20 جاذبه سریلانکا که حتما باید ببینید

به گزارش لیسون، سریلانکا روی کره زمین کجاست؟

نقشه جاذبه های سریلانکا

 1. سواحل خیره کننده

سواحلی که در تور سریلانکا می بینید بسیار متنوع هستند:­ سواحلی طویل با نقطه های طلایی رنگ، سواحل ماسه ای با ماسه های سفید و نرم، سواحل پر موج با وزش باد، و سواحل بکر. برخی از این ساحل ها خیلی خیلی آرامش بخش هستند و برخی های دیگر پر از انرژی و زندگی اند. اما به هر کدام از این ساحل ها که بروید متوجه می شوید سواحل سریلانکا از آن چیزی که شنیده اید خیلی زیباترند. مطمئن باشید بعد از برگشتن از سفر هر بار که در صبح سرد و بارانی شنبه­ ها در ترافیک شلوغ بمانید یادآوری خاطره درختان نخل و آب های نیلگون سریلانکا آرام تان می نماید.

20 جاذبه سریلانکا که حتما باید ببینید
 1. سفر با قطار

گاهی خیلی سخت می توان سوار قطار کندرو و پرطرفداری شد که به سمت اِلا (Ella) حرکت می نماید، اما می توانید در قطار بایستید و از دیدن منظره مزرعه های چای لذت ببرید. بیرون قطار مردم تامیل (Tamil) را می بینید که با لباس های رنگی در مزرعه ها مشغول جمع آوری چای هستند؛ داخل قطار، شاید دختری خجالتی با لبخند به شما خوش آمد بگوید. در ایستگاه ها، دست فروش ها در رفت و آمد هستند و ذرت و خوراکی های تند و سرخ شده ای می فروشند که لا به لای کاغذهای یادداشت پیچیده شده اند. تصور کنید یکی از این خوراکی ها را می خورید و منظره آبشار از جلوی چشم تان می گذرد. فوق العاده نیست؟

 1. پارک ملی اودا والاو (Uda Walawe)

این پارک یک زمین بزرگ و هموارِ پوشیده از چمن است و در مرکز دریاچه اودا والاو قرار گرفته است. پارک در قسمت شرقی سریلانکا در نزدیک ترین بخش به آفریقای شرقی می رسد. در این پارک این حیوانات را می بینید: گله­ های بوفالو (که برخی از آن ها اهلی هستند)، گوزن سَمبَر، کروکودیل، پرنده های مختلف و فیل (البته منظورمان فقط چند عدد فیل نیست، بلکه صدها فیل با خرطوم های بزرگ). حتی می توان گفت پارک اودا والاو از نظر جمعیت فیل هایش به پای بسیاری از پارک های معروف شرق آفریقا می رسد و حتی از آن ها بهتر است.

 1. شهر و منطقه باستانی انورادهاپورا (Anuradhapura)

در این منطقه می توانید میراث فرهنگی و مذهبی سریلانکا را ببینید. این منطقه تا 3 کیلومتر مربع وسعت دارد. در مرکز آن یکی از قدیمی ترین درخت های جهان قرار گرفته است. نام آن سری ماها بودا (Sri Maha Bodhi) است. قدمت این درخت به بیش از 2000 سال می رسد. حتی فکر اینکه چطور در تمام این قرن ها از این درخت محافظت شده است حیرت زده تان می نماید. در اطراف این درخت صومعه های قدیمی و استوپاهایی می بینید که به آنها داگوبا (dagoba) می گویند و نماد صندلی قدرت هزارساله در سریلانکا هستند. دوچرخه سواری در میان این بخش تاریخی تجربه ای خواهد بود که تحت تأثیر آن قرار خواهید گرفت.

 1. صخره سیگیریا (Sigiriya)

حتی فقط با در نظر دریافت باغ های مواج در مرکز سیگیریا باز هم این منطقه بسیار قابل توجه است. در این ناحیه حوضچه ها و رودخانه های کوچکی ساخته شده که آب از آن ها به داخل باغ ها جریان دارد و منظره آرام و خنکی در میان گرمای حومه شهر ایجاد نموده است. اما سرتان را که بالا بگیرید از دیدن این صخره 370 متری که از دل این منظره بیرون زده دهان تان باز می ماند. در جای جای سیگیریا نشانه های هنر حک شده و این منطقه از میان ویرانه های به جا مانده از گذشته قد برافراشته است. این ویژگی ها سیگیریا را به معمایی تبدیل نموده، در موزه فوق العاده این منطقه می توانید آن را کشف کنید. صعود به این صخره کار ساده ای نیست اما ارزش تجربه کردن را دارد.

 1. موج سواری در خلیج آروگام (Arugam)

قلب موج سواری سریلانکا منطقه ای در حال رشد است. این منطقه در قسمت جنوبی انتهای خلیج آروگام قرار گرفته است و بهترین منطقه سریلانکا برای موج سواری به شمار می رود. اگر از اردیبهشت تا شهریور به این منطقه بروید افرادی زیادی را می بینید که در حال موج سواری روی خلیج هستند. هواداران موج سواری حتی در ماه آبان هم روزهای مناسبی برای این ورزش پیدا می نمایند. در کل سال هم قایق های اجاره ای و ابزار و آلات موج سواری را می بینید و می توانید از حال و هوای موج سواری لذت ببرید. علاوه بر این ها تخت های استراحت ساحلی نیز با قیمت مناسب موجودند. و اگر احتیاج به تنهایی داشته داشتید در همان نزدیکی می توانید به منطقه لایت هاوس (فانوس دریایی) بروید، استراحت کنید و از نوشیدنی تان لذت ببرید.

 1. زیارتگاه های کوه حضرت آدم

این زیارتگاه ها بیش از هزاران سال با نور شمع در بالای کوه حضرت آدم روشن مانده اند. پای تان را جایی بگذارید که گفته می گردد جای پای بوداست، در هوایی نفس بکشید که حضرت آدم اولین بار در آن قدم به زمین گذاشت، و محلی را ببینید که پروانه ها قبل از مرگ به آنجا می روند. امروزه، گردشگرهای بسیار زیادی به این زیارتگاه های محلی می روند. شما هم به این منطقه بروید و در نورِ پیش از طلوع آفتاب بالای این قله زیبا بایستید. به حرکت خورشید که از پشت کوه ها بالا می آید خیره بشوید و حس سحرآمیزی را تجربه کنید که زمانی حضرت آدم هم آن را تجربه نموده بود.

 1. بازدید از کشت چای

در گذشته نه چندان دور، منطقه هیل کانتری (Hill Country) در سریلانکا رشته کوه هایی ناهموار و پوشیده از جنگل بود. اما بریتانیایی هایی که وارد این منطقه شدند هوس نوشیدن یک استکان چای خوش طعم نموده بودند! به همین خاطر کل جنگل ها را از بین بردند و هیل کانتری را به یک زمین بزرگ فراوری چای تبدیل کردند! چای سریلانکایی امروزه در جهان مشهور است. بازدید از این زمین چای و دیدن نحوه فراوری چای پرطرفدار کوپا (cuppa) حتما برای تان تجربه ای فوق العاده خواهد بود.

 1. قلعه افسانه ای گالی (Galle)

در قلعه گالی نیروی انسان و طبیعت با هم جمع شده تا یک معماری هنری ساخته گردد. هلندی ها خیابان ها و ساختمان های این منطقه را ساختند، و اهالی سریلانکا رنگ و سبک خود را به آن اضافه نمودند. سپس طبیعت دست به کار شد و پوششی از لایه های گیاهان حاره ای، رطوبت و هوای شور را به آن اضافه نمود. نتیجه همه این ها یک شهر قدیمی و مجذوب نماینده است. این شهر مرکز گالری های هنری، مغازه های فصلی، کافه های امروزی و مهمان خانه و تعدادی هتل باشکوه است. این منطقه، بدون شک، جاذبه شماره یک حومه شهر برای گردشگرهاست.

 1. پارک ملی بوندالا (Bundala)

بیشتر جمعیت گردشگرها یکراست به سراغ پارک ملی یالا (Yala) در نزدیکی بوندالا می روند. به همین خاطر پارک بوندالا اغلب نادیده گرفته می گردد. این پارک به خاطر طبیعتش در کنوانسیون رامسر به ثبت رسیده است. تالاب های درخشان این پارک و صدای آواز پرندگان آن را نباید از دست داد. زیبایی هیچ پارک دیگری به پای زیبایی بوندالا نمی رسد. این پارک بهترین مقصد در سریلانکا برای دیدن پرندگان گوناگون است. و البته اگر حواصیل ها و مرغ های ماهیخوار به اندازه کافی برای تان جذاب نیستند دیدن کروکودیل ها و گله های فیل های مقیم این پارک لبخند بر لب تان می نشاند.

 1. احساس سلامتی و سرزندگی کنید: آیوروِدا (Ayurveda)

هر زمان در سریلانکا احساس سنگینی کردید در سونای آیورودایی تمام استرس ها را از روح و جسم تان پاک کنید: طراحی این سوناها بیش از 2500 سال قدمت دارد. آیورودا شاخه ای از طب سنتی است. کسانی که آیورودا را تجربه نموده اند از فواید طبی آن زیاد تعریف می نمایند. گیاهان دارویی، ادویه جات، روغن ها و مواد زیاد دیگری روی پوست یا داخل بدن فرد استفاده می شوند تا بدن او را به حالت تعادل برسانند. برخی افراد در کلینیک های آیورودا رژیم های چند هفته ای می گیرند، و برخی دیگر یک بعدازظهر آرام بخش را در مراکز آب گرم گران قیمت می گذرانند.

 1. ساختمان های باشکوه منطقه پُلُنارووا (Polonnaruwa)

این ساختمان ها به صورت نقش برجسته هستند. مجسمه ها مانند مهره های بسیار بزرگ شطرنج دور تا دور فضای مربع شکل وسیعی قرار گرفته اند، اطراف اینجا پوشیده از گل و گیاه است. گردشگرها با دیدن این بناهای یادبود به راحتی اطلاعات خلاصه ای در خصوص مرکز قدرت هزار سال پیش این منطقه به دست می آورند. تابلوهای کوچک کنار ساختمان ها پر از اطلاعات هستند اما شاید برای تان سخت باشد، برای خواندن نوشته ها چشم از این ساختمان های عظیم الجثه بردارید. هنگام طلوع و غروب خورشید به این ساختمان ها نگاه کنید: پرتوهای سرخ خورشید مجموعه این ساختمان ها را به شکلی رمانتیک غرق در نور می نماید.

 1. در سواحل بکر سیاحت کنید

سواحل واقعا زیبای شرقی در گذشته نزدیک به خاطر جنگ و وجود جاده های ناهموار قابل دسترسی نبود. اما این سواحل اکنون پذیرای مسافرها هستند و در رقابت با سواحل غربی و جنوبی طرفدارهای بیشتری جذب نموده اند. فقط کافی است نگاهی به این نوارهای ماسه ای زیبا بیندازید آن وقت دیگر نمی توانید از این سواحل دل بکَنید. حتی شاید هیچ کسی را هم به آن راه ندهید! چند ناحیه را در این منطقه باید ببینید: نَوالیدی (Navalady)، کَلکودا (Kalkudah)، جزایر نزدیک لایتهاوس (فانوس دریایی) بَتیکلوا (Batticaloa) و سواحل جهت پایینی از اوپوِلی (Uppuveli) تا نیلاوِلی (Nilaveli).

 1. غذاهای بسیار پرادویه

در یکی از بازارهای بزرگ و شلوغ سریلانکا گشت و گذار کنید. مثلا در بازار کُلُمبو (Colombo) یا کَندی (Kandy). در این بازارها غذاهای پرادویه سریلانکایی به سرعت چشم تان را می گیرند و بوی چاشنی های متنوع آنها به مشام تان می رسد. آشپزهای سریلانکایی در روز، همزمان با آماده کردن مواد غذایی، ساعت های طولانی را نیز صرف تفت دادن و کوبیدن ادویه های مختلف می نمایند. یک ظرف به ظاهر ساده برنج و کاری شامل مواد بسیاری است که بادقت تهیه شده و هر کدام با ادویه های مختلف، و گاهی بسیار تند، طعم دار شده اند.

 1. جلگه های هُرتُن (Horton Plains) و آخر جهان

جلگه های وحشی و بادخیز هُرتُن در تپه های بسیار مرتفع اطراف سریلانکا قرار گرفته است. دیدن چنین منطقه ای در این کشور پر از سبز ها و آبی های استوایی کاملا برای تان غیرمنتظره خواهد بود. اما رسیدن به آن ها به هیچ وجه غیرممکن نیست. برای پیمودن این دشت های بدون گیاه لباس گرم به همراه داشته باشید (سرمای صبحگاهی غیر عادی نیست). این تجربه یکی لذت بخش ترین پیاده روی های تان در این مناطق خواهد بود. و ناگهان از میان مه، آخر جهان و منظره ای نمایان می گردد که به نظر می رسد برفراز نیمی از سریلانکا قرار گرفته است.

 1. کَندی: پایتخت فرهنگی

کَندی پایتخت فرهنگی این جزیره است. این منطقه محل قرارگیری معبد دندان مقدس (Tooth Relic) است که گفته می گردد دندان بودا در آن قرار گرفته است. این منطقه برای قوم سینهالی (Sinhalese) مقدس ترین نقطه جزیره است. اما کَندی برای گردشگرها چیزی بیشتر از رضایت مذهبی دارد: در این منطقه یک محله قدیمی باصفا، یک دریاچه مرکزی زیبا، و موزه هایی به هم چسبیده وجود دارد. تعدادی هم باغ گیاه شناسی زیبا در مجاورت آن واقع شده است. اگر به موهبت های بیشتری از سمت پروردگار احتیاج داشته باشید، مجموعه معابد باستانی حیر ت انگیز این منطقه در انتظار شماست.

 1. جَفنا (Jaffna) و منطقه احیاشده شمال

در جَفنا همه چیز متفاوت به نظر می رسد، به خصوص زبان مردم: ریتم تند و مُقطع زبان تامیلی تفاوت زیادی با آواز زبان سینهالا دارد. غذاهای این منطقه را ببینید: خوراک هایی با میزان قابل توجهی ادویه، به فصلش، با طعم فوق العاده انبه کامل می شوند. شاید حتی به نور این منطقه هم باید دقت کرد: نور این ناحیه کیفیت متفاوتی دارد، نتیجه اش را در گیاهان سبز این منطقه خواهید دید. از فضای منحصر به فرد جَفنا، شامل معابد بلند و آراسته هندو، لذت ببرید. یادتان نرود که جزیره های بکر جَفنا و منظره محشر آن ها را ببینید.

 1. میراث مستعمراتی

در سال 1948، سریلانکا به دنبال استقلال خود از بریتانیا بود، اما میراث بریتانیایی ها بیشتر از بوروکراسی بود. در کُلُمبو خیابان هایی با سایه درختان وجود دارد که می توانید در آن ها ساختمان های سلطنتی را به بهترین شکل ببینید. ساختمان موزه ملی نشانه کامل دوران سلطنت است. اگر کمی به اطراف خود نگاه کنید میراث مستعمراتی هلند و پرتغال را نیز خواهید دید. کافی است مستقیم به سمت محله بازسازی شده فورت بروید، به گشت و گذار بپردازید و برای دیدن بیمارستان عمومی بزرگ و قدیمی هلندی کمی درنگ کنید.

 1. تماشای نهنگ در میریسا (Mirissa)

زمانی مردم از سواحل جنوبی سریلانکا بازدید می کردند تا در زیر درخت های نخل استراحت نمایند و ماهی های کوچک زیر آب را تماشا نمایند. اما مدتی بعد شخصی متوجه شد اعماق آب محل زندگی موجوداتی به جز ماهی های معمولی کوچک است. در این زمان معین شد آب های سریلانکا خانه بزرگ ترین موجود کره زمین، یعنی نهنگ آبی رنگ، است (صرف نظر از سایر نهنگ های کوچک تر). امروز، قایق ها در فصل مناسب هر روز از میریسا حرکت می نمایند و به دنبال این موجوداتی می گردند که شبیه به موجودات دیگر نیستند.

 1. خرید در بازار کُلُمبو

بخشی از جادوی کُلُمبو- بله درست خواندید بخشی از جادوی کُلُمبو- این است که می توانید چیزهایی را که می خواهید در خرده فروشی ها با قیمت های مناسب پیدا کنید. و از خود این تجربه خرید هم می توانید لذت ببرید. بازارهای کُلُمبو در پِتا (Pettah) محل پر و خالی شدن کالای مختلف و جمعیت مردم است. این بازارها بخشی از بازار رقابت جهانی است که به سمت مغازه های قوطی کبریتی آینده پیش می رود. اگر به دنبال چیزی هستید که بیشتر مد روز باشد، در کُلُمبو مجموعه ای از بوتیک های شیک، مغازه ها و مراکز خرید در حال رشد نیز می بینید.

منبع: دالاهو
انتشار: 25 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lison.ir شناسه مطلب: 366

به "20 جاذبه سریلانکا که حتما باید ببینید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "20 جاذبه سریلانکا که حتما باید ببینید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید