سفر خلیلزاد به کابل و ادامه رایزنی برای دولت مشارکتی در افغانستان

به گزارش لیسون، منابع خبری اعلام کردند که نماینده ویژه آمریکا برای رایزنی با مقامات افغان درباره ایجاد دولت مشارکتی با طالبان وارد کابل شده است.

سفر خلیلزاد به کابل و ادامه رایزنی برای دولت مشارکتی در افغانستان

به گزارش دفتر منطقه ای خبرنگاران، زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان در آستانه نشست استانبول برای دیدار با مقامات افغانستان درباره طرح ایجاد دولت مشارکتی با گروه طالبان به کابل آمده است.

پیش از این نیز اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان گفته بود که خلیلزاد قرار است این هفته به کابل بیاید تا پیرامون صلح رایزنی های منظمی صورت گیرد.

رئیس جمهور افغانستان همچنین در مراسمی در ارگ ریاست جمهوری این کشور، طرح سه قسمتی خود را برای صلح تشریح کرد که در آن بر ضرورت انتقال قدرت از طریق انتخابات تاکید کرد.

نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان نیمه اسفندماه سال گذشته در سفر به کابل و دوحه طرح ایجاد حکومت مشارکتی یا انتقالی را بیان کرد. محمد نعیم سخنگوی دفتر سیاسی طالبان نیز به تلویزیون آریانا گفته بود که طرح حکومت مشارکتی صلح توسط خلیلزاد به طالبان نیز ارائه شده است.

درز طرح عبدالله برای حکومت مشارکتی به رسانه ها در افغانستان + متن کامل

کارشناسان بر این باورند که طرح صلح اشرف غنی در تقابل با طرح آمریکا برای ایجاد دولت انتقالی و تلاشی برای به بن بست کشاندن نشست استانبول است که زمینه باقی ماندن او در قدرت را فراهم می کند.

گفتنی است که روز گذشته (20 فروردین) شورای عالی مصالحه افغانستان بررسی طرح های صلح را جمع بندی کرد و منابع می گویند احتمالاً امروز پیش نویس طرح تجمیع شده نهایی می شود.

براساس گزارش ها در این طرح نظام پسا صلح، دوره انتقالی دولت، جایگزین و ساختار دوره انتقالی و سایر مسائل برای رسیدن به صلح در افغانستان مدنظر گرفته شده است.

شورای عالی مصالحه افغانستان نیز در بیانیه ای تاکید کرد که در این طرح به صورت کلی بر اصل نظام جمهوری اسلامی، حقوق اساسی و بنیادی شهروندان، حقوق بشر، انتخابات براساس اصل یک فرد یک رأی، مشارکت عادلانه و معنادار همه در نظام، پایان دایمی جنگ و خشونت در کشور و ضمانت های قوی منطقه ای و بین المللی برای تطبیق موافقتنامه صلح در صورت توافق تأکید شده است.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 8 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 8 اردیبهشت 1400 گردآورنده: lison.ir شناسه مطلب: 1552

به "سفر خلیلزاد به کابل و ادامه رایزنی برای دولت مشارکتی در افغانستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر خلیلزاد به کابل و ادامه رایزنی برای دولت مشارکتی در افغانستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید