آیا اپراتورهای خودمختار، اخطار را جدی می گیرند؟

به گزارش لیسون، شبکه اجتماعی کلاب هاوس چهار روز قبل دچار اختلال شد، اختلالی که هیچ نهادی مسوولیت آن را نمی پذیرد، اما منجر به ضرب الاجل وزارت ارتباطات به سه اپراتورشد.

آیا اپراتورهای خودمختار، اخطار را جدی می گیرند؟

به گزارش روز دوشنبه ایرنا در ساعت های پایانی 19 فروردین ماه زمانی که قرار بود عبدالناصر همتی رییس کل بانک مرکزی در یکی از اتاق های گفت و گوی شبکه اجتماعی کلاب هاوس درباره مسائل مالی صحبت کند، اختلال در این شبکه شروع شد که واکنش هایی را به دنبال داشت، پس از آن دیگر نه کسی فیلترینگ این شبکه را تایید کرد و نه فردی اختلالش را برعهده گرفت. پس از آن شب بود که تقریبا اظهارنظر قابل اعتنایی نسبت به این مسئله مطرح نشد.

روز اول؛ شایعه

محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات همان شب گفت، کلاب هاوس فیلتر نشده و اختلال موجود صرفا در اپراتور همراه اول پیش آمده و در حال آنالیز است. وزیر ارتباطات آن شب از بقیه خواست به این شایعات دامن نزنند که این شایعات چیزی جزو تشویش اذهان نیست.

روز دوم؛ نپذیرفتن مسوولیت اختلال عمدی

روز بعد یعنی 20 فروردین روابط عمومی وزارت ارتباطات ضمن تأیید وجود اختلال در کلاب هاوس، گفت این اختلال ها عادی نیستند و توسط اپراتورها اعمال نمی شوند. جمال هادیان تاکید نمود: اختلال کلاب هاوس در شبکه همراه اول، ایرانسل و مخابرات ایران به ما گزارش شده و آنالیز ها حاکی از صحت گزارش ها دارد. تا الان می توانم این گونه بگویم که ادامه اختلال ها عادی نیست.

وی تاکید نمود بحث فیلتر این شبکه حتی کارگروه مصادیق مجرمانه مطرح نشده و صحبتی از آن به میان نیامده است. اپراتورها در پاسخ سازمان تنظیم مقررات، دریافت حکم یا اختلال عمدی را رد می نمایند، اما شواهد حاکی از وجود اختلالی جدی است.

هادیان با بیان این مطالب به قانون استناد کرد و اضافه کرد: به هرحال، مبنا قانون است و ایجاد اختلال عمدی مطابق قانون مجازات اسلامی تا دو سال حبس در پی دارد. اگر عمدی بودن اختلال صورت گرفته اثبات گردد، مرتکبان این اقدام با مجازات قانونی روبرو خواهند بود.

مدیر کل حوزه ریاست همراه اول شامگاه 20 فروردین ماه در گفت و گو با ایرنا، صدور هر گونه دستور قضایی برای فیلتر کلاب هاوس را رد کرد.

حسین مجلسی راد اضافه کرد: هیچ حکم قضایی یا دستوری از کارگروه معین مصادیق مجرمانه برای همراه اول ارسال نشده است.

روز سوم؛ سکوت مسئولان، بلوای کاربران

با گذشت دو روز از محدودیت دسترسی به شبکه اجتماعی کلاب هاوس که بعضی معتقدند نمی توان نام آن را اختلال گذشت و به طور رسمی شکلی از فیلترینگ بر آن اعمال شده، در سکوت کامل خبری از سوی مسئولان گذشت؛ اما در مقابل، کاربران در فضای مجازی بارها درباره علل اختلال و فیلتر این شبکه گفت و گو کردند.

روز چهارم، اولتیماتوم

وزارت ارتباطات روز گذشته (یکشنبه) گفت، سازمان تنظیم مقررات وزارت ارتباطات با ارسال هشداری به سه اپراتور اصلی کشور به آن ها 24 ساعت فرصت داد تا اختلال مشهود در شبکه اجتماعی کلاب هاوس را رفع نمایند.

بر اساس این گزارش، در این هشدار ماده 737 قانون مجازات اسلامی که ایجاد اختلال در ارتباطات را جرم انگاری نموده مورد استناد قرار گرفته است. متن نامه به این تاکید داشت که در صورت استمرار این اختلال و با توجه به جمع آوری ادله فنی، گزارش رخداد جرم برای پیگیری قضایی به دادسرا ارائه و درخواست پیگرد قضایی آمران و عاملان این اختلال ثبت و پیگیری خواهد شد.

روز پنجم؛ بی خبری

نامه ای اولتیماتوم به اپراتورها روز شنبه به آن ها ابلاغ شد و اکنون با گذشت بیش از 24 ساعت هنوز معین نیست آن ها اختلال را پذیرفته اند یا نه.

پیگیری های ایرنا از مراجع ذیصلاح در این باره به نتیجه نرسید.

گرانی خودسرانه بسته های اینترنت

این اولین مرتبه نیست که اپراتورها منفک از وزارت ارتباطات تصمیم به انجام کاری می گیرند.

تیرماه گذشته دو اپراتور عظیم کشورتصمیم گرفتند شبانه بعضی از بسته های اینترنتی خود را حذف و قیمت بعضی دیگر را افزایش بدهند.

آن موقع هم چالش جدی بین وزارت ارتباطات و اپراتورها در گرفت و در نهایت پس از معین ضرب العجل های مختلف، اپراتورها با گران کردن تعدادی از بسته های خود، بقیه را به حالت قبل برگرداندند.

البته آن موقع نیز اپراتورها ضرب العجل های وزارت ارتباطات و سازمان تنظیم مقررات را جدی نگرفتند تا جایی که وزیر ارتباطات در مقابل این سوال که آیا زور وزارت ارتباطات به اپراتورها نمی رسد گفت: چرا روزمان نرسد؟ زور ما حتماً به اپراتورها می رسد و قیمت بسته های اینترنتی را به قبل برمی گردانیم.،ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 13 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 13 اردیبهشت 1400 گردآورنده: lison.ir شناسه مطلب: 1560

به "آیا اپراتورهای خودمختار، اخطار را جدی می گیرند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا اپراتورهای خودمختار، اخطار را جدی می گیرند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید