باید روش های بومی خود را برای مقابله با موادمخدر توسعه دهیم

به گزارش لیسون، معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با بیان اینکه ترکیب موادمخدر هم ترکیب خاصی است و هم اکوسیستم خاص خود را دارد، گفت: فکر می کنم ما بیش از هر چیزی نیازمند روش های بومی برای این موضوع هستیم؛ باید روش های بومی خود را برای مقابله با موادمخدر توسعه دهیم.

باید روش های بومی خود را برای مقابله با موادمخدر توسعه دهیم

به گزارش خبرنگاران، سورنا ستاری در مراسم افتتاح کارخانه جدید فراوری داروهای درمان اعتیاد با فناوری نوین با بیان اینکه امروز نقطه عطفی در حوزه توسعه تکنولوژی در ارتباط با بحث موادمخدر است، گفت: این حوزه هم مانند بسیاری از حوزه هایی که در کشور داریم، یک اکوسیستم خاصی داریم و به نظر بسیاری از روش هایی که در جهان استفاده می گردد، به همان شکل قابل اعمال در ایران نیست. کمتر کشوری شرایط ما را در حوزه موادمخدر دارد، هم به عنوان اینکه یک کریدور بین المللی در انتقال موادمخدر هستیم و این در معرض شدید بودن بحث موادمخدر به ویژه در مرزهای شرقی کشور، زحمت بسیار زیادی را نیروی انتظامی و نیروهای دیگر متحمل شدند و عملا ما هزینه بسیار زیادی برای بسیاری از نقاط جهان پرداخت می کنیم که جلوی انتقال موادمخدر گرفته گردد.

وی ادامه داد: از طرفی دیگر ترکیب موادمخدر هم ترکیب خاصی است و این هم یک اکوسیستم خاص خود را دارد. فکر می کنم ما بیش از هر چیزی احتیاجمند روش های بومی برای این موضوع هستیم. باید روش های بومی خود را برای مقابله با موادمخدر توسعه دهیم. قطعا با روش های کلاسیکی که در جهان اتفاق می افتد ما نمی توانیم به این اهداف برسیم. برای این موضوع ضروری است که نوآوری های اجتماعی خود را توسعه دهیم. ما جامعه ای هستیم که این مقدار فارغ التحصیل به ویژه در حوزه های اجتماعی و روانشناسی داریم.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در ادامه با بیان اینکه بیش از هرچیزی ما به روش های جدید احتیاج داریم که بتوانیم این ها را بومی سازی کنیم، گفت: بسیاری از علوم در اینجا استفاده می گردد، به ویژه در حوزه های علوم شناختی ما تجربیات فوق العاده ای داریم که بر روی بحث ترک اعتیاد کار می نماید و بازگشت پذیری فرد را به شرایط اعتیاد کم می نماید و این روش ها اکنون در دسترس است.

وی با بیان اینکه بسیاری از داروهای گیاهی توسعه پیدا نموده و بسیاری از آنها بر روی معتادان تست شده است و نتایج فوق العاده ای داشته است، گفت: یکی از این داروها حدود 2 ماه گذشته به بازار آمده، اما از این داروها موارد دیگری داریم که تست های موفقی داشته است.

ستاری با بیان اینکه روش های جدید درمان باید بومی سازی گردد و قطعا ما نمی توانیم مستقیما این ها را استفاده کنیم، اضافه کرد: باید روی کلینیک ها تغییر جدی انجام دهیم (بر روی نوع ساختار و تفکر و روش هایی که استفاده می نمایند) و یکی از نقطه ضعف های عظیم این است که عملا کسی ترک اعتیاد انجام نمی دهد، زیرا بعد از مدتی بسیاری از آن ها دوباره به این چرخه برمی گردند و این نقطه ضعف عظیم است و با دانش قابل حل است که فرد به این میزان برگشت پذیری اش بالا نباشد. تمام این ها یک انگیزه عظیمی برای ماست که بتوانیم این خدمت را به جامعه داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه توسعه مراکز نوآوری با موضوع ترک اعتیاد یکی از بحث های جدی است، گفت: در حوزه مقابله تکنولوژی های بسیار خوبی توسعه پیدا نموده است که ما همکاری نزدیکی با ستاد داریم تا بتوانیم این تکنولوژی ها را پیاده سازی کنیم.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود در رابطه با بوپرونورفین نیز اظهار کرد: بوپرنورفین بیش از هرچیزی یک فرهنگ جدید است که برای بحث ترک اعتیاد وارد می گردد و روش جدیدی است که پیاده سازی می گردد و احتیاج به آموزش دارد و این اتفاقاتی است که سردار مومنی دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور باتوجه به تجربه بسیار زیادی که دارند، این را انجام می دهند.

ستاری گفت: در حال حاضر برای فراوری داخل آن هیچ مسئله ای وجود ندارد و اکنون ظرفیت فراوری ظرفیتی است که می توان به راحتی استفاده کرد و در لیست بیمه برد، بدون اینکه دغدغه ای برای بحث فراوری باشد. انشالله بقیه موارد آن هم مانند بحثهای تزریقی به زودی به بازار می آید، اما اکنون برای استفاده از قرص آن هیچگونه محدودیتی وجود ندارد. امید است که این فرهنگ جدیدی که در حوزه ترک اعتیاد توسعه پیدا می نماید و این تکنولوژی های جدیدی که با همکاری در ستاد توسعه علوم شناختی پیاده سازی می گردد، بتواند نقطه عطفی باشد برای اینکه اتفاقات خوبی رخ دهد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 12 تیر 1400 بروزرسانی: 12 تیر 1400 گردآورنده: lison.ir شناسه مطلب: 1656

به "باید روش های بومی خود را برای مقابله با موادمخدر توسعه دهیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باید روش های بومی خود را برای مقابله با موادمخدر توسعه دهیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید