65 دانشگاه کشور در میان موثرترین دانشگاه های پر استناد برتر جهان

به گزارش لیسون، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: 65 دانشگاه کشور در میان موثرترین دانشگاه های پر استناد برتر دنیا حضور دارند و نام 354 پژوهشگر ایرانی در لیست پژوهشگران یک درصد برتر دنیا وجود دارد.

65 دانشگاه کشور در میان موثرترین دانشگاه های پر استناد برتر جهان

به گزارش خبرنگاران، دکتر رضا ملک زاده در مراسم نکوداشت دکتر سید محمدرضا هاشمی گلپایگانی پدر علم مهندسی پزشکی ایران که امروز سه شنبه در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار گردید، در سخنانی به بیان پیشرفت های علمی کشور پس از انقلاب اسلامی پرداخت و اضافه کرد: در حال حاضر دو هزار و 640 دانشگاه در کشور داریم که این میزان پنج برابر کشورهای پیشرفته است.

وی اضافه کرد: امروزه 70 هزار عضو هیئت علمی و 40 هزار پزشک متخصص در ایران وجود دارد. ما امروزه 30 درصد از فراوری علم خاورمیانه و شمال آفریقا و 22 درصد فراوری علم کشور های اسلامی را به خود اختصاص داده ایم.

دکتر ملک زاده با بیان این که به طور کلی بین 10 تا 12 درصد از کل فارغ التحصیلان دکتری ph.d امکان ادامه کار و داشتن شغل آکادمیک را پیدا می نمایند اضافه کرد: با این سرعتی که فارغ التحصیلان دکترای مهندسی فراوری می شوند سیستم آموزش عالی مهندسی در آینده توانایی جذب و به کارگیری بیشتر فارغ التحصیلان دکترای مهندسی را ندارد.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در انتها با اشاره به تاثیرات علمی دکتر هاشمی گلپایگانی بر فضای علمی کشور پس از انقلاب اسلامی درباره صندلی علمی ایران در سال 2019 گفت: ایران در سال 2019 رتبه اول در فراوری علم و انتشار مقاله در منطقه را به دست آورده است.

دکتر علی اکبر صالحی نیز در این مراسم طی سخنانی اظهار کرد: دیروز متوجه شدم که قرار است امروز نکوداشت برادر گرانقدرم دکتر هاشمی برگزار گردد بنابراین به دفتر اعلام کردم که هر کاری که وجود دارد لغو کنید، من حتماً باید به این برنامه بروم. قریب به 41 سال است که با دکتر هاشمی آشنایی دارم شخصیت ایشان به گونه ای است که همه را جذب می نماید.

وی اضافه کرد: زمانی که ایشان وزیر بود من رئیس دانشگاه صنعتی شریف بودم. ایشان افتخار دادند و من را به عنوان معاون آموزشی منصوب کردند یکی از بهترین دوران خدمت بنده همان دوران بود. مدیران دو دسته هستند مدیران ماکروو مدیران میکرو ، مدیران میکرو مدیرانی هستند که آنقدر به جزئیات توجه می نمایند تا اصل از دست برود اما آقای دکتر هاشمی یک مدیر ماکرو بود.

صالحی با بیان این که دوره وزارت هاشمی یکی از بهترین دوران وزارت علوم بود اضافه کرد: در آن موقع بحث جذب ایرانیان خارج از کشور مطرح بود همان مشکل را الان هم داریم؛ یعنی بعضی محققان و نخبگان ترجیح می دهند در خارج از کشور فعالیت نمایند البته نمی توان چندان هم به آنها خرده گرفت چراکه ممکن است در خارج از ایران امکانات بهتری برای ایشان فراهم باشد دکتر هاشمی در آن موقع بحث استادِ مشخص را پیشنهاد کردند یعنی استادان ایرانی خارج از کشور در همان کشورهای خارجی باشند اما به گونه ای عمل نمایند که اتصال علمی با ایران برقرار باشد.

رییس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: بحث تشویق استعداد های خوب برای انتخاب رشته های علوم پایه در دوره وزارت ایشان هم مطرح بود نمی توانیم جبری به دانشجویی که تازه می خواهد وارد دانشگاه گردد بگوییم فیزیک یا شیمی را انتخاب کن معمولاً دانش آموزان علاقه مندند که پزشک یا مهندس گردد ما به این نتیجه رسیدیم که باید شرایط تشویقی را برای انتخاب رشته های علوم پایه فراهم کنیم. پیشنهاد شد دکترای پیوسته فیزیک ریاضی و بیوتکنولوژی در دفترچه کنکور ایجاد گردد بعضی گفتند چنین چیزی در خارج از کشور نداریم ولی ما گفتیم تا کی باید باید اقتباس نماینده باشیم؟

صالحی اضافه کرد: دکترای پیوسته بعضی رشته های علوم پایه ایجاد شد و در نهایت شاهد آن بودیم که برترین رتبه های کنکور این رشته ها را انتخاب می کردند و بعضی دانشجویان حتی تا انتها دکترا هم در ایران نمی ماندند، یعنی آن قدر خوب تربیت شده بودند که کشورهای خارجی در همان میانه تحصیل از آن ها دعوت می کردند.

رئیس سازمان انرژی اتمی در انتها با توصیف صفات یک عالم و نسبت دادن آن ها به دکتر گلپایگانی اضافه کرد: از بانیان این مراسم تشکر می کنم. نام نیک دکتر هاشمی بر کتاب قطور افتخارآفرینان ایرانی در زمره بزرگان ثبت خواهد شد.

ایجاد جایزه ای به نام دکتر هاشمی گلپایگانی

به گزارش خبرنگاران، دکتر محمود اسعدی نیز در بخشی از این مراسم نکوداشت در سخنانی با اشاره به لزوم شکل گیری و توسعه رشته ها و فعالیت های بین رشته ای اضافه کرد: دکتر هاشمی با بنیان گذاری رشته مهندسی پزشکی در ایران مهندسان را با پزشکان آشتی دادند. حتما احتیاج ما به تلفیق رشته های مختلف ضرورت آشکاری باشد. این جلسه می تواند آغازگری برای آشتی میان رشته های مختلف باشد.

وی اضافه کرد: اگر فرهنگ را اساس همه علوم در نظر بگیریم و آن را به عنوان پاسخی که انسان به احتیاجهایش در جامعه می دهد قبول کنیم بنابراین تشخیص احتیاج و پاسخ به هنگام به آن می تواند انسان را از بحران ها نجات دهد.

اسعدی در ادامه ضمن ارائه پیشنهادی در مورد ایجاد جایزه ای به نام دکتر هاشمی گلپایگانی گفت: با توجه به این که مراسم های مختلفی در جهت پاسداشت ایشان برگزار گردیده پس از توقف چند ساله ای که در برگزاری مراسم چهره های ماندگار داشتیم جایزه ای به نام ایشان و برای مهندسی پزشکی در نظر گرفته می گردد تا این رشته ان شاءالله تداوم پیدا کند. امیدوارم ما بتوانیم هر ساله انتها نامه ها و رساله های دکترای مهندسی پزشکی را آنالیز کنیم و با زعامت خود دکتر هاشمی افرادی که در این رشته کوشش و نوآوری می نمایند را معرفی کنیم.

در ادامه، دکتر علیرضا رهایی رئیس مرکز تحقیقات زلزله دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: در فرهنگ دینی ما استادان و صندلی ویژه ای دارند اینکه از استادان تجلیل می گردد ارزش نهادن به صندلی علم و دانش است چون این اساتید معظم سرمایه های دانشگاه هستند.

وی اضافه کرد: در دهه 60 دانشگاه ها با مسائل زیادی روبه رو بودند. برنامه ریزی دقیق دکتر هاشمی گلپایگانی باعث شد برنامه های قدیم به روز شوند و برنامه های جدیدی تدوین گردد. با کوشش گسترده ایشان رشته مهندسی پزشکی پایه گذاری شده که در حال حاضر می بینیم دانش آموختگان آن در نظام پزشکی بسیار تاثیرگذار هستند.

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر ادامه داد: در دهه هفتاد تعداد محدودی عضو هیئت علمی داشتیم حضور دکتر هاشمی در وزارت علوم و همت و کوشش و روی گشاده ایشان باعث شکل گیری حرکات خوبی در دانشگاه ها شد. ایشان بر روی نظم و اصول پافشاری داشتند و این برای ما که در آن موقع مدیران اجرایی دانشگاه ها بودیم بسیار مفید بود.

در بخش دیگری از این مراسم نکوداشت، دکتر هاشمی گلپایگانی به بیان توضیح تصمیم گیری خود برای انتخاب حوزه مهندسی پزشکی پرداخت و همچنین دوران تحصیل خود در ایران و آمریکا پرداخت و اضافه کرد: از بانیان این مراسم بسیار تشکر می کنم. امیدوارم حضور افراد و سخنان آن ها در این مراسم در بالا بردن انگیزه جوانان موثر باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lison.ir شناسه مطلب: 716

به "65 دانشگاه کشور در میان موثرترین دانشگاه های پر استناد برتر جهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "65 دانشگاه کشور در میان موثرترین دانشگاه های پر استناد برتر جهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید