آداب و رسوم مردم هندوستان

به گزارش لیسون، سرزمین های واقع در مشرق زمین مهد آداب و رسوم و سنت های کهن هستند. هندوستان یکی از متنوع ترین فرهنگ های جهان را دارد. تنوع فرهنگی و آداب و رسوم هندوستان یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری هندوستان می باشد. هرساله گردشگران زیادی برای تجربه فرهنگ غنی و متنوع این کشور وسیع، اقدام به خرید تور هند می نمایند. در این مقاله به مهمترین رسوم مردم هند اشاره می کنیم:

آداب و رسوم مردم هندوستان

برای دیدن تاج محل و مجسمه های بودا، تور هند ما را تجربه کنید.

نمسکار

این کلمه یادآور متداول ترین و مشهور ترین نوع سلام و علیک در هند است که درهنگام خوش آمد گویی و یا خداحافظی به کار می رود. در این شیوه سلام کردن، کف دو دست را به هم می چسبانند و در زیر صورت به سمت بالا نگه می دارند و کمی خم می شوند و سپس به شخصی که دیده اند به این روش سلام می نمایند.

مردم هندوستان معتقدند که چسباندن دو دست به یکدیگر نشانه هم فکری و هم رنگی با شخص مقابل است و از طرفی دست راست را مظهر روح و طبیعت معنوی انسانی و دست چپ را نشانگر دنیا مادی و جسم انسانی می دانند و با این حرکت می خواهند یکی بودن جسم و جان خود را به شخص مقابل نشان بدهند.

تیلاک

تیلاک نشان مذهبی ای است که آن ها برروی پیشانی خود می گذارند و معتقدند برای آن ها سعادت، خیر و برکت به ارمغان می آورد. این نشان معمولاً از خمیر قرمز رنگی که ترکیبی از زردچوبه، زاج سفید، ید و کافور است تهیه می گردد و سپس به صورت لکه ای کوچک در بین ابروان گذاشته می گردد. به عقیده مردم هند، این نقطه از پیشانی محل خرد نهفته، تمرکز و عقل انسانی است. ضمناً از نظر مسائل عبادی هم کانون مهمی به حساب می آید و از طرفی آن را چشم سوم وجود خود می دانند و تمام مراسم مذهبی آن ها با گذاشتن تیلاک و چند دانه برنج با انگشت نشانه شست روی این نقطه انجام می گردد.

آراتی

انجام این سنت نشانی از عشق و تکریم است و در شرایط و موقعیت های متفاوت چون ستایش و درخواست برکت از خدا، تولد بچه ها، خوش آمد گویی به میهمان، شرکت در محافل شعری و سرود و خوش آمدگویی به عروس و داماد جدید به فراخور موضوع استفاده می گردد. روش کار هم بسیار ساده است؛ پنج لامپ یا چراغ کوچک را با کره یا روغن پر می نمایند و در سینی فلزی کوچکی قرار می دهند. در کنار آن نیز صدف حلزونی با آب پر می گردد و اطرافش را با گل و برگ تزئین می نمایند. بخور کافور هم به عنوان عطر سینی استفاده می گردد و در نهایت سینی تهیه شده به حالت چرخان در محافل ذکر شده حرکت داده می گردد تا ارواح شیطانی و تأثیرات چشم های شیطانی از آن مجلس دور گردد.

حلقه های گل

درست کردن حلقه های گل در هند بسیار مرسوم است. در هنگام نشان دادن ادب و احترام بیشتر دسته گل هایی از یاس سفید با گل های جعفری یا همواره بهار (نارنجی رنگ) تهیه می نمایند و به شکل ریسمانی به هم می بافند و ته آن را گره می زنند و آن را در مراسم مختلف بر گردن کسی که می خواهند به او احترام بگذارند می اندازند. استفاده از حلقه گل در مراسم ازدواج بسیار مرسوم است.

سنجاق روی بینی

سنجاق روی بینی که یک نگین براق است، مظهر اخلاص و نشان دادن ازدواج و تأهل زنان هندی است. اگرچه با گذشت زمان این زینت مورد استفاده دختر ها هم قرارگرفته است.

منبع: الی گشت
انتشار: 30 آبان 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: lison.ir شناسه مطلب: 488

به "آداب و رسوم مردم هندوستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آداب و رسوم مردم هندوستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید