اصلاح نقایص ژنتیکی برای درمان بیماری های ژنتیکی انجام شد

به گزارش لیسون، به گزارش خبرنگاران، بیماری های تک ژنی نتیجه جهش در یک ژن خاص هستند، به همین دلیل تنها امید برای درمان آنها یا دست کم کاهش عوارض ناشی از آنها استفاده از روش های اصلاح ژن است.

اصلاح نقایص ژنتیکی برای درمان بیماری های ژنتیکی انجام شد

با این دیدگاه و با توجه به نتایج امیدبخش اخیر در حوزه اصلاح ژن و ابداع روش هایی مانند CRISPR/Cas9، TALENs و ZFNs در این زمینه، پژوهشگران توانایی اصلاح نقایص ژنتیکی در شرایط آزمایشگاهی و در محیط بدن موجودات زنده را کسب کرده اند.

کارآزمایی های بالینی که از ابزارهای یاد شده برای درمان بیماری های ژنتیکی استفاده می کنند گواهی بر موثر بودن این روش ها هستند. با این همه همچنان چالش های زیادی در خصوص بی خطر بودن استفاده از این روش ها و هدایت درست ابزار اصلاح ژن به محل جهش، پیش روی پژوهشگران این حوزه است.

به منظور جمع بندی اطلاعات موجود در این زمینه و فراهم کردن راهنمای مناسبی برای دانشجویان و پژوهشگران، محققان اقدام به نگارش مقاله ای مروری دراین باره کردند که در مجله بین المللی Clinical Genetics به چاپ رسیده است.

در این مقاله به تاریخچه، طبیعت، روش های انتقال و کاربردهای ابزارهای اصلاح ژن در شرایط آزمایشگاهی و در بدن موجودات زنده پرداخته شده و کارآزمایی های بالینی اجرا شده معرفی شده اند.

جمع بندی این داده ها نشان می دهد، آینده روش های اصلاح ژن تا حدود زیادی به نتایج کارآزمایی های بالینی در حال انجام در این حوزه بستگی دارد، چراکه تایید نهایی درخصوص میزان کاربرد این روش ها، به همین نتایج بستگی دارد.

به گزارش خبرنگاران، این پروژه توسط رویا رمضان خانی، دکتر حامد میرزایی، دکتر مسعود وثوق و همکارانشان در پژوهشگاه رویان، دانشگاه علوم پزشکی کاشان و انیستیتو سلول های بنیادی بلژیک انجام گرفته است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 6 آذر 1399 بروزرسانی: 6 آذر 1399 گردآورنده: lison.ir شناسه مطلب: 1252

به "اصلاح نقایص ژنتیکی برای درمان بیماری های ژنتیکی انجام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اصلاح نقایص ژنتیکی برای درمان بیماری های ژنتیکی انجام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید