ترامپ و بحران آفرینی بی سابقه در تاریخ سیاسی آمریکا

به گزارش لیسون، فِرد هایات ستون نویس و تحلیلگر واشنگتن پست، در مقاله ای، به سه سناریو احتمالیِ اقدامات و رفتار های ترامپ پس از شکست در انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا پرداخته است. وی در این رابطه می نویسد:

ترامپ و بحران آفرینی بی سابقه در تاریخ سیاسی آمریکا

دونالد ترامپ در برهه کنونی، بحرانی بی سابقه را در ایالات متحده آمریکا ایجاد نموده است. رویکرد های جنجالی ترامپ پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا، این کشور را با چالشی عمیق رو به رو نموده و عملا آن را در شرایط هشدار قرار داده است. در این راستا، بسیاری از افکار عمومی در آمریکا و دیگر کشور های دنیا از خود می پرسند که اقدامات احتاقتصادی ترامپ در برهه کنونی چه خواهند بود؟ در این راستا، به نظر می رسد که می توان سه سناریو عمده را در این رابطه ارائه کرد.

سناریوی اول: ترامپ سعی می نماید که نتیجه انتخابات 2020 آمریکا را نامشروع جلوه داده و لغو کند

دونالد ترامپ قبل از انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا، بار ها و بار ها گفت که اگر نتیجه انتخابات را ببازد، قطعا این مساله، نتیجه وقوع تقلب بوده است. وی حتی با منصوب کردن فردی در دیوان عالی آمریکا که کاملا به وی وفادار بود، زمینه را برای پیروزی خود در صورت ارجاع مساله انتخابات آمریکا به دیوان عالی این کشور نیز فراهم کرد. وی بلافاصله پس از اینکه تعیین شد بازنده انتخابات است، نقشه خود را (جنجال افکنی) عملی کرد.

ترامپ در ابتدا گفت: جو بایدن نتیجه انتخابات 2020 آمریکا را به سرقت برده است. وی مدعی شد که نتیجه انتخابات بسیار نزدیک بوده و متحدان بایدن، با استفاده از ابزار رسانه، وی را در نهایت پیروز انتخابات نموده اند. در واقع، ترامپ، جو بایدن و متحدانش را به دروغگویی و فریبکاری در فرایند انتخابات ریاست جمهوری 2020 این کشور متهم کرد.

وی (ترامپ) حتی وکلای خود را وادار کرد تا دعاوی مبنی بر وقوع تقلب در انتخابات آمریکا را به محاکم قضایی این کشور ارجاع دهند. آن ها در این اقدام خود، به منطقی بودن ماهیت عملشان هیچ توجهی نداشتند و صرفا به دنبال تنش آفرینی بودند. ویلیام بار دادستان کل آمریکا از سوی ترامپ مامور شده که هرگونه ادعای وقوع تقلب در انتخابات آمریکا را دنبال کند. ترامپ حتی مارک اسپر وزیر دفاع خود را نیز که او را فردی غیرقابل اعتماد برای اهداف و منافعش می دانست، فورا اخراج کرد. امری که نگرانی ها در جامعه آمریکا را به اوج خود رسانده است.

اگر ترامپ بخواهد همچنان در قالب سناریویِ کوشش جهت لغو نتیجه انتخابات آمریکا قدم بردارد، باید از ظرفیت تمامی نهاد ها و دستگاه های قانونی و اجرایی آمریکا، در راستای دستورکار و منافع شخصی خود بهره ببرد که این مساله قطعا هزینه های سنگینی را برای آمریکا به دنبال خواهد داشت و باید انتظار داشت که جامعه آمریکا نیز درگیر آشوب ها و اعتراضات گسترده گردد.

سناریو دوم: ترامپ می داند که در انتخابات شکست خورده و سعی دارد کار را برای بایدن سخت و خود را آماده حضور مجدد در قدرت کند

در چهارچوب این سناریو، دونالد ترامپ با دروغ های خود سعی می نماید تا قریب به 73 میلیون نفری را که به وی رای داده اند، تا جای ممکن بر علیه جو بایدن تحریک کند و به دولت وی، برچسب نامشروع بزند. بدون تردید در قالب این سناریو، ترامپ تا جای ممکن مظلوم نمایی خواهد نمود و سعی می نماید تا یاری های اقتصادی گسترده ای را برای خود جذب کند و با تاکید بر وقوع تقلب گسترده در انتخابات 2020 و پایمال شدن حق و حقوقش، بار دیگر خود را جهت رقابت در انتخابات ریاست جمهوری 2024 آمریکا آماده خواهد نمود. در واقع، در چهارچوب این سناریو، ترامپ سعی می نماید تا جای ممکن بایدن را تضعیف و شانس برگشت خود به قدرت را افزایش دهد.

ترامپ برنامه خاصی ندارد و با عصبانیت و ناباوری، به شکست خود در انتخابات 2020 اعتراف می نماید

در چهارچوب این سناریو، دونالد ترامپ با خشم و عصبانیت، اقدام به انجام تسویه حساب های شخصی در وزارت دفاع آمریکا و همچنین نهاد های اطلاعاتی این کشور خواهد نمود. در واقع، وی سعی می نماید تا آن دسته از مقامات دولت خود را که به نوعی آن ها را در شکستش در انتخابات 2020 آمریکا مقصر می داند، از کار برکنار نموده و از این طریق، از آن ها انتقام بگیرد. بدون تردید در این چهارچوب، نزدیکان ترامپ تمام سعی خود را خواهند کرد تا بتوانند تا جای ممکن، خشونت و پرخاش های سیاسی او را کنترل نمایند. در این چهارچوب، به نظر می رسد که ترامپ همچنان شکایت های حقوقی خود علیه انتخابت 2020 آمریکا در ایالت های مختلف و پیروزی بایدن را حفظ کند و از این طریق، فشار ها بر بایدن و دولت آینده او را حفظ نموده و حتی افزایش دهد.

آنچه انتخابات 2020 آمریکا به وضوح نشان داد این بود که اقدام ترامپ در عدم پذیرش شکست در انتخابات، خسارتی جبران ناپذیر برای دموکراسی آمریکایی است. ترامپ به راستی، اعتماد عموم جامعه آمریکا به نظام انتخاباتی این کشور را زیر سوال برده است و از بین بردن سرمایه اجتماعی در این زمینه، خود خسارتی وحشتناک به ساختار سیاسی آمریکا است. بدون تردید این خسارات، به سرعتِ ناپدید شدنِ ترامپ از عرصه قدرت سیاسی آمریکا، ناپدید نخواهند شد و تاثیرات بلندمدتی را از خود به جا می گذارند.

*فِرد هایات، وی ستون نویس واشنگتن پست است.

منبع: فرارو
انتشار: 27 آذر 1399 بروزرسانی: 27 آذر 1399 گردآورنده: lison.ir شناسه مطلب: 1296

به "ترامپ و بحران آفرینی بی سابقه در تاریخ سیاسی آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترامپ و بحران آفرینی بی سابقه در تاریخ سیاسی آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید