کرونا مستقیما بر حس چشایی اثر نمی گذارد

به گزارش لیسون، پژوهشگران آمریکایی در آنالیز جدید خود به این نتیجه رسیدند که کروناویروس، سلول های چشایی را به صورت مستقیم تحت تاثیر قرار نمی دهد و شاید مکانیسم های سلولی دیگری نیز در این میان نقش داشته باشند.

کرونا مستقیما بر حس چشایی اثر نمی گذارد

به گزارش ایسنا و به نقل از وب سایت رسمی دانشگاه جورجیا، پژوهش جدیدی برای نخستین بار نشان داده است که کووید-19 مستقیما به سلول های جوانه چشایی آسیب نمی رساند.

برخلاف پژوهش های پیشین که نشان داده اند آسیب مستقیما توسط ذرات ویروس وارد می گردد، پژوهشگران دانشگاه جورجیا (UGA) باور دارند که شاید از دست دادن حس چشایی، به صورت غیرمستقیم و به واسطه اتفاقات ناشی از کووید-19 پیش می آید.

افزایش تعداد بیماران مبتلا به کووید-19 که از دست رفتن حس بویایی یا چشایی و یا هر دو مورد را گزارش می دهند، مراکز کنترل و پیشگیری بیماری را بر آن داشت تا این مورد را نیز به فهرست نشانه های بیماری اضافه نمایند. پژوهش های اخیر نشان می دهند که در حال حاضر، 20 تا 25 درصد بیماران، از دست رفتن حس چشایی را گزارش می دهند.

این پژوهش نشان می دهد که سلول های جوانه چشایی در برابر عفونت ناشی از کروناویروس آسیب پذیر نیستند، زیرا بیشتر آنها، آنزیم 2 مبدل آنژیوتانسین (ACE2) را که راه ورود ویروس است، بیان نمی نمایند.

هونگژیانگ لیو (Hongxiang Liu)، سرپرست این پژوهش گفت: این نخستین پژوهشی نیست که بیان ACE2 را در حفره دهان مورد آنالیز قرار می دهد، اما نخستین پژوهش در خصوص ارتباط میان کروناویروس و حفظ سلول جوانه چشایی انجام می گردد و نشان می دهد که ممکن است مکانیسم های سلولی دیگری نیز در این میان دخیل باشند.

لیو و همکارانش تصمیم گرفتند تا با آنالیز موش ها به عنوان ارگانیسم نمونه، بفهمند که آیا ACE2 به طور خاص در سلول های جوانه چشایی بیان می گردد یا خیر. دومین سوال آن ها این بود که این گیرنده چه زمانی در سلول های بافت دهان ظاهر می گردد.

اگرچه موش های این آزمایش مستعد ابتلا به کروناویروس نیستند، اما شاید آنالیز محل بیان این آنزیم بتواند به آنالیز اتفاقاتی که طی دوره ابتلا و از دست دادن حس چشایی رخ می دهد، یاری کند.

پژوهشگران با تجزیه و تحلیل داده های این پژوهش دریافتند که کروناویروس احتمالا به صورت مستقیم بر از دست دادن حس چشایی اثر نمی گذارد.

این پژوهش، در مجله ACS Pharmacology & Translational Science به چاپ رسید.

منبع: فرارو
انتشار: 13 مهر 1399 بروزرسانی: 13 مهر 1399 گردآورنده: lison.ir شناسه مطلب: 1140

به "کرونا مستقیما بر حس چشایی اثر نمی گذارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا مستقیما بر حس چشایی اثر نمی گذارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید