تایلند برای پس دریافت آثار هنری خود از آمریکا کوشش می نماید

به گزارش لیسون، کشور تایلند بازگرداندن آثار هنری متعلق به خود را که در موزه های آمریکا نگهداری می گردد، خواهان شد. این خبر در بخش پس دریافت آثاری هنری تایلند از آمریکا هست.

تایلند برای پس دریافت آثار هنری خود از آمریکا کوشش می نماید

با تور تایلند ارزان به طبیعتی همچون بهشت سفر کنید

به گزارش ایرنا، نهادهای اجرای قانون در آمریکا در زمینه علاقمندی به فرهنگ، شهرت چندانی ندارند. با این وجود، وزارت امنیت داخلی آمریکا و اداره اعمال قوانین گمرک و مهاجرت این کشور سرگرم انجام تحقیقات و بازگرداندن دارایی های فرهنگی، آثار هنری و عتیقه جات مسروقه ای هستند که از کشورهای دیگر به سرقت رفته یا تاراج شده است.

برای نمونه، اداره اعمال قوانین گمرک و مهاجرت آمریکا و پلیس تایلند در سال 2005 اعلام کردند که به فسیل های خمر و تایلندی و نیز عتیقه جاتی دست یافته که به خریداران آمریکایی فروش رفته است.

در سال 2014، وزارت امنیت داخلی آمریکا 554 اثر هنری باستانی را که در موزه ای در کالیفرنیا به نمایش درآمده بود، بازگرداند.

وزارت فرهنگ تایلند از آن پس بر عملیات بازیابی آثار هنری افزوده و به تازگی نیز خواهان بازگرداندن 23 اثر عهد عتیق از موزه های آمریکایی شده اما موزه های آمریکایی تنها اهداف این تمهیدات تایلند نیستند. ویرا روچ پوچ چانارات وزیر فرهنگ تایلند راهنمایی تیمی را برعهده دارد که برای بازگرداندن بیش از 700 اثر هنری نگهداری شده در کلکسیون های خارجی از جمله در انگلیس و استرالیا کوشش می نمایند.

این واقعیت که موزه ها ممکن است آثار هنری را دزدیده باشند، لزوما انعکاسی از اقدام مجرمانه این نهادها نیست. این احتمال وجود دارد که بابت دریافت این آثار مبالغی را نیز پرداخت نموده باشند در حالی که اطلاعی از غیرقانونی بودن این کار نداشته باشند و ممکن است این آثار را از کلکسیونرها هدیه گرفته باشند.

تایلند تنها کشوری نیست که بر بازگرداندن آثار هنری خود اصرار دارد. چندی پیش، آثار هنری اتیوپی که 150 سال پیش به غارت نیروهای انگلیسی درآمد و سپس در موزه ویکتوریا و آلبرت لندن به نمایش گذاشته شد، موضوع مذاکره بین مقام های این موزه و اتیوپی بود.

همچنین موزه بریتانیا در سال 2017 میزبان نشستی با مقامات فرهنگی و مسئولان موزه ها بود تا در خصوص بازگرداندن مجسمه های برنزی که 120 سال پیش از پادشاهی بنین در نیجریه به سرقت رفته بود، مذاکره گردد.

اگرچه بازگرداندن آثار هنری نمی تواند جبرانی بر گذشته استعماری بعضی کشورها باشد، کوشش های مشترک کارشناسان هنری، دولت ها و کلکسیونرها نشانه امیدوار نماینده ای در این زمینه است.

به طوری که سفارت سلطنتی تایلند در واشنگتن در وب سایت خود اطلاع داد، دولت آمریکا حامی تمهیدات تایلند برای بازگرداندن آثار هنری ایست که از این پادشاهی قاچاق یا به طور غیرقانونی خارج شده است.

منبع: همگردی
انتشار: 21 آبان 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: lison.ir شناسه مطلب: 455

به "تایلند برای پس دریافت آثار هنری خود از آمریکا کوشش می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تایلند برای پس دریافت آثار هنری خود از آمریکا کوشش می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید