روز جهانی زن؛ ضرورت مبارزه با تبعیض مالی علیه زنان

به گزارش لیسون، تارنمای فرانس 24 روز دوشنبه به مناسبت روز جهانی زن نوشت: مقاومت بعضی مردان و مخالفت آنها با استقلال اقتصادی زنان، گونه ای بدرفتاری خانگی به شمار می رود که اغلب نادیده گرفته می گردد.

روز جهانی زن؛ ضرورت مبارزه با تبعیض مالی علیه زنان

از این تارنمای خبری فرانسوی؛ همزمان با هشدار سازمان های غیردولتی مدافع حقوق بانوان فرانسه در باره پدیده ای که به عنوان گونه ای از خشونت اقتصادی توصیف می گردد، بعضی از نمایندگان و قانون گذاران فرانسه قصد دارند چنین رفتار را به گونه ای بزه کیفری تبدیل نمایند.

بر اساس آنالیز سازمان مردم نهاد شبکه حقوق زنان فرانسوی همبستگی زنان، 23 درصد زنان قربانی خشونت خانگی، گفته اند که همسرانشان از جنبه اقتصادی با آنان بدرفتاری می نمایند که در گستره ای از نظارت بر هزینه و مخارج تا جلوگیری از کار کردن آنها و حتی به زور دریافت دستمزدهایشان، قرار می گیرد.

کمیته حقوق بانوان مجلس ملی فرانسه اکنون میخواهد با تصویب قوانینی چنین رفتارهای خشن اقتصادی را در این کشور به بزه کیفری تبدیل کند.

به گفته فرانسوا بری سخنگوی شبکه همبستگی بانوان؛ تا به امروز 6 گونه خشونت خانگی علیه زنان فرانسه شناسایی شده است: گفتاری، روانی، جسمانی، جنسی، اقتصادی و اداری. خشونت اقتصادی گستره ای از رفتارها برای تسلط بر خودمختاری و استقلال اقتصادی زنان مانند دریافت دستمزد یا دارایی های زنان با زور، نظارت و اعمال نفوذ بر چگونگی هزینه کرد پولشان یا حتی بازداشتن آنان از داشتن شغل و کارکردن، دربرمی گیرد.

او اضافه نمود: بنابراین معمولا خشونت اقتصادی درون خانواده صورت می گیرد، اما شاید پس از جدایی نیز ادامه یابد، مانند به جریان انداختن شکایت های حقوقی مکرر علیه زنانی که منابع اقتصادی اندک دارند. من باید تاکید کنم که در باره اختلافات معمولی و عادی اقتصادی و زوج ها سخن نمی ویم، بلکه در باره آنچه که در واقع، گونه بسیار جدی از بدرفتاری خانوادگی است.

به گفته بری؛ حتی در خود فرانسه نیز آمار زیادی در این باره در دست نیست، اما گروه های حقوق زنان دریافته اند که این پدیده بارها اتفاق افتاده است. بر اساس آنالیز سال 2019 سازمان همبستگی زنان در باره حدود 13 هزار پرونده خشونت خانگی، از هر پنج زن بیش از یک تن، چنین بدرفتاری اقتصادی را شرح داده و تشریح نموده است.

خبرگزاری د. پ. آ آلمان نیز در این باره نوشت: زنان آلمانی دیرزمانی است که کمتر از مردان درآمد کسب می نمایند و اکنون که بیماری همه گیر اقتصادهای عظیم از جمله آلمان را زمین گیر نموده، عواقب آن در بازار کار به طور نابرابری گریبانگیر زنان شده است. به طور متوسط زنان در آلمان هنوز به میزان قابل توجهی کمتر از مردان درآمد دارند. بر این اساس در حالی که متوسط حقوق ناخالص زنان برای کار تمام وقت 3117 یورو در ماه است، این میزان برای مردان 3560 یورو است.

آژانس اشتغال فدرال (BA) آلمان در گزارشی که به مناسبت روز دنیای زن و به درخواست حزب چپ ها برای ارائه در نشست مجلس منتشر نموده با اعلام این آمار اضافه نمود: سهم مردان از کاهش دستمزدها 15.5 درصد و سهم زنان 25.8 درصد شده است. از سوی دیگر با همه گیری کرونا که به دنبال آن موجی از بیکاری رخ داد، نرخ بیکاری در زنان بیش از مردان است. از فوریه 2020 (بهمن 98) تا ژانویه 2021 (اسفند 99) بیکاری در بین زنان 5.7 درصد و بین مردان 1.8 درصد افزایش یافته است.

ماریا نوئِل بائِزا مدیر منطقه ای نهاد زنان سازمان ملل متحد در آمریکای لاتین و کارائیب نیز با تاکید بر پیامدهای بیشمار ویروس کرونا بر جامعه زنان این منطقه گفت، در سال 2020 حدود 118 میلیون زن در این منطقه در شرایط فقر قرار گرفته و با کاهش بی سابقه میزان اشتغال و افزایش خشونت روبرو شده اند.

از شروع شیوع ویروس کرونا در آمریکای لاتین و کارائیب در سال 2020 تا کنون، حدود 118 میلیون زن در این منطقه در شرایط فقر قرار گرفته و با کاهش بی سابقه میزان اشتغال و افزایش خشونت جنسیتی روبرو شده اند. همچنین بحران بهداشتی کشورهای آمریکای لاتین را با بیشترین میزان نابرابری تحت تاثیر قرار داده است.

طبق گزارش کمیسیون اقتصادی سازمان ملل در آمریکای لاتین و کارائیب، فراوری ناخالص داخلی کشورهای منطقه در سال 2020، کاهش 7.7 درصدی را تجربه کرد. همچنین نرخ بیکاری در مقایسه با 2.6 در سال 2019 به 10.7 درصد در سال 2020 رسید.

در حوزه کسب وکارهای خانگی نیز 70 درصد زنان منطقه، تحت تدابیر قرنطینه با کاهش درآمد یا از دست رفتن کلی شغل روبرو شده اند. بین 10.5 تا 14.3 درصد زنان در آمریکای لاتین در مشاغل خانگی فعالیت دارند.

همچنین از آنجا که آمریکای لاتین شاهد طولانی ترین دوره تعطیلی مدارس و مراکز آموزشی در دنیا بوده است، زنان این منطقه بیشترین کار در منزل همچون مراقبت از بچه ها را به عهده گرفته اند. اما به گفته این مقام سازمان ملل، این امر شرایط جدیدی نیست زیرا زنان در کشورهای آمریکای لاتین، پیش از دوران همه گیری نیز سه برابر بیشتر از مردان در این بخش اشتغال داشتند.

منبع: ایرنا

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 18 فروردین 1400 بروزرسانی: 18 فروردین 1400 گردآورنده: lison.ir شناسه مطلب: 1513

به "روز جهانی زن؛ ضرورت مبارزه با تبعیض مالی علیه زنان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روز جهانی زن؛ ضرورت مبارزه با تبعیض مالی علیه زنان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید