خودروهای میلیاردی باید مالیات مربوط به نوع خودروی خود را پرداخت کنند

به گزارش لیسون، تهران (پانا) - ظرف سال های اخیر مالیات بر خودروهای لوکس و میلیاردی همیشه مطرح شده است. البته بسیاری از افراد تمایلی به پرداخت مالیات ندارند، اما به دلیل تحریم ها و کاهش فشار بر اقشار کم درآمد، باید این اتفاق رخ دهد.

خودروهای میلیاردی باید مالیات مربوط به نوع خودروی خود را پرداخت کنند

به گزارش خبرآنلاین، دلایل زیادی در خصوص تصویب مالیات خودروهای میلیاردی بیان شده است. در چند سال گذشته صحبت های زیادی در این خصوص در شورای نگهبان و مجلس هم مطرح شده بود. در حقیقت کاهش شکاف طبقاتی، افزایش سهم درآمد دولت و کاهش فشار بر اقشار کم درآمد در روزهای تحریم از مهم ترین عوامل دریافت مالیات از صاحبان خودروهای یک میلیاردی است. مسئله ای که تصمیم آن در شورای نگهبان گرفته و بعد در صحن علنی مجلس تصویب شد. بر اساس این قانون مالکان تمامی خودروهای بیش از یک میلیاردی باید بر اساس نوع و مدل خودروی خود مالیات پرداخت کنند.

البته با توجه به اینکه بحث افزایش دریافت مالیات از افراد با درآمد بالا همیشه مطرح بوده است، یکی از این موارد دریافت مالیات خودروهای لوکس و یک میلیاردی بوده است.

در خصوص تعداد خودروهای لوکس در کشور، اطلاعات دقیقی در دسترس نیست؛ اما می توان گفت از سال 90 تا 97 حدود 450 هزار خودروی خارجی وارد کشور شده است. از سال 97 به بعد ورود خودروهای خارجی به کشور ممنوع شد. با توجه به تعداد این خودروها باید گفت که مقدار مالیات خودروهای میلیاردی به صورت سالانه حدود 5 هزار و 400 میلیارد تومان خواهد بود. البته باید گفت که این حداقل ترین مقدار چنین خودروهایی است.

سؤال اصلی اینجاست که آیا باید مالیات خودروهای لوکس پرداخت شود؟ جواب بله است. تمامی افراد، اعم از حقیقی و حقوقی، که دارای خودروهای بیش از یک میلیاردی هستند، باید مالیات بدهند. خودروهایی که ارزش بالای یک میلیارد دارند، مشمول قانون مالیات خودروهای لوکس خواهند شد و باید مالیات پرداخت کنند. این قانون در جریان جلسه علنی مجلس و بررسی های لازم برای درآمد لایحه بودجه سال 1400 تصویب شده است.

با توجه به توضیحات، صاحب های تمام خودروهای خارجی، باید مالیات پرداخت کنند؛ زیرا قیمت خودروهای خارجی بالای یک میلیارد است. دقت کنید که مقدار مالیات خودروی میلیاردی و لوکس با توجه به نوع خودرو و مدل آن ها فرق دارد و این موارد جزو عوامل مهم، برای مالیات خودروهای بالای یک میلیاردی است.

سؤال دیگر اینکه اگر مالیات خودروهای لوکس پرداخت نشود، چه اتفاقی رخ خواهد داد؟ باید گفت که امکان نقل وانتقال و اجاره آن خودروها وجود ندارد.

مسئله اصلی از آنجا که این قانون در سال 1400 تصویب شده، از همین امسال هم اجرا خواهد شد. به شما پیشنهاد می کنیم که راهنمای مالیات خودروی میلیاردی را مطالعه کنید تا با همه مدارک و شرایط این قانون نو آشنا شوید و درباره برنامه ریزی مالی پرداخت این مالیات ماشین تصمیم گیری بهتری داشته باشید:

https://bimeh.com/mag/luxury-cars-tax/

مالیات خودروهای لوکس به صورت سالیانه تعیین می شود. همچنین اینکه این مبلغ فقط برای خودروهای بیشتر از یک میلیارد تومان است. پس مالکان خودروهای یک میلیارد لازم نیست که نگران مالیات باشند. در حال حاضر فرمولی که برای خودروهای لوکس تعیین شده، به صورت زیر است:

خودروهایی با ارزش یک میلیارد: معاف از مالیات هستند.

ارزش خودرو تا 1.5 میلیارد تومان نسبت به مازاد یک میلیارد تومان به مقدار یک درصد، مالیات دارد.

تا مبلغ 3 میلیارد تومان نسبت به مازاد 1.5 میلیارد تومان به مقدار 2 درصد، مالیات دارد.

تا مبلغ 4.5 میلیارد تومان نسبت به مازاد 3 میلیارد تومان به مقدار 3 درصد، مالیات دارد.

و بیش از 4.5 میلیارد تومان، نسبت به مازاد 4.5 میلیارد تومان نیز به مقدار 4 درصد، مالیات دارد.

خودروهای بنز هم به دلیل داشتن قیمت خیلی بیشتر از یک میلیارد تومان، مشمول این قانون می شوند. حدود 0.03 خودروهای کشور را مدل بنز تشکیل می دهد. اگر بخواهیم بر اساس آمارها حساب سرانگشتی کنیم، باید گفت که حدود 6 هزار خودروی بنز در کشور وجود دارند که مالیات خودروهای لوکس بر آنها اجرا می شود. با توجه به فرمول بالا و قیمت میانه خودروهای بنز موجود در کشور، مالک چنین اتومبیلی میانه باید سالانه 280 میلیون تومان مالیات بپردازد.

مالیات را نباید با مسئله بیمه یکسان در نظر گرفت. یعنی اینکه اگر مالک خودروی لوکسی مالیات پرداخت می کند، به معنای داشتن بیمه نیست. خودروهای لوکس جزو خودروهای نامتعارف به حساب می آیند . خودرویی است که ارزش و قیمت آن بیش از 50 درصد تعهدات بیمه در قبال خسارات جانی است. برحسب این تعریف، در سال 1400، اگر ارزش خودرویی بیش از 320 میلیون تومان باشد، خودروی نامتعارف یا خودروی گران قیمت محسوب خواهد شد.

به بیان ساده تر، سقف خسارتی که دارنده خودروی نامتعارف می تواند از طرف مقصر حادثه بابت خسارت خودروی خود در سال 1400 درخواست کند، 320 میلیون تومان است. اگر خسارت خودروی گران قیمت او حتی اگر بیشتر از این مقدار باشد، بیمه شخص ثالث طرف مقصر حادثه بیش از مبلغ 320 میلیون تومان را در سال 1400 پرداخت نخواهد کرد. بقیه مبلغ خسارت از حساب بیمه بدنه خودروی لوکس پرداخته خواهد شد. مسلماً مالک خودروی معمولی توان پرداخت خسارت وارد شده به خودروی لوکس ندارد. پس در اینجا مالک اتومبیل میلیاردی می تواند با خرید بیمه بدنه خود خسارت جبران کند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 8 اسفند 1400 بروزرسانی: 8 اسفند 1400 گردآورنده: lison.ir شناسه مطلب: 1947

به "خودروهای میلیاردی باید مالیات مربوط به نوع خودروی خود را پرداخت کنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خودروهای میلیاردی باید مالیات مربوط به نوع خودروی خود را پرداخت کنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید