پشت پرده آمار واقعی بیماران اومیکرون، هنوز به قله اومیکرون نرسیده ایم

به گزارش لیسون، به گزارش خبرنگاران، آیا آمارهایی که از ابتلا به اومیکرون منتشر می شود واقعی است؟ بازگشت به مرگ های سه رقمی نزدیک است؟

پشت پرده آمار واقعی بیماران اومیکرون، هنوز به قله اومیکرون نرسیده ایم

مهر نوشت: تا دو هفته قبل، نقشه کرونایی کشور فقط لکه های زرد رنگ داشت و کم کم داشتیم به آبی شدن شرایط کرونایی عادت می کردیم که به یکباره همه چیز با آمدن اومیکرون به هم ریخت و حالا، رنگ قرمز دوباره وارد نقشه شده است. درست مثل پیک پنجم که شرایط سخت و دشواری بود. آمار روزانه به بالای 50 هزار نفر رسید و مرگ ها نیز 3 رقمی شد. در نهایت، با تلاش کادر بهداشت و درمان و البته همراهی مردم، از پیک پنجم عبور کردیم. اما، این بار شرایط فرق کرده است.

آن طور که عنوان می شود و البته در روزهای اخیر دیده ایم، اومیکرون خیلی خطرناک تر از دلتا است. بر خلاف آنچه که گفته می شود در حد یک سرماخوردگی ساده است، اما به نظر می رسد با سویه خطرناکی روبرو هستیم. زیرا، هر چه آمار ابتلاء بیشتر شود، بر تعداد بیماران بستری و در ادامه، به موارد فوتی اضافه کرده خواهد شد.

پشت پرده آمار واقعی بیماران

آمارهای روزانه وزارت بهداشت، فقط یک پنجم موارد واقعی مبتلایان است. یعنی اینکه اگر روز گذشته 35 هزار بیمار نو شناسایی شده است، باید عدد واقعی را حدود 180 هزار نفر تلقی کرد. زیرا، ابراهیم قادری رئیس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، معتقد است؛ آنهایی که گزارش داده نمی شود در عمل مواردی است که تشخیص داده نشده اند و تعداد آنها نیز کم نیست و شاید بیش از 5 برابر تعدادی باشد که در حال حاضر تشخیص داده می شود.

آمار مبتلایان به اومیکرون رو به افزایش است و در مرحله اپیدمی تصاعدی قرار گرفته ایم و اکنون در یک پنجم ابتدایی این مرحله هستیم

وی گفت: آمار مبتلایان به اومیکرون رو به افزایش است و در مرحله اپیدمی تصاعدی قرار گرفته ایم و اکنون در یک پنجم ابتدایی این مرحله هستیم؛ یعنی تعداد بیماران در چند هفته آینده به تدریج افزایش خواهد یافت. آمار موجود دقیق و بر اساس تعداد تست هایی است که انجام می شود؛ یعنی افرادی که آزمایش کرونا نمی دهند یا اینکه به پزشک مراجعه نمی کنند در این آمار قرار ندارند و این آمار مربوط به افرادی است که تست کرونا داده اند.

قادری افزود: تعداد بیماران واقعی اومیکرون بسیار بیشتر از آن چیزی است که در حال حاضر تشخیص داده می شود؛ کسی که با علائم مراجعه می کند و از طرف پزشک مجاب به انجام آزمایش می شود، از این تعدادی که مبتلا به کووید 19 هستند بر اساس دستورالعمل بر اساس مشخصات خاص تست اومیکرون گرفته می شود.

وی ادامه داد: تعداد افرادی که برای تست اومیکرون انتخاب می کنیم، بر اساس یک سری شاخص است. به طور حتم تعداد بیماران خیلی بیشتر از این است، از این هفته، چون اومیکرون سویه غالب در کشور است، هر کسی که تست معمولی کووید 19 بدهد و مثبت شود احتمال اینکه مبتلا به اومیکرون باشد، بسیار زیاد است.

سه هفته سخت را پیش رو داریم

کمال حیدری معاون بهداشت وزارت بهداشت، با عنوان این مطلب که 2 تا 3 هفته سخت را پیش رو داریم، گفت: حالت جهشی مبتلایان در حال رخ دادن است و اومیکرون ابتلای بیشتری نسبت به دلتا دارد.

وی یادآور شد: باید برنامه ریزی کنیم که سرعت انتقال را کاهش دهیم. یکی از راهبردهای ما این است که افراد مبتلا در منزل درمان اولیه را مانند سرماخوردگی انجام دهند. تلاش کنیم از منزل بیرون نیاییم و رفت و آمد سرعت انتشار را افزایش می دهد. اومیکرون علائم خود را زودتر نشان می دهد و در 5 روز نخست بیماری خود را نشان می دهد.

اعمال محدودیت ها برای 2 هفته

حمیدرضا جماعتی دبیر کمیته علمی کشوری کووید 19، با عنوان این مطلب که درمان اومیکرون تفاوت چندانی با دلتا ندارد، گفت: اومیکرون سرایت پذیری بیشتری دارد و بر خلاف دلتا، سیستم تنفسی فوقانی را بیشتر درگیر می کند.

توصیه و مصوبه مورد اجماع اعضای کمیته علمی کرونا این است که محدودیت های اجتماعی تا دو هفته در سراسر کشور اجرا شود

وی یادآور شد: با توجه به شیوع گسترده اومیکرون که باعث تبدیل رنگ تعدادی از شهرهای کشور به قرمز و نارنجی شده، توصیه و مصوبه مورد اجماع اعضای کمیته علمی کرونا این است که محدودیت های اجتماعی تا دو هفته در سراسر کشور اجرا شود که این محدودیت ها می تواند در مجامعی مانند مدارس، دانشگاه ها، کنسرت ها، مجموعه های ورزشی و…، که تعداد زیادی افراد در آن حضور دارند، اجرایی شود و پس از آن دوباره بر اساس شرایط کشور، تصمیم گیری می شود.

جماعتی خاطرنشان کرد: برای پیشگیری از ابتلاء به اومیکرون، توصیه ما این است که همه افرادی که از منزل خارج می شوند، حتماً از ماسک استفاده کنند و ماسک به طور درست و کامل دهان و بینی را بپوشاند. توصیه می شود که تمامی مجامع و محل هایی که افراد زیادی رفت و آمد دارند، استفاده از ماسک باید الزامی باشد، چراکه استفاده از ماسک در کاهش سرایت زایی بیماری، تأثیر بسیار زیادی دارد.

بچه ها بیشتر درگیر می شوند

ناصر کلانتری متخصص بچه ها، گفت: شاید شدت علائم اومیکرون کمتر باشد اما کشندگی و عارضه اومیکرون بالا است و شیوع این بیماری نیز بسیار بیشتر است که این گستردگی می تواند آمار مرگ و میر را افزایش دهد.

وی افزود: بخش های پی آی سی یوی ما پر از بچه ها مبتلا به اومیکرون است.

شاید شدت علائم اومیکرون کمتر باشد اما کشندگی و عارضه اومیکرون بالا است

استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: مردم در کوچه و بازار شاید ماسک بزنند که آن هم استاندارد نیست و مدت ها از مصرف آن گذشته است. در دورهمی ها هم که رعایت ها انجام نمی شود و اغلب در خانه تهویه ای وجود ندارد و در دو ماه اخیر بیشترین میزان ابتلاء در دورهمی های خانوادگی بوده است. توصیه می کنم این را رعایت کنند و منزل یکدیگر نفرایند و در نهایت با ماسک به مهمانی های خود بفرایند و پنجره ای را باز بگذارند.

کلانتری اظهار کرد: اومیکرون و سرماخوردگی شبیه هم هستند با آبریزش شروع می شوند و بچه مبتلا به اومیکرون معمولاً کسالت بیشتری دارد و اشتهایش کم می شود و البته این صد درصد نیست. بدن درد در اومیکرون برای کودک بیشتر است و والدین باید به این مورد دقت کنند.

این متخصص بچه ها افزود: در کووید 19 گاه علائم گوارشی بین بچه ها رخ می دهد اما در سرماخوردگی اینگونه نیست. در هر دو حالت بهتر است هر علائمی دیدیم فکر کنیم اومیکرون است و تا دو هفته قرنطینه کنیم.

هنوز به قله اومیکرون نرسیده ایم

مسعود یونسیان استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران، ضمن هشدار نسبت به فرایند افزایشی ابتلاء به کرونا در کشور و شدت گرفتن آن در چند روز اخیر، اظهار کرد: در شاخه بالا فراینده پیک اومیکرون قرار داریم و بروز مجدد مرگ های بالای 100 بیمار در روز دور از انتظار نیست.

وی با مقایسه میزان بستری و فوتی ها در دو سویه دلتا و امیکرون، افزود: در پیک ششم، میزان فوتی ها حدود 4 برابر بیشتر از سویه های قبلی است.

یونسیان با انتقاد از فرایند پوشش واکسیناسیون در کشور، گفت: میزان واکسیناسیون در کشور نسبت مناسبی نیست و مرگ های ناشی از اومیکرون هنوز شروع نشده و به قله این بیماری نرسیده ایم.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران، با اعلام اینکه در حال حاضر روزانه 25 درصد افزایش موارد ابتلاء داریم، افزود: در حالت تصاعدی و به فاصله 3 تا 4 روز، موارد ابتلاء 2 برابر می شود. به طوری که آمار 28 هزار مبتلا، در 4 روز آینده به 56 هزار مبتلا و هفته آینده به بالای 100 هزار نفر خواهد رسید.

رکورد شکنی بستری در هفته دوم پیک ششم

بر اساس اعلام اپلیکیشن ماسک، در دومین هفته از پیک ششم کرونا، آمار بستری نو به 18435 نفر رسید. هفته قبل آمار بستری نو 11246 مورد بود. بدین ترتیب آمار بستری نو این هفته نسبت به هفته قبل با رشد 7189 پله ای، 64 درصد افزایش یافته است. عدد 7189 شتاب هفته دوم پیک ششم است.

شتاب 7189 پله ای در هفته دوم پیک ششم، از ابتدای سال 1399 بی سابقه است. به طوری که در پیک دوم، 1760 پله افزایش؛ پیک سوم، 2063 پله افزایش؛ پیک چهارم، 3826 پله افزایش و پیک پنجم، 158 پله افزایش بوده است.

بدین ترتیب، شتاب پیک ششم حتی از پیک چهارم هم به مراتب بیشتر است. پیک چهارم به خاطر همزمانی با دید و بازدیدهای نوروزی، پرشتاب ترین پیک از ابتدای سال 99 بود.

شتاب بالای پیک ششم در افزایش بستری، جدی ترین زنگ خطر است. در صورت تداوم این شتاب، به زودی بیمارستان ها لبریز خواهند شد.

بازگشت به مرگ های 3 رقمی

بعد از فروکش پیک پنجم که سخت ترین روزهای کرونایی کشور بود، شاهد فرایند نزولی آمار ابتلاء و فوتی ها بودیم. تا اینکه اومیکرون از راه رسید و تمامی معادلات و پیش بینی ها را به هم ریخت. زیرا، آن طور که اومیکرون می تازد، احتمال خیلی زیاد باید در روزها و دو سه هفته آینده منتظر آمار صعودی مبتلایان و البته فوتی ها بود. گفته می شود که موارد ابتلای روزانه به بالای 400 هزار نفر (البته اگر تست بدهند)، برسد و به همین تناسب، مرگ و میرها نیز 3 رقمی خواهد شد.

این در حالی است که به ماه خاتمهی سال نزدیک می شویم و مردم برای استقبال از سال نو، رفت و آمدهای بیشتری در اماکن عمومی و مراکز خرید دارند که همین مسئله می تواند بر شدت موارد ابتلاء و فوتی ها بیافزاید.

به نظر می رسد، ستاد ملی کرونا باید نسبت به اعمال محدودیت ها، دستورات لازم را صادر کند تا بتوان از شدت توسعه بیماری در کشور، جلوگیری کرد. اگر قرار باشد هر 4 روز، آمار اومیکرون 2 برابر شود، باید در خاتمه سال شاهد 200 هزار مبتلا در روز باشیم که به تناسب آن، تعداد بیماران بستری و در ادامه، موارد فوتی نیز افزایش می یابد و می تواند، روزهای تلخ تری نسبت به پیک پنجم را برای ما رقم بزند.

آخرین اخبار سیاسی و اجتماعی را در صفحه جامعه خبرنگاران بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 29 اسفند 1400 بروزرسانی: 29 اسفند 1400 گردآورنده: lison.ir شناسه مطلب: 1970

به "پشت پرده آمار واقعی بیماران اومیکرون، هنوز به قله اومیکرون نرسیده ایم" امتیاز دهید

2 کاربر به "پشت پرده آمار واقعی بیماران اومیکرون، هنوز به قله اومیکرون نرسیده ایم" امتیاز داده اند | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پشت پرده آمار واقعی بیماران اومیکرون، هنوز به قله اومیکرون نرسیده ایم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید