورد انطباق با استاندارد قرار بگیرد.
 • وزن نوشته شده روی هر کیسه سیمان پرتلند 50 کیلوگرم است. اگر وزن هر کیسه کمتر از 49 کیلوگرم باشد یا وزن میانگین هر کیسه از 50 کیسه ای که به طور تصادفی از یک محموله انتخاب می شود، کمتر از 50 کیلوگرم باشد، کل محموله غیر قابل قبول است و پذیرش نمی شود.

مزایای سیمان پرتلند

 • در دسترس بودن گسترده مواد آن مانند سنگ آهک، شیل و سایر مواد طبیعی که در سیمان پرتلند مورد استفاده قرار می گیرد، آن را به محصولی کم هزینه و دارای قیمت مناسب تبدیل کرده است.
 • بتن تولید شده از سیمان پرتلند یکی از مصالح ساختمانی با تنوع بالا در جهان می باشد.

معایب سیمان پرتلند

 • سیمان پرتلند سوز آور است، بنابراین در صورت تماس با پوست، چشم و بینی می تواند باعث سوختگ شود.
 • این پودر می تواند باعث تحریک یا در معرض قرار دریافت سرطان ریه شدید شود.
 • این محصول نگرانی های زیست محیطی بوجود می آورد، زیرا مصرف انرژی بالایی دارد که برای استخراج، ساخت و انتقال سیمان به آن نیاز دارد و باعث انتشار گازهای گلخانه ای مانند دی اکسید کربن، نیتروژن و دیوکسین می شود.

قیمت سیمان پرتلند

تیپ های مختلف سیمان پرتلند دارای ویژگی های متفاوت هستند و هر کدام در مکان های مختلف کاربرد دارند، از این رو قیمت انواع تیپ های سیمان متفاوت است. به منظور خرید سیمان پرتلند و آگاهی از قیمت تیپ های مختلف آن می توانید به بخش قیمت سیمان مراجعه فرمایید.

شرح محصولقیمت محصولتاریخ بروزرسانی
سیمان پاکتی پرتلند تیپ 425-1[ ارومیه]2,027,066 ریال1399/5/29
سیمان پرتلند پوزولانی1,800,680 ریال1399/5/29
سیمان فله ای پرتلند تیپ 425-1[ارومیه]2,395,486 ریال1399/5/29
سیمان سیاه پرتلند کیسه ای تیپ 2[جاجرود شمال]180,000 ریال1399/5/29
منبع: ساختمانچی
انتشار: 15 مهر 1399 بروزرسانی: 15 مهر 1399 گردآورنده: lison.ir شناسه مطلب: 1145

به "کاربرد تیپ های مختلف سیمان پرتلند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاربرد تیپ های مختلف سیمان پرتلند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید