میراث بسیار سنگین ترامپیست؛آمریکا به کدام رئیس جمهور احتیاج دارد؟

به گزارش لیسون، جو بایدن پس از طی کردن ماراتن بسیار سخت و نفس گیر انتخابات ریاست جمهوری می گوید پیروز شده است آیا پیروزی او برای آمریکا مفید خواهد بود؟

میراث بسیار سنگین ترامپیست؛آمریکا به کدام رئیس جمهور احتیاج دارد؟

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، جو بایدن میخواهد امشب یا فردا رسما پیروزی خود را در انتخابات 2020 اعلام کند. او وعده های بسیاری برای از بین بردن ترامپیسم داده است. از بازگشت به معاهدات بین المللی تا شرایط مهاجرت در آمریکا. ناظران او را یک سیاستمدار کارکشته در مقابل یک رئیس جمهور تاجر مسلک می خوانند.

با نزدیک شدن بایدن به پیروزی نهایی، نگاهی به رسانه های خبری دنیا داشته ایم که در ادامه نظرات آنها را می خوانیم:

وب سایت فرانسوی اسلیت در تحلیلی نوشت:رئیس جمهور امریکا فقط در یک دوره، اقدامات قابل توجه، اظهارات جنجالی، اقدامات پوپولیستی،نقض توافق نامه ها را افزایش داد.ریاست جمهوری ترامپ با افراط، اطلاعات غلط ، نظریه های توطئه ، خشونت کلامی و نمادین پر شد.

از سال 2016 ، ما در دوران ترامپ شاهد دغدغه مضاعف وی درباره اسلافش بودیم. نخستین دغدغه اش از بین بردن میراث سیاسی اوباما یا بازگشت از اقدامات و قوانین مهم وی بوده است.

هدف ترامپ متمایز ساختن خود از روسای جمهور سابق جمهوریخواه بود.او قصد داشت خود را فردی منحصر به فرد و فردی با تدبیر که قادربه نجات آمریکا نشان دهد و ادعا می کرد تنها رئیس جمهوری به جز شاید آبراهام لن است که بیشترین کوشش را برای سیاه پوستان نموده است .

در سیاست خارجی ،قطع ازتباط با چارچوب های سنتی همکاری های بین المللی ، راهبرد ارعاب ، تهدید و سازش ناپذیری و شیفتگی ترامپ به دیکتاتورها، به انزوای نسبی امریکا در صحنه بین المللی منجر شد.

اگرچه سیاست تجاری تهاجمی در برابر چین تا حدودی نوعی انسجام را نشان می دهد، اما اعتماد متقابل با متحدان سنتی آمریکا ، اروپا و کانادا تضعیف شده و تصمیمات دیپلماتیک واشنگتن در خاورمیانه تنش ها را کاهش نداده است.

خروج از یونسکو ، سازمان دنیای بهداشت ، توافقنامه پاریس و توافق هسته ای ایران به طور قابل توجهی چند جانبه گرایی را که برای مدیریت بحران های عظیم دنیا لازم است، تضعیف نموده و قدرت نرم بین المللی پکن در خصوص محیط زیست ، آموزش و بهداشت را تقویت نموده است.

در امریکا رئیس جمهور شبح فردی یک تنه در برابر همه را نشان می دهد که همواره قادر است از سخت ترین شرایط با روحیه پرخاشگری خارج گردد. اگر وی در سیاست های خود شکست بخورد ، جزئی گرایی قضات ، بی میلی نمایندگان مجلس دمکرات و جمهوری خواه یا ایدئولوژی مدافعان نزاکت سیاسی را متهم می نماید.

استفاده از اخبار جعلی همچنین به ترامپ امکان می دهد تا تعبیری کاملاً شخصی ، ذهنی و اغلب ساختگی از واقعیت را توجیه کند.

اکثریت آمریکایی ها از جمله جمهوری خواستار مدیریت ترامپ در همه گیری را فاجعه بار می دانند. تا آخر ترامپ گستردگی و جدی بودن کووید-19 را کم اهمیت جلوه داد، همانگونه که در خصوص سیاست های زیست محیطی ، سخنان علمی را نادیده می گیرد.

ترامپ به اختلافات در جامعه آمریکا دامن زده ، اختلافات اجتماعی ، مالی ، جنسیتی و نژادی را عمیق تر کرد و دمکرات ها ، معترضان ضد نژادپرستی ، فعالان آب و هوا و فمینیست ها را مسئول این شرایط می داند.

ازممنوعیت ورود مسلمانان تا جدایی بچه ها از والدین مهاجر در مرز مکزیک ، از حمایت کاملاً پنهان از رجحان طلبان خشن سفیدپوست تا استفاده ابزاری از مرگ جورج فلوید برای پیشبرد یک برنامه تفرقه افکنانه،میراث بسیار سنگین ترامپیستی است. با ترامپ ، دمکراسی به زانو درآمد.

بایدن و نه ترامپ، رئیس جمهوری است که آمریکا در حال حاضر احتیاج دارد

الجزیره نیز نوشت: سوسیالیست، نژادپرست، فاسد، بی کفایت لقب هایی است که ترامپ در چند ماه گذشته علیه بایدن استفاده نموده است،ولی نظرسنجی ها همچنان رجحان قابل توجه بایدن را نشان می دهند و امروز پیروزی او را.

حملات ترامپ علیه بایدن برای جلب رای، به چند علت بی نتیجه بوده که از آن جمله ناتوانی دولت در برخورد با کرونا و نگاه مثبت بیشتر مردم امریکا به بایدن است.

ترامپ با وجودی که خود را سوداگر نشان داده ، نتواسته است ائتلافاتی را ایجاد کند و توافق های دولت پیشین آمریکا را نقض نموده است. او همچنین تهدید نموده است که اگر بایدن پیروز گردد ، دیوان عالی از اساس تغییر خواهد نمود و شهرها به آتش کشیده خواهند شد.

بایدن برخلاف ترامپ و به علت رعایت شیوه نامه های بهداشتی در مراسم و سفرهای تبلیغاتی چندانی شرکت نداشته و مردم را به حفظ فاصله های اجتماعی توصیه نموده است.بعضی می گویند یکی از بهترین روش ها برای معین رفتار رئیس جمهور آینده مشاهده چگونگی مدیریت رقابت های انتخاباتی آنهاست .

اگرچه بایدن سیاستمداری دارای تجربه 50 ساله است ولی درخلال زمان نشان داده است چگونه با درد و رنج و فقدان از جمله از دست دادن همسر و دو فرزندش کنار آمده و تحمل پیشه نموده است . او در شرایطی که هزاران نفر از مردم در سوگ عزیزان خود هستند، نشان داده که از احساس همدلی برخوردار است.

نظرات بسیاری در خصوص چگونگی دولت بایدن مطرح شده که بعضی دولت او را دارای یک رشته پیشنهادات سیاسی مترقی درمورد آب و هوا،زیرساخت های مورداحتیاج و نظام درمانی معیوب کشور توصیف نموده اند و دیگران او را یک میانه رو دانستهاند .

فارغ از نتیجه انتخابات، نظر مشترک رای دهندگان امریکایی ناخرسندی از اظهارات تفرقه افکنانه ترامپ در چهارسال گذشته است که کشور را به سوی آشوب سوق داده است .

امریکا به رئیس جمهوری احتیاج دارد که به حل مسائل یاری کند نه در آنها سهیم باشد. این بایدن و نه ترامپ است که دارای سابقه فردی و نگاه مناسب مورد احتیاج شرایط کنونی است .

23/ 310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 20 آذر 1399 بروزرسانی: 20 آذر 1399 گردآورنده: lison.ir شناسه مطلب: 1282

به "میراث بسیار سنگین ترامپیست؛آمریکا به کدام رئیس جمهور احتیاج دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میراث بسیار سنگین ترامپیست؛آمریکا به کدام رئیس جمهور احتیاج دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید