8 دلیل فراموشی ناگهانی و راه مقابله با آن ها

به گزارش لیسون، طبیعی است هر از گاهی یک کلمه را فراموش کنید، کلیدهای خانه را جا بگذارید یا بعضی مسیرها را به یاد نیاورید. این نوع از فراموشی ها با افزایش سن بیشتر هم می شوند. اما دلیل فراموشی ناگهانی و شدید (مثل این که نام بچه هایتان را به یاد نیاورید یا فراموش کنید کجا هستید) حتما باید آنالیز گردد؛ چرا که فراموشی لحظه ای یا ناگهانی می تواند نشانه مشکلاتی جدی تر از آلزایمر یا زوال عقل باشد.

8 دلیل فراموشی ناگهانی و راه مقابله با آن ها

علت فراموشی لحظه ای و ناگهانی

فراموشی به طور کلی نشانه بیماری آلزایمر یا انواع دیگری از زوال عقل است. اما علت فراموشی لحظه ای یا ناگهانی معمولا عوامل دیگری است.

در اینجا به بعضی دلایل فراموشی ناگهانی و اقداماتی که شما می توانید برای درمان فراموشی انجام دهید می پردازیم.

1. داروها

بسیاری از داروهایی که برای درمان بیماری های دیگر تجویز می شوند، می توانند روی حافظه تأثیر بگذارند. فهرست زیر کامل نیست ولی کوشش نموده ایم رایج ترین نمونه ها را در آن بگنجانیم.

  • اضطراب: آلپرازولام (Xanax)، کلردیازپوکساید (Librium)، کلونازپام (Klonopin) دیازپام (Valium)، فلورازپام (Dalmane)، لورازپام (Ativan)
  • افسردگی یا درد: آمی تریپتیلین (Elavil)، کلومیپرامین (Anafranil)، دزپپرامین (Norpramin)، دوکسپین (Sinequan)، ایمی پرامین (Tofranil)، نورتریپتیلین (Aventyl, Pamelor)
  • فشار خون بالا: پروپرانول (Inderal)، آتنولول (Tenormin)، کاپتوپریل (Capoten)، متوپرولول (Lopressor, Toprol)، سوتالول (Betapace)
  • کلسترول بالا: آتورواستاتین (Lipitor)، فلوواستاتین (Lescol)، لووستاتین (Mevacor)، پراواستاتین (Pravachol)، رزواستاتین (Crestor)، سیمواستاتین (Zocor)
  • درد: مورفین (Astramorph, Avinza) فنیتیلین (Duragesic)، هیدروکدون (Norco, Vicodin)، هیدروموفون (Dilaudid, Exalgo)، اکسی کدون (OxyContin, Percocet)
  • تشنج: گاباپنتین (Neurontin)، استازولامید (Diamox)، کاربامازپین (Tegretol)، لاموتریژین (Lamictal)، پرگابالین (Lyrica)، والپروات (Depakote)
  • اختلال خواب: اسزوپیکلون (Lunesta)، زالپلون (Sonata)، زولپیدم (Ambien)

اگر شما هرکدام از این داروها یا داروی مشابهی که در این فهرست وجود ندارد را مصرف می کنید، از دکتر خود بخواهید در صورت امکان آن را با دارویی دیگر جایگزین کند.

2. افسردگی

حافظه و احساسات شما رابطه نزدیکی با هم دارند. افسردگی، استرس یا اضطراب می تواند روی تمرکز شما تأثیر بگذارد و زمانی که تمرکزتان پایین باشد، نمی توانید چیزی را خوب به یاد بیاورید. اگر احساس ناراحتی می کنید یا علاقه خود را به چیزهایی که قبلا دوست داشتید از دست داده اید، برای درمان با یک متخصص روانپزشکی صحبت کنید. داروهای ضد افسردگی و مشاوره روانشناسی می تواند به بهبود افسردگی یاری کند.

آیا منیزیم به کنترل استرس و افسردگی یاری می نماید؟

3. کمبود ویتامین B12

کم بودن ویتامین B12 در رژیم غذایی می تواند روی حافظه تأثیر بگذارد و علت فراموشی باشد. ویتامین B12 به بدن یاری می نماید تا از انرژی موجود در غذاها به خوبی استفاده کند و بعلاوه با محافظت از سلول های عصبی به شما یاری می نماید که بهتر فکر کنید.

از آنجا که بدن شما ویتامین B12 فراوری نمی نماید، باید آن را از غذاهایی مانند گوشت، ماهی، شیر، پنیر و تخم مرغ دریافت کنید. ممکن است بعضی افرادی که رژیم وگان دارند، نتوانند تمام ویتامین B12 مورد احتیاج خود را از رژیم غذایی تأمین نمایند. این افراد باید با پزشک خود صحبت و در صورت احتیاج از مکمل های غذایی استفاده نمایند.

50 سوپرفود طبیعی که به معنی واقعی برای سلامتی مفیدند

4. ضربه به سر

زمین خوردن، تصادف با ماشین، یا هر نوع ضربه شدید به سر ممکن است باعث گردد شما نتوانید افراد یا اتفاقات را به یاد بیاورید. حتی اگر ضربه باعث بی هوش شدن شما نگردد هم ممکن است دچار فراموشی شوید.

بسته به شدت ضربه ای که به سر شما وارد شده است، نوع فراموشی ممکن است موقت یا دائمی باشد.

5. سکته مغزی

سکته مغزی هنگامی اتفاق می افتد که یک رگ خونی به علت گرفتگی یا نازک شدن، پاره و جریان خون بخشی از مغز قطع گردد. بدون اکسیژنی که به وسیله خون به مغز می رسد، سلول های مغز آغاز به مردن می نمایند. سکته مغزی می تواند باعث فراموشی کوتاه مدت یا فراموشی بلند مدت گردد. ممکن است بر اثر سکته مغزی آموخته های خود را فراموش کنید یا به سادگی سردرگم شوید.

برای محافظت از رگ های خونی و پیشگیری از سکته مغزی کارهای زیر را انجام دهید.

  • فشار خون و مقدار کلسترول خود را با رژیم غذایی مناسب، ورزش و دارو کنترل کنید.
  • در صورتی که دیابت دارید، برای کنترل قند خون بالا تحت درمان قرار بگیرید.
  • دخانیات مصرف نکنید.

6. اختلال یاد زُدودگی (Amnesia)

یاد زُدودگی (Amnesia) نوعی اختلال است که بر اثر آن فرد ناگهان نمی تواند چیزی در خصوص خود یا زندگی اش به یاد بیاورند. این اختلال ممکن است به علت جراحت یا آسیب به مغز اتفاق بیفتد.

یاد زدودگی کلی گذرا (Transient global amnesia) نوعی از فراموشی است که هنگام بروز آن ناگهان فراموش می کنید کجا هستید و اخیرا چه اتفاقی افتاده است. در این شرایط ممکن است برای مدتی مدام سؤال های یکسانی را تکرار کنید.

این نوع از اختلال یاد زدودگی ممکن است بعد از جراحی سر، ضربه روحی، ورزش سنگین یا بعضی از روش های نمونه برداری برای تشخیص بیماری پیش بیاید. این اختلال نادر است و احتیاجی به درمان ندارد و باید با گذر زمان بهتر گردد.

7. تومور مغزی

آسیب مغزی ناشی از تومور یا فرایند درمان تومور مغزی می تواند روی حافظه تأثیر مستقیم داشته باشد. شیمی درمانی، جراحی و پرتودرمانی هم می تواند روی توانایی فکر کردن تأثیر بگذارد. سرطان بعلاوه می تواند فرد را آنقدر خسته کند که نتواند خوب فکر کند.

حین درمان سرطان باید از خودتان به خوبی مراقبت کنید؛ خوب غذا بخورید و به میزان کافی استراحت کنید تا انرژی کافی و حافظه خوب داشته باشید.

8. مسائل تیروئید

غده تیروئید در گردن شما واقع شده است. این غده هورمون هایی ترشح می نماید که سرعت سوخت و ساز بدن شما را کنترل می نمایند. هنگامی که تیروئید شما کمتر از مقداری که باید هورمون ترشح کند، یعنی تیروئید کم کار داشته باشید، عملکرد کل بدن شما آهسته تر می گردد و احساس خستگی، افسردگی و فراموشی به شما دست می دهد.

دکتر شما با انجام آزمایش خون می تواند عملکرد تیروئیدتان را چک کند. در صورتی که تیروئیدتان کم کار شده باشد برای شما قرص تنظیم هورمون تیروئید تجویز خواهد شد.

اختلالات هورمونی دقیقا به چه معناست؟

کلام آخر

اگر نگران فراموشی هستید، با پزشکتان در این باره صحبت کنید. پزشک معالج علائم شما را آنالیز و برایتان آزمایش تجویز می نماید تا علت فراموشی شما را پیدا کند. بسیاری از دلایل فراموشی قابل درمانند.

منبع: زندگی روز
انتشار: 12 دی 1400 بروزرسانی: 12 دی 1400 گردآورنده: lison.ir شناسه مطلب: 1884

به "8 دلیل فراموشی ناگهانی و راه مقابله با آن ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "8 دلیل فراموشی ناگهانی و راه مقابله با آن ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید