شرایط اخذ اقامت پس از تحصیل در ترکیه

به گزارش لیسون، همانطور که پیش تر در مقاله راهنمای کامل تحصیل در ترکیه به این موضوع اشاره کردیم دانشجویان ایرانی متقاضی ادامه تحصیل در این کشور از مزایای گوناگونی نظیر هزینه های بسیار مناسب تحصیل و زندگی، اعتبار بالای مدارک دانشگاهی و کالج های ترکیه، نزدیکی جهت به کشور ایران، کار دانشجویی در حین تحصیل و پس از فارغ التحصیلی در ترکیه برخوردار هستند.

شرایط اخذ اقامت پس از تحصیل در ترکیه

بدون شک کسب اطلاعات بیشتر در خصوص سایر جزئیات نظیر انواع اقامت ترکیه، شرایط و قوانین اقامت پس از تحصیل در ترکیه و مواردی از این دست می تواندبیش از پیش پروسه تحصیل، زندگی و اقامت را برای دانشجویان ایرانی متقاضی ادامه تحصیل در این کشور شفاف کند.

ادامه تحصیل در ترکیه

شاید بد نباشد پیش از پرداختن به موضوع اقامت پس از تحصیل در ترکیه، شرح کوتاهی در خصوص مزایای ادامه تحصیل در این کشور رو به رشد و خوش آب و هوا بدهیم.

یکی از موارد مهم و قابل توجه در خصوص ادامه تحصیل در ترکیه اینست که فرد متقاضی همچون تحصیل در کشورهایی نظیر کانادا ملزم به دریافت ویزا نیست. این در حالی است که هزینه های تحصیل در دانشگاه های دولتی و ترکی زبان این کشور تقریبا رایگان بوده و در قیاس با شرایط ادامه تحصیل در سایر کشورهای معتبر نظیر انگلیس، استرالیا و کانادا این موضوع می تواند بسیار به نفع دانشجو تمام شود.

اما در عین حال با تحصیل در ترکیه به دلیل اعتبار بالای مدارک دانشگاهی این کشور هیچگونه احتیاجی به معادل سازی و اعتبار سنجی مدارک در سایر کشورهای جهان وجود نداشته و دانشجویان ممتاز و واجد شرایط می توانند همچون بورسیه تحصیلی کانادا از شرایط ویژه بورس تحصیلی ترکیه در حین تحصیل برخوردار گردند.

این موضوع بر هیچکس پنهان نیست که ادامه تحصیل در کشور همسایه یعنی ترکیه مزایای بسیار زیادی در قیاس با دانشگاه های ایران و حتی کشورهای برتر اروپا و آمریکا دارد. شاید بد نباشد بدانید که با تحصیل در ترکیه خیالتان از قبال نمرات بالا و سخت آیلتس و تافل، شرط سنی و گپ تحصیلی، دوری راستا و مسائل متعدد دیگر راحت خواهد بود.

دپارتمان تخصصی پذیرش تحصیلی گروه شرکت های لیسون (لیسون مهاجر) با سالها تجربه در امر اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی دانشگاه های معتبر جهان، آماده ارائه مشاوره رایگان و پاسخگویی به سوالات شما درباره شرایط تحصیل در ترکیه است.

انواع اقامت در ترکیه

می توان گفت که به طور کلی همچون سایر کشورهای جهان اقامت در کشور ترکیه به دو صورت کوتاه مدت و طولانی مدت است. اقامت کوتاه مدت این کشور عموما یکساله بوده و مناسب افرادی است که به منظور کار، گردش و یا تحصیل در ترکیه به این کشور سفر می کنند.

اما اقامت طولانی مدت کشور ترکیه تنها برای افراد واجد شرایطی است که برای مدت معینی بخاطر کار و یا تحصیل در ترکیه اقامت کوتاه مدت خود را در این کشور حفظ کرده اند. این بدین معنی است که برای اخذ اقامت بلند مدت ترکیه، میبایست 5 سال متوالی از اقامت کوتاه مدت فرد در این کشور گذشته باشد.

البته در حالت عادی شهروندان ایرانی می توانند بدون احتیاج به ویزا برای 3 ماه در کشور ترکیه اقامت داشته باشند اما افرادی که برای ادامه تحصیل در ترکیه پا به این کشور می گذارند میبایست از کارت اقامت یکساله و یا همان مجوز تحصیل و زندگی در ترکیه برخوردار گردند.

قوانین مربوط به اخذ اقامت پس از تحصیل در ترکیه

دانشجویان ایرانی متقاضی ادامه تحصیل در ترکیه معمولا پس از گذراندن دوره تحصیلی 3 یا چهار ساله خود در دانشگاه های ترکیه، به خوبی با آداب و رسوم مردم این کشور آشنا شده و می توانند ارتباط خوبی با مردم برقرار کنند.

عموما دانشجویان ایرانی پس از اتمام تحصیل در ترکیه به دلیل قرارگیری در فضای رو به رشد و بین المللی این کشور، به اقامت طولانی مدت و زندگی و کار در ترکیه علاقه مند می شوند. از سوی دیگر دولت کشور ترکیه نیز با تبدیل شدن این کشور به یکی از برترین مقاصد تحصیلی در جهان، به جهت جذب نیروی کار تحصیل کرده و متخصص بین المللی و اعتلای وضعیت بازار کار خود، شرایطی را برای اقامت پس از تحصیل دانشجویان در کشور ترکیه فراهم کرده است.

بنابر اطلاعات وبسایت Greater Kashmir رئیس جمهوری کشور ترکیه رجب طیب اردوغان به مناسب یازدهمین گردهمایی دانشجویان بین المللی در پایتخت ترکیه اینطور گفته است که تمامی دانشجویان بین المللی از جمله دانشجویان ایرانی در حال تحصیل در ترکیه و فارغ التحصیل این کشور می توانند از اجازه کار در ترکیه برخوردار گردند.

اردوغان هم چنین ادامه داده است: ما تنها درهای کالج ها، دانشگاه ها و موسسات آموزشی خود را به سمت دانشجویان بین المللی باز نکردیم، بلکه درب قلب هایمان نیز به روی این افراد با ارزش و آینده ساز گشوده است. مهم نیست که این دانشجویان از کجای جهان برای ادامه تحصیل پا به این کشور گذاشته اند، ما حتی پس از فارغ التحصیلی نیز خواستار جذب و نگهداری آنها هستیم.

بر همین اساس اکنون دانشجویان ایرانی متقاضی ادامه تحصیل در ترکیه می توانند علاوه بر داشتن امکان کار حین تحصیل در ترکیه، از بیمه خدمات درمانی بدون احتیاج به انتظار سه ماهه و فرصت کسب تجربه در بازار کار این کشور برخوردار گردند.

در عین حال دانشجویان بین المللی این امکان را دارند تا پس از اتمام تحصیل در ترکیه، برای مدت یکسال اقامت خود را برای جستجوی کار مناسب در این کشور تمدید کنند. همچنین گفتنی است که افرادی که قصد اقامت و کار پس از تحصیل در ترکیه را دارند میبایست برای دریافت مجوز کار قانونی از وزارت کار و امور اجتماعی اقدام کرده و در کنار آن از تسلط کامل به زبان ترکی استانبولی اطمینان کسب کنند.

بدیهی است که اقامت پس از تحصیل در این کشور منوط به پیدا کردن کار و توانایی برقراری ارتباط موثر با کارفرما و سایر همکاران در محیط کار است و اولویت استخدام اکثر کارفرمایان ترکی با افرادی است که علاوه بر مدرک تحصیلی معتبر از توانایی تکلم روان و برقراری ارتباط به زبان ترکی برخوردار باشند.

مدارک لازم برای ویزای کار در ترکیه

از آنجایی که متقاضیان اقامت پس از تحصیل در ترکیه احتیاجمند یافتن کار برای امرار معاش و زندگی در این کشور هستند، قصد داریم تا در این بخش به شرح مدارک لازم برای دریافت ویزا و مجوز کار در ترکیه بپردازیم؛ این مدارک شامل موارد زیر می گردند:

  • کارت اقامت و پاسپورت
  • یک قطعه عکس
  • کد ملی مخصوص افراد خارجی که از سوی اداره امنیت ترکیه برای این افراد صادر می شود
  • فرم درخواست الکترونیکی
  • فرم درخواست کار و پیشنهاد کار از کارفرمای ترک
  • تائیدیه مدارک درخواست کار از سمت وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه
  • مدارک تحصیلی
  • آدرس ایمیل و کد رمز دولتی کارفرما

باید این نکته را خاطر نشان کنیم که به خاطر آشنایی کم شهروندان ترکیه با زبان انگلیسی، شانس و فرصت کار به زبان انگلیسی برای متقاضیان اقامت در ترکیه و الخصوص پایتخت این کشور یعنی آنکارا کم بوده و افراد مستلزم داشتن مهارت کامل زبان ترکی هستند.

البته در شهر پر تکاپو و جذاب استانبول بخاطر حضور شرکت های بین المللی متعدد و حجم زیاد گردشگران خارجی در طول سال، احتمال بیشتری برای پیدا کردن کار به زبان انگلیسی وجود دارد. البته این را باید خاطر نشان کنیم که فعالیت در زمینه های شغلی پزشکی، خدمات درمانی و حقوقی برای افراد خارجی و غیر شهروند وجود ندارد و متقاضیان تنها می توانند به وسیله ازدواج با شهروندان ترک، از این محدودیت گذشته و در این حوزه ها مشغول به فعالیت شوند.

همانطور که پیش تر به این موضوع اشاره کردیم برای اقامت پس از تحصیل در ترکیه شما احتیاجمند یافتن کار در بازار کار این کشور و یا سرمایه گذاری هستید که در اکثر موارد ترجیح ایرانیان گزینه اول است.

گفتنی است که مجوز و ویزای کار توسط وزارت کار برای افراد خارجی صادر می شود. در بعضی موارد این امکان وجود دارد که شما درخواست کاری از شرکتی ترکیه ای دریافت کنید ولی واجد شرایط برای دریافت مجوز کار از سوی وزارت کار و امور اجتماعی کشور ترکیه شناخته نشوید.

از این رو این موضوع بسیار مهم است که با توجه رقابت فراوان در بازار کار این کشور، در کنار تحصیلات خود از توانایی ها و قابلیتهای جانبی برای ماندن در کورس رقابت کاری نیروی خارجی ترکیه برخوردار گشت و با بالا بردن مهارت زبان ترکی و سایر زبان های بین المللی نظیر انگلیسی شانس خود را برای اخذ کاری مناسب در ترکیه و اقامت در این کشور افزایش دهید.

شرایط کار حین تحصیل در ترکیه

خوشبختانه امکان کار حین تحصیل در ترکیه برای دانشجویان بین المللی وجود دارد. از این رو متقاضیان ایرانی ادامه تحصیل در ترکیه برای سال اول دارای محدودیت کار در حین تحصیل در ترکیه هستند، اما از سال دوم دانشجویان بین المللی امکان کسب مجوز کار دانشجویی و پاره وقت را تا خاتمه مقطع تحصیلی خود در ترکیه خواهند داشت.

البته باید به این نکته اشاره کنیم که با اتمام تحصیل در ترکیه، اعتبار مجوز اقامت فرد نیز به خاتمه رسیده و فرد می بایست در صورتی که خواستار اقامت و کار در ترکیه باشد، از کشور ترکیه خارج شده و با دریافت ویزای کار این کشور دوباره به ترکیه بازشود.

مجوز کار دانشجویی در ترکیه همانند شرایط کار دانشجویی در کانادا توسط وزارت امور مهاجرت و به صورت آنلاین صادر می شود. بدین ترتیب دانشجویان بین المللی میبایست پس از پر کردن فرم درخواست مجوز کار دانشجویی و ارسال مدارک مورد احتیاج کار دانشجویی حین تحصیل در ترکیه، درخواست خود را در سامانه مورد نظر ثبت کنند.

معمولا پس از گذشت 30 روز کاری مجوز مذکور برای دانشجوی در حال تحصیل در ترکیه صادر می شود که توسط آن فرد می تواند به صورت همزمان به کار و تحصیل در ترکیه بپردازد.

اما باز هم باید خاطر نشان کنیم که دانش و مهارت زبان ترکی استانبولی نقش به سزایی در موفقیت دانشجویان بین المللی و متقاضیان ادامه تحصیل در ترکیه در تمامی زمینه های کاری، تحصیلی و زندگی در ترکیه دارد.

شرایط کار پس از تحصیل در ترکیه

برای کار پس از تحصیل در ترکیه شما ملزم به دریافت ویزای کار از وزارت کار کشور ترکیه هستید. ویزای کار برای نخستین بار با اعتبار یکساله صادر شده و در صورت توانایی فرد برای تمدید ویزا، ویزای کار بعدی وی 3 ساله صادر خواهد شد. مادامی که فرد پس از اتمام تحصیل در ترکیه از مجوز و ویزای کار قانونی در ترکیه برخوردار باشد امکان اقامت و زندگی در این کشور را خواهد داشت.

پس از اتمام ویزای کار سه ساله، فرد می تواند در صورت واجد شرایط بودن ویزای خود را برای مدت شش سال تمدید نماید. بنابر تجربه کارشناسان امور مهاجرت چنانچه فردی برای هشت سال در کشور ترکیه زندگی کرده باشد و برای مدت زمان شش سال به کار قانونی در بازار کار این کشور مشغول باشد، امکان دریافت اخذ مجوز کار دائم در این کشور را خواهد داشت.

اما بد نیست بدانید که اقامت با تابعیت در ترکیه یا همان حقوق شهروندی کمی تفاوت داشته و افراد خارجی مقیم این کشور تا زمانی که حق شهروندی را دریافت نکنند امکان فعالیت در بعضی از پست ها و مشاغل و همچنین حق رای را در کشور ترکیه نخواهند داشت.

بنابر گزارش فدراسیون انجمن های دانشجویان بین المللی (UDEF)، کشور ترکیه در سال 2004 تنها از 10000 دانشجوی خارجی برخوردار بود که این تعداد در سال 2018 به عددی بیش از 100000 دانشجوی بین المللی رسیده است.

می توان برای جمع بندی اینطور قلمداد کرد که با وجود مزایای متعدد تحصیل در ترکیه، این کشور هر ساله در حال جذب دانشجویان بین المللی بیشتری است که برای ادامه تحصیل، کار و زندگی در ترکیه پا به این کشور می گذارند.

شما نیز می توانید همچون بسیاری از افراد در سراسر جهان با ادامه تحصیل در کشور ترکیه و برخورداری از مزایای تحصیل رایگان، دریافت بورسیه تحصیلی، امکان کار دانشجویی، آینده ای فوق العاده را برای خود و خانواده تان متصور شوید.

گروه شرکت های لیسون با برخورداری از کنندگی های کالج ها و دانشگاه های برتر کشور ترکیه آماده ارائه خدمات تخصصی پذیرش و دریافت اقامت تحصیلی کشور ترکیه و مشاوره رایگان تحصیلی به شما عزیزان است.

منبع: نیلگام
انتشار: 18 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: lison.ir شناسه مطلب: 237

به "شرایط اخذ اقامت پس از تحصیل در ترکیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط اخذ اقامت پس از تحصیل در ترکیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید